Lokalne Partnerstwa na Kongresie Obywatelskim
„Partnerska i Wspólna Polska” – pod tym hasłem 28 października 2017 już po raz 12 w auli Politechniki Warszawskiej odbył się Kongres Obywatelski, organizowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” był partnerem jednej z sesji tematycznych.
Kongres otworzył dr Jan Szomburg, Prezes Zarządu Badań nad Gospodarką Rynkową, Inicjator Kongresu. W ramach sesji plenarnej rozpoczynającej obrady w ramach wystąpień wprowadzających wypowiedzieli się prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, Wanda Traczyk-Skawska, strzelec łączniczka w Powstaniu Warszawskim, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, prof. Andrzej Leder z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Paweł Musiałek, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego. Prelegenci podzielili się z uczestnikami wydarzenia swoimi refleksjami na temat idei partnerskiej i wspólnej Polski. Następnie odbyła się sesja pod hasłem „Wyzwanie partnerstwa w różnych sferach życia”, w której głos mieli praktycy – osoby, które reprezentowały różne partnerstwa. Moderatorem dyskusji była dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska, Uniwersytet Jagielloński, Członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego. Swoimi doświadczeniami podzielili się prof. Krystian Jażdżewski reprezentujący „Partnerstwo na rzecz wczesnego wykrywania raka w Polsce”, Agnieszka Wojciechowska, kapitan straży pożarnej, która mówiła o partnerstwie w zespole, dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego, która jest ekspertem w dziedzinie automatyzacji. W panelu uczestniczyli także Ewa Kipta ze Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji, wypowiadająca się o partnerstwie na rzecz przestrzeni oraz podróżnik Aleksander Doba, który podzielił się swoim doświadczeniem partnerstwa przy realizacji dużych projektów.
Temat sesji, której Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” był partnerem brzmiał „Rozwój lokalny oparty na partnerstwie”. Program Lokalne Partnerstwa PAFW idealnie wpisuje się w jego tematykę, ponieważ jego głównym celem jest inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami i osobami zaangażowanymi w różne programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na terenie jednej lub kilku sąsiednich gmin powstają partnerstwa składające się z samorządów, organizacji pozarządowych, firm i mediów lokalnych, które realizują projekty ważne dla lokalnych społeczności.
Moderatorem sesji był Jacek Królikowski, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W panelu brali udział: Marcin Skrzypek, działacz społeczno-kulturalny w Lublinie, TNN Ośrodek Brama Grodzka, Artur Celiński, Res Publica, Grzegorz Molewski, koordynator Kina za Rogiem, Grażyna Szafraniak, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego oraz Małgorzata Dąbrowska, sołtyska wsi Bończa, liderka PAFW, członkini Lokalnego Partnerstwa PAFW zawiązanego wokół projektu „Jabłkowa Warka – Owoc naszej Pasji”.
Na wstępie paneliści podzielili się swoimi refleksjami na temat budowania partnerstw. Małgorzata Dąbrowska podkreśliła że budując partnerstwa należy szukać tego co łączy ludzi . We wspólnym działaniu najważniejsze są nie statystyki, ale zaangażowanie oraz szacunek, uczciwość i współpraca. Marcin Skrzypek porównał budowanie partnerstw do pracy pszczół, nawiązał też do organizacji przestrzeni, która wpływa na postrzeganie świata. Grażyna Szafraniak i Grzegorz Molewski zwrócili uwagę na znaczenie kultury dla rozwoju lokalnego. Artur Celiński mówił o tym, jak ważna jest umiejętność rozmowy z różnymi partnerami. Podsumowując te wypowiedzi Jacek Królikowski podkreślił znaczenie dobra wspólnego w budowaniu partnerstw. Następnie uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań. Pytali między innymi o to jak zaangażować mieszkańców, o problemy prawne i instytucjonalne oraz o istniejące modele związane z tworzeniem partnerstw.
Na zakończenie spotkania do dyskusji odnieśli się także Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Piotr Krasuski, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Ministerstwo Rozwoju oraz dr hab. Marek Rymsza, doradca Prezydenta RP. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju podkreślił znaczenie kapitału społecznego jako elementu rozwoju, jego zdaniem to element decydujący o powodzeniu działań, więc ważne jest dla partnerstw aby ten kapitał rozwijać. Wojciech Kaczmarczyk zaznaczył natomiast rolę organizacji obywatelskich, pozarządowych – rozwój lokalny oparty na partnerstwie nie byłby możliwy gdyby nie organizacje. Doradca Prezydenta wspomniał natomiast o nierównościach w partnerstwie między organizacjami pozarządowymi a samorządami.
Podczas sesji nastąpiła też prezentacja raportu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, który stanowi podsumowanie trzyletniej edycji projektu debat lokalnych realizowanych we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Organizatorom debat lokalnych podziękowania wręczyli: w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, dr hab. Marek Rymsza, doradca Prezydenta RP oraz Małgorzata Stompór, członek Zarządu IBnGR, organizator Kongresu Obywatelskiego.