Najefektywniejsze partnerstwa III edycji wybrane!
Spośród siedmiu Lokalnych Partnerstw biorących udział w III edycji, trzy otrzymały nagrodę w konkursie na najefektywniejsze spośród nich. Nagrody wręczono 17 października w SKWERZE – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny w Warszawie. Była to niezwykła okazja, aby poznać lepiej tych, którzy są liderami zmian w społecznościach lokalnych. Galę zaszczycili swoją obecnością liczni goście, w tym przede wszystkim: Jerzy Koźmiński prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika Newsweek.
7 partnerstw, jeden cel: dobro wspólne
W Biłgoraju mieszkańcy odnowili „Park Solidarności” w centrum miasta. W Dwikozach uatrakcyjniono szlaki turystyczne. W Słubicach i Cybince powstał musical o mieszkańcach zrobiony przez mieszkańców dla mieszkańców. W Grodzisku Mazowieckim działa obywatelska telewizja internetowa, a w Rucianem-Nida na Mazurach mieszkańcy biorą udział w grze terenowej. Gmina Czerwionka-Leszczyny może pochwalić się „Klubem Seniora”, przy którym działa młodzieżowe koło wolontariatu. Po rekonstrukcji bitwy o armatę przyjaźń między Złocieńcem a Drawskiem Pomorskim zacieśniła się jeszcze bardziej, choć przed zawiązaniem partnerstwa miasta te były jak Kargul i Pawlak. Symbolem pojednania stała się armata odlana na wzór tej, przez którą rozpoczął się konflikt między miasteczkami. Każde z siedmiu partnerstw opiera się na korzyściach wszystkich partnerów a motywem przewodnim jest dobro wspólne, rozumiane jako dobro, które przynosi członkom społeczności realne korzyści. Działania mieszkańców gmin objętych programem wspierane są przez nowe technologie, oparte są na współpracy z mediami i samorządem. Efekty trzech edycji są materiałem na wiele reportaży.
Nagrody dla Lokalnych Partnerstw za wyzwalanie społecznej energii
Trzy najefektywniejsze partnerstwa, spośród siedmiu uczestniczących w III edycji, które w najwyższym stopniu przyczyniły się do budowania lokalnego kapitału społecznego, to:
– Lokalne Partnerstwo PAFW, którego liderem jest Stowarzyszenie Europa i My, działające na obszarze sześciu gmin: Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Podkowy Leśnej, Żabiej Woli, Jaktorowa, Baranowa. Partnerzy wspólnie zrealizowali projekt „TV-oja okolica”, w ramach którego powstała lokalna internetowa telewizja obywatelska współtworzona przez mieszkańców i wolontariuszy.
– Lokalne Partnerstwo PAFW, którego liderem jest Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, działające na obszarze Biłgoraja i Zwierzyńca, gdzie zrealizowany został projekt „Przestrzeń S.O.W.A” (Solidarni, Otwarci, Wolni, Aktywni) na rzecz zagospodarowania publicznego parku i stworzenia na jego terenie wspólnej przestrzeni dla mieszkańców.
– Lokalne Partnerstwo PAFW, którego liderem jest LGD Partnerstwo Drawy działające na obszarze Drawska Pomorskiego i Złocieńca. W ramach projektu „Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka” udało odbudować się przyjazne stosunki między mieszkańcami dwóch miejscowości, których kiedyś podzieliła bitwa o prawo do armaty. Przez kilka miesięcy mieszkańcy wspólnie przygotowywali się do rekonstrukcji historycznej bitwy, podczas której burmistrzowie zawarli sojusz.
Wręczenie nagród w Konkursie o tytuł „Społecznik Roku 2013” tygodnika Newsweek Polska.
Tytuł „Społecznika Roku 2013” otrzymała Aneta Obcowska, kierowniczka warszawskiej przychodni dla bezdomnych.
Konkurs o tytuł Społecznika Roku jest kontynuacją idei podjętej przez Fundację „Pomoc społeczna SOS” w 1997 r. Obecnie konkurs organizowany jest przez tygodnik „Newsweek Polska” we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Akademią Rozwoju Filantropii.
W tegorocznym konkursie przyznano także dwa wyróżnienia. Kapituła wyróżniła Krystynę Wechmann, założycielkę i prezeskę Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, założycielkę pierwszego w Polsce klubu Amazonek, wiceprezeskę Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Wyróżnienie otrzymała m.in. za „wieloletnią działalność na rzecz kobiet chorych na raka piersi, walkę o ich powrót do zdrowia oraz dobrą jakość życia, za działania na rzecz wprowadzenia najwyższych standardów diagnozy i terapii nowotworów”.
Drugie wyróżnienie przyznano Annie Czerniak, założycielce i prezesce zarządu Fundacji Dr Clown za „wieloletnią działalność na rzecz chorych dzieci przebywających w szpitalach, rozwój wolontariatu, za innowacyjność i zasięg społecznego zaangażowania oraz włączanie do inicjatywy terapii śmiechem ogromnej rzeszy ludzi i instytucji w Polsce”.
Zapraszamy do obejrzenia filmów przedstwiających projekty najefektywniejszych partnerstw!