Konferencja „Discover e-volunteering. Change the WWWorld!”
Wendy Hawkins – prezes Intel Foundation, Marylisa Durban z Orange Foundation, Eva Hambach z Europejskiego Centrum Wolontariatu, Jadwiga Czartoryska – prezes Fundacji Orange, Krzysztof Więckiewicz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Jerzy Karwelis to goście panelu dyskusyjnego w ramach Konferencji połączonej z Galą Finałową II edycji Konkursu‘Discover E-volunteering’. 17 czerwca w Forcie Sokolnickiego spotkają się przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Europy, firm, mediów i administracji rządowej, aby rozmawiać o wpływie rewolucji cyfrowej na różne obszary życia, także na rozwój społeczny i pomaganie.
Goście konferencji będą mogli wziąć udział w inspirujących warsztatach i panelu dyskusyjnym, przekonają się, jak e-wolontariat i wolontariat kompetencji wyglądają w praktyce oraz poznają specjalistów od (e-)wolontariatu pracowniczego. Na koniec poznamy laureatów Konkursu Discover e-volunteering promującego najciekawsze projekty angażujące wolontariuszy działających w sieci. W tym roku o zwycięstwo walczyły aż 72 projekty z 24 krajów Europy.
Warsztaty o tym, jak zmienić świat… siedząc przed komputerem
Konferencja podzielona będzie na dwie części: warsztatową, w której odbędzie się 5 różnorodnych warsztatów oraz oficjalną, połączoną z rozdaniem nagród w konkursie ‘Discover e-volunteering’. Wśród tematów poruszanych na warsztatach będzie m.in. to, jak skutecznie działać społecznie nie ruszając się z domu, jak e-wolontariat może pomóc wolontariatowi tradycyjnemu oraz dlaczego warto wpleść wolontariat kompetencji w CSR, Uczestnicy poznają dobre praktyki dzięki przedstawicielom Europejskiego Centrum Wolontariatu (CEV) oraz Bussiness In the Community. Każdy uczestnik będzie miał możliwość zapisana się na dwa dowolne warsztaty za pomocą formularza on-line.
Panel dyskusyjny o e-działaniach
Wśród gości panelu dyskusyjnego, który rozpocznie się po zakończeniu warsztatów, będą Wendy Hawkins z Fundacji Intela, MaryLisa Durban z Orange Foundation, Jadwiga Czartoryska – prezes Fundacji Orange, Eva Hambach z Europejskiego Centrum Wolontariatu (CEV), Krzysztof Więckiewicz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Moderatorem panelu będzie Jerzy Karwelis. Panel poświęcony będzie temu, jak nowe technologie przyczyniają się do rozwoju indywidualnego i społecznego, jak edukacja i zaangażowanie przez Internet mogą łączyć ludzi bez względu na wiek, płeć i kraj pochodzenia. Goście zastanowią się też, czy wirtualny wolontariat jest szansą dla firm, instytucji państwowych i organizacji pozarządowych na lepszą komunikację i rozwijanie kompetencji pracowników.
Wyniki Konkursu „Discover E-volunteering”
Do konkursu zgłoszono łącznie 72 projekty z 24 krajów Europy. Międzynarodowa kapituła wybrała 13, które wzięły udział w głosowaniu internetowym. Wśród nominowanych są projekty z Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chorwacji, Rosji, Rumunii, Turcji, Czech, Ukrainy i Polski. Projekty zostaną nagrodzone w dwóch kategoriach: istniejących projektów e-wolontariackich oraz nowych projektów e-wolontariatu pracowniczego. W tym roku Fundacja Dobra Sieć i Fundacja Orange – organizatorzy konkursu – wręczą tez nagrodę dla najciekawszej aplikacji stworzonej podczas Hackathonu dla e-wolontariatu, który odbył się 18 i 19 maja w Warszawie w siedzibie Orange Polska. W dwa dni, dzięki intensywnej pracy programistów powstały cztery aplikacje – m.in. system do zarządzania grafikiem wolontariuszy dla Fundacji Dzieci Niczyje, platforma wspierająca akcję „Dzielę się książkami” dla Fundacji „Dziecko i Kultura”, Gra fundraisingowa dla Fundacji Psiegrane Marzenia. Na koniec dla wszystkich laureatów i gości zaśpiewa uczestniczka najnowszej edycji programu TVP „Voice of Poland” Kasia Dereń.
Wwwirtualny wolontariat – o co chodzi?
E-wolontariat wciąż jest nowym i nie do końca zbadanym zjawiskiem ze względu na dynamikę rozwoju. Internauci codzienne wpadają na bardzo ciekawe pomysły, porywające wirtualne i realne społeczności do wspólnego działania. Co roku do konkursu „Odkryj e-wolontariat” wpływają nowe, unikatowe projekty, które są odpowiedzią na konkretne potrzeby wielu organizacji, a dodatkowo integrują internautów wokół ważnych społecznie spraw. Wśród nich są często bardzo nietypowe inicjatywy. Internauci z Belgii stworzyli wirtualną przestrzeń pomocy uzależnionym, w Chorwacji powstała międzypokoleniowa inicjatywa, która pomaga mieszkańcom Rijeki zgłębić historię własnego miasta. E-wolontariusze prowadzą wywiady z najstarszymi mieszkańcami, robią zdjęcia i redagują stronę, która opowiada historię miasta. W Turcji powstała wirtualna baza miejsc niedostępnych dla osób niepełnosprawnych. Polska może się pochwalić projektem ‘E-help for children and youth’. Dzięki niemu wykwalifikowani e-wolontariusze udzielają fachowej pomocy dzieciom i młodzieży zmagającej się z problemami w szkole, związkach czy innych dziedzinach życia.
Więcej informacji o e-wolontariacie na www.e-wolontariat.pl oraz www.e-volunteering.eu
Za organizację II edycji Konkursu „Discover E-volunteering” odpowiada Fundacja Dobra Sieć oraz Fundacja Orange, we współpracy z Lokalnymi Partnerami. Konkurs jest współfinansowany przez France Telecom-Orange Group Foundation.