Pracownia Dobra Wspólnego, czyli nowy projekt o dobru wspólnym
22 i 23 lutego w Chotyni koło Garwolina odbyło się Seminarium Dobra Wspólnego. Na spotkanie przyjechali przedstawiciele partnerstw lokalnych zawiązanych w I. i II. edycji programu. Bardzo intensywne dwa dni były poświęcone omówieniu oferty Pracowni, trzem jej głównym komponentom Bibliotece Dobra Wspólnego, Warsztatowi Dobra Wspólnego oraz Społeczności Animatorów na rzecz Dobra Wspólnego. Został ogłoszony konkurs grantowy, dzięki któremu zostaną wypracowane narzędzia animacji społeczności lokalnych, czyli scenariusze zajęć/warsztatów, prezentacje przygotowane w oparciu o nowe technologie, gry. W ramach Pracowni zaplanowane są także wizyty studyjne, w których wezmą udział osoby zainteresowane wymianą doświadczeń i poznaniem nowatorskich rozwiązań. Szczegóły dotyczące komponentów Pracowni Dobra Wspólnego można znaleźć w specjalnej zakładce na stronie www.lokalnepratnerstwa.org.pl
Uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez Ewę Konczal, które dotyczyły metod animacji społecznej i opierały się na przykładach innowatorów społecznych, członków Ashoki. Szymon Kukanow z Cha Cha Communications opowiedział o tym jak tworzyć społeczności internetowe i nimi zarządzać. Natomiast Patrycja Rokicka i Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć przybliżyły uczestnikom temat grywalizacji, skupiły się na możliwościach wykorzystania tej nowej metody do budowania społeczności wirtualnych i terytorialnych. Ostatni warsztat został poprowadzony przez Tamasa Scsaurszkiego z Ferencvaros Community Foundation i dotyczył węgierskiego doświadczenia budowania partnerstw lokalnych.
Partnerzy, którzy zaangażują się w działanie Pracowni Dobra Wspólnego będą przynależeć do prestiżowej sieci animatorów na rzecz dobra wspólnego. Dzięki temu z jednej strony będą mogli rozwijać swoje kompetencje potrzebne na rynku szkoleń i doradztwa w zakresie budowania partnerstw, animacji społeczności lokalnych, współpracy międzysektorowej oraz będą budować swoją przewagę konkurencyjną jako trenerów, szkoleniowców, ekspertów z drugiej natomiast ich zaangażowanie przełoży się na wzmocnienie renomy organizacji z którymi współpracują. Osoby zaangażowane w Pracownię, czyli Animatorzy na rzecz Dobra Wspólnego będą wyszukiwać i współtworzyć zbiory zamieszczane w Bibliotece Dobra Wspólnego. Wypracują narzędzia animacji społeczności lokalnych. A także będą promowali nowoczesne podejście do dobra wspólnego, między innymi poprzez udział w konferencjach, szkoleniach, seminariach.
Wkrótce w zakładce Pracowni Dobra Wspólnego znajdzie się więcej szczegółów i materiałów zapraszamy do zaglądania na stronę.