Najefektywniejsze partnerstwa z wizytą w Berlinie
Najefektywniejsze partnerstwa V edycji programu, reprezentowane przez członków Grup Inicjatywnych, wzięły udział w wizycie studyjnej do Berlina. Wyjazd odbył się w dniach 9-13 grudnia 2017 r. i był okazją do zaczerpnięcia inspiracji do dalszych działań.
W wizycie uczestniczyli przedstawiciele dwóch Grup Inicjatywnych, które przez ostatni rok realizowały projekty: „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji” (gmina Warka) oraz „Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży” (gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Lubenia) – łącznie 9 osób. Razem z nimi do Berlina wybrało się również dwoje animatorów Pracowni Dobra Wspólnego – Gabriela Gibas i Stanisław Baska oraz dwoje przedstawicieli Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Intensywny i bogaty program wizyty miał na celu przede wszystkim poznanie dobrych praktyk niemieckich organizacji pozarządowych w zakresie budowania dobra wspólnego i zarządzania dobrami wspólnymi oraz wymianę doświadczeń między polskimi a niemieckimi organizacjami w kwestii budowania lokalnych partnerstw i wspierania oddolnych inicjatyw. Uczestnicy odwiedzili Holzmarkt i Impact Hub w Berlinie, odbyli wizytę w Zamku Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań, gdzie mieli również okazję do rozmowy z przedstawicielem projektu Jugendmobil, a na koniec odwiedzili wioskę Paretz, gdzie prężnie działa Fundacja Breuninger Stiftung.
Poniżej opisujemy szczegółowo wszystkie odwiedzone miejsca:
Holzmarkt – miejska wioska nad Szprewą, położona w miejscu dawnego targu drzewnego. Pomysłodawcom przy współpracy z lokalną społecznością udało się uzyskać pożyczkę od szwajcarskiego funduszu emerytalnego, dzięki czemu teren nad Szprewą został kupiony. Obecnie działa na nim targ ze zdrową żywnością, warsztaty lokalnych rzemieślników, restauracja, klub, ogrody społecznościowe, klubik dla dzieci. W niedalekiej przyszłości mają tu powstać studia dla DJ-ów, szkoła zrównoważonego biznesu, a także kompleks tanich mieszkań. Twórcy i lokalna społeczność chcą, by Holzmarkt funkcjonował jak mikrodzielnica.
Impact Hub – innowacyjne laboratorium, inkubator biznesu i centrum przedsiębiorczości społecznej w jednym. W tej przestrzeni spotykają się m.in.: przedsiębiorcy, specjaliści w dziedzinie CSR, informatycy, start-up –owcy, architekci, prawnicy, pracownicy socjalni, studenci. Wszystkich łączy dążenie do rozwiązywania lokalnych i globalnych problemów za pomocą innowacji społecznych.
Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań – placówka edukacyjna o profilu polityczno‐kulturalnym, która główny nacisk swojej działalności kładzie na międzynarodowe projekty wymian, głównie z Polską i krajami Europy Wschodniej. Jego nadrzędnym celem jest uczenie młodych ludzi krytycznego sposobu myślenia oraz samostanowienia. Stowarzyszenie ponadto prowadzi działania na rzecz aktywizacji wsi. W Trebnitz znajduje się sklepik wiejski i kawiarnia uczniowska, a w ramach projektu „Bohaterowie wsi” uczestnicy biorą udział w spotkaniach międzypokoleniowych i warsztatach kulinarnych, a także włączają się w prace nad rewitalizacją lokalnego parku.
Jugend Mobil – projekt realizowany w ramach programu „MiE & Ju” (Migration, Engagement und Jugend), którego celem jest integracja młodzieży z różnych środowisk kulturowych. W ramach inicjatywy zbudowano mobilną przestrzeń społeczną, wyposażoną m.in. w składaną scenę, nagłośnienie, małą kuchnię. Jugend Mobil jest wykorzystywany przy okazji lokalnych wydarzeń plenerowych.
Paretz – mała miejscowość na zachód od Berlina z zabytkowym kompleksem pałacowym z XIX w. Historyczne budynki zostały odrestaurowane za sprawą Helgi Breuninger – przedsiębiorcy i filantropki, założycielki Fundacji Breuninger Stiftung. Renowacja była impulsem dzięki któremu udało się zaangażować lokalną społeczność, która obecnie świetnie ze sobą współpracuje. W wiosce działa Paretz Akademie – przestrzeń w której można ćwiczyć umiejętności z zakresu komunikacji i kreatywności, gdzie ludzie mogą nieformalnie spotkać się, aby poznać siebie nawzajem.