Jak ciekawie opowiadać o dobru wspólnym?
Jak ciekawie opowiadać o dobru wspólnym?
Przedstawiciele organizacji i instytucji zaangażowanych w Lokalne Partnerstwa PAFW spotkali się na specjalnie zorganizowanych dla nich w lipcu 2013 roku warsztatach w trzech miejscach w Polsce – w Siemczynie k. Złocieńca, w Sandomierzu i w Książenicach k. Grodziska Mazowieckiego. Warsztaty zostały zorganizowane przez ARFP. Partnerstwa spotkały się po raz pierwszy w tak w szerokim gronie, poznały się lepiej i wymieniły doświadczeniami z realizacji projektów – to była pierwsza korzyść z warsztatów zorganizowanych lokalnie. Przede wszystkim warsztaty były jednak poświęcone pracy nad doskonaleniem umiejętności prowadzenia projektów społecznych.
Mówić o dobru w świecie, w którym największą karierę robią informacje o ludzkich dramatach i niebezpieczeństwach nie jest łatwo. Mówić o dobru wspólnym jest chyba jeszcze trudniej. Dlatego ARFP, jako operator programu, postanowiła wykorzystać wiedzę i doświadczenie ekspertów od komunikacji i nowych technologii, by wesprzeć Lokalne Partnerstwa PAFW w promocji ich projektów. Jak mówić prosto i ciekawie o ważnych sprawach partnerzy III. edycji programu uczyli się od Krzysztofa Wołoczko, specjalisty ds. multimediów, a jak przy tym wykorzystać nowe technologie opowiedział Dawid Szarański z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Specjalnymi gośćmi warsztatów byli przedstawiciele samorządów lokalnych. Rozmawialiśmy dużo o możliwościach współpracy między organizacjami a samorządem, Lokalne Partnerstwa PAFW mają w tym zakresie bogate doświadczenia i wiele dobrych praktyk. Wynik naszych dyskusji jest taki, że to właśnie dobro wspólne jest płaszczyzną, na której spotykają się przedstawiciele władzy i społecznicy. Świadoma i odpowiedzialna praca nad dobrem wspólnym może być kluczem do zakończenia lokalnych konfliktów.
Dodatkowo swoimi doświadczeniami z realizacji partnerskich projektów podzielili się liderzy Lokalnych Partnerstw PAFW zawiązanych w poprzednich edycjach programu. Bardzo cieszymy się także, że w warsztatach udało się wziąć udział przedstawicielom PAFW. Oby więcej takich spotkań!