Webinarium „Dobro Wspólne” – nagranie
Czym jest dobro wspólne? Jakie przynosi korzyści? Jak można działać na rzecz dobra wspólnego? Co może pomagać, a co przeszkadza w upowszechnianiu dobra wspólnego w społecznościach lokalnych?
Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w trakcie kolejnego webinarium w ramach Pracowni Dobra Wspólnego. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem.
Webinarium „Dobro Wspólne” poprowadzili:
Tomasz Schimanek – Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Partnerstwo Dobro Wspólne Lokalnie. Polityk społeczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat związany ze środowiskiem organizacji pozarządowych w Polsce, członek wielu stowarzyszeń, trener, doradca. Ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, współpracownik Instytutu Spraw Publicznych, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i wielu innych organizacji. Od lat działa na rzecz rozwoju ruchu pozarządowego w Polsce, a także współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznej drugiej kadencji, członek grupy prawnej Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej przy Premierze RP, autor wielu publikacji dotyczących spraw obywatelskich. Jest koordynatorem Partnerstwa Tematycznego Dobro Wspólne Lokalnie i jego przedstawicielem w Krajowym Panelu Ekspertów Strategicznej Mapy Drogowej Trzeci Sektor dla Polski.
Justyna Duriasz-Bułhak – Fundacja Wspomagania Wsi, Partnerstwo Dobro Wspólne Lokalnie. Absolwentka studiów historycznych na UW, studiowała również socjologię i nauki polityczne w New School for Social Research w Nowym Jorku. Od ponad 16 lat pracuje w Fundacji Wspomagania Wsi, przez 10 lat prowadziła konkurs dotacyjny „Kultura bliska”, w ramach którego FWW wspierała lokalne inicjatywy w dziedzinie kultury. Współautorka i redaktorka wydanej w 2011 roku książki „Rzecz o dziedzictwie na wsi”, zaangażowana też w organizację serii konferencji dla wiejskich organizacji lokalnych w całej Polsce pod tytułem „Dziedzictwo kulturowe – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”. Ma również doświadczenie w prowadzeniu programów edukacyjnych dla młodzieży i grup różnowiekowych. W lipcu 2014 roku objęła stanowisko członkini Zarządu FWW. Przedstawicielka Partnerstwa Tematycznego Dobro Wspólne Lokalnie w Krajowym Panelu Ekspertów Strategicznej Mapy Drogowej Trzeci Sektor dla Polski.
Plan webinarium:
1. Wstęp
2. Część pierwsza – prezentacja:
· Przypomnienie: czym jest dobro wspólne?
· Dlaczego dobro wspólne jest potrzebne społecznościom lokalnym?
· Przykłady działań mieszkańców na rzecz dobra wspólnego
3. Część druga – dyskusja: co może pomóc, a co przeszkadzać w upowszechnianiu dobra wspólnego w dzisiejszej Polsce?
Kolejne webinarium odbędzie się w kwietniu. Szczegółowe informacje będą dostępne na naszej stronie oraz profilu na portalu Facebook.
Nagrania wszystkich webinariów będziemy umieszczać w zakładce Warsztat, w ramach instrumentu „oferta edukacyjna”.