Kto nam pomaga lokalnie? – rozmowa z Gallem Podlaszewskim ze Stowarzyszenia Upiększania Miasta „Warsztat Koszalin”
Jesteś prezesem Stowarzyszenia Upiększania Miasta „Warsztat Koszalin”. Jak powstało stowarzyszenie, kogo zrzesza i jak działacie na rzecz upiększenia Koszalina?
Nasza grupa powstała w trakcie warsztatów Future City Game (FCG), zorganizowanych między innymi przez Fundację Nauka dla Środowiska. Ich celem było wspólne przedyskutowanie pomysłów na zmienienie funkcjonalności Koszalina w kilku obszarach. Wtedy pojawiły się tematy związane z działaniami w przestrzeni miejskiej. Potem zaczęliśmy wspólnie organizować takie wydarzenia jak Pecha Kucha Night, Koszalińska Galeria Bezdomna. Kiedy nadarzyła się okazja sformalizowaliśmy nasze działania. Pomogła nam w tym Fundacja Nauka dla Środowiska, otrzymaliśmy wsparcie w ramach Inkubatora Ekonomii Społecznej. Od początku mieliśmy dużo pozytywnej energii, żeby działać na rzecz odnowienia Koszalina. Kontynuując jeden z pomysłów z warsztatów FCG, wspólnie z władzami wystartowaliśmy z projektem „Tak na deptak”. Najpierw podczas Dni Koszalina na ulicy Zwycięstwa, głównej ulicy Koszalina, ograniczono ruch samochodowy i powstał deptak próbny. Oceniając jego 9-dniową wersję pozytywnie, władze postanowiły uruchomić deptak na okres letni. Eksperyment się powiódł, bo okazało się, że główna ulica centrum wcale nie musi być kanałem tranzytowym miasta. Jednak brak dobrego planu, środków i czasu dla całego przedsięwzięcia sprawił, że wprowadzone rozwiązania tymczasowe nie sprostały oczekiwaniom mieszkańców. Tym samym projekt powstały podczas Future City Game został odłożony na przyszłość.
Wspomniałeś już o kilku realizowanych przez Was projektach, czy możesz nam opowiedzieć o którymś z nich?
Wszystkie nasze działania są związane z przestrzenią miejską. Dobrym przykładem może być Pecha Kucha Night, czyli wieczory prezentacji multimedialnych składających się z 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund każdy. Żeby móc organizować takie wydarzenia musieliśmy zostać zarejestrowani przez centralę Pecha Kucha w Tokio, gdzie ta formuła została wymyślona. Pecha Kucha jest przestrzenią wymiany idei, pomysłów. Pozwala zbudować atmosferę otwartości i zobaczyć pewne zagadnienia z zupełnie innej perspektywy. Pomysł na deptak pojawił się ponownie właśnie w trakcie jednego z takich wieczorów, podczas trzeciej edycji PKN Koszalin pod hasłem „przestrzeń publiczna”. Teraz jesteśmy w trakcie przygotowań do ósmej edycji Pecha Kucha Night, która jest organizowana w związku z obchodami Światowego Tygodnia Miast.
Czemu Wasza grupa zajęła się urbanistyką?
To była motywacja zawodowa kilku osób, architektów, którzy starają się dostrzegać problemy przestrzeni miejskiej. Zainteresowaliśmy się przestrzenią publiczną w tym samym czasie, kiedy Fundacja Nauka dla Środowiska realizowała swój projekt o podobnej tematyce. Ten temat wypłynął wtedy w Koszalinie po raz pierwszy szerzej do ludzi i naszą ambicją jest, żeby był nadal obecny i szeroko dyskutowany.
W Waszym założeniu to mieszkańcy powinni wpływać na funkcjonalność i estetykę swojego otoczenia. Jakie z tego mogą płynąć korzyści?
W odpowiednio przygotowanych ramach społecznej debaty może ożywać dyskurs o mieście, o przestrzeni nie mogą decydować już tylko radni miejscy. W ten sposób tworzymy społeczeństwo obywatelskie i możemy się bardziej świadomie rozwijać. Trzeba przyznać, że jako młode stowarzyszenie (oficjalnie powstaliśmy dopiero pół roku temu!) trochę potknęliśmy się o codzienność. Wprowadzanie zmian w przestrzeni miejskiej wiąże się z mozolną pracą, pokazywaniem, przekonywaniem. Działaliśmy bez wsparcia, trochę jakby w próżni. Inicjatywą przemiany centrum miasta nie udało się aktywnie zainteresować lokalnych środowisk zawodowych.
Jakie działania planuje podjąć Wasze stowarzyszenie w najbliższym czasie?
Na pewno chcemy kontynuować projekty cykliczne takie jak Pecha Kucha, Masa Krytyczna – imprezy organizowane wspólnie z Koszalińskim Stowarzyszeniem Rowerowym „Roweria”, Galeria Bezdomna, gdzie swoje prace może pokazać każdy. Co do planów, powoli ewoluuje nasza strategia działań na najbliższe lata, w której określamy co robić i jakimi środkami możemy to osiągnąć.
Rozmawiała: Ewa Dmochowska