Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” na XIII Kongresie Obywatelskim
20 października 2018 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbył się XIII Kongres Obywatelski. W tym roku wydarzenie przebiegało pod hasłem „Siła lokalności – siła Polski”. Wzięli w nim udział przedstawiciele partnerstw zawiązanych w Programie „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
Kongres Obywatelski jest przestrzenią apolitycznej debaty wypracowującej wspólne, strategiczne myślenie o rozwoju Polski. Jej uczestnikami są przedstawiciele różnych branż i środowisk, reprezentanci wszystkich pokoleń, mieszkańcy miast i wsi, o zróżnicowanych poglądach politycznych i wrażliwości ideowej.
Wydarzenie otworzył dr Jan Szomburg, Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na to, że lokalność jest fundamentem Polski i najważniejszym wyzwaniem na najbliższe 100 lat. Po wystąpieniach wprowadzających odbyła się dyskusja praktyków pod tytułem: „Wspólnoty lokalne – jak je budować i wykorzystywać ich siłę”, moderowana przez Luka Palmena, Członka Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego. W panelu, wśród osób związanych z nurtem budowania wspólnot lokalnych, uczestniczyła Małgorzata Dąbrowska reprezentująca stowarzyszenie „Made in Bończa”, przedstawicielka lokalnego partnerstwa z gminy Warka. Odnosząc się do kwestii jak realizować dobro wspólne na szczeblu lokalnym, podkreśliła, że najważniejszy jest jeden cel i wspólne działanie. Jej zdaniem, aby uruchomić lokalną aktywność trzeba lubić ludzi i szukać tego co ich łączy, a nie dzieli. Zaznaczyła również, że osoby zaangażowane w pracę na rzecz swojej społeczności powinny czuć się współtwórcami sukcesu. W panelu brali udział również: Marcin Skrzypek, TNN Ośrodek Brama Grodzka Lublin, Ewa Całus , zastępczyni burmistrza Wadowic, Dr Tomasz Rakowski Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, którzy w swych wypowiedziach podkreślali ogromną rolę współpracy władz samorządowych z obywatelami i wspólnotowości której spoiwem w przestrzeni lokalnej jest kultura i sztuka.
Po sesji plenarnej odbywały się równoległe sesje tematyczne, a gospodarzami jednej z nich byli przedstawiciele programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Panel dyskusyjny pod tytułem „Lokalne dobro wspólne – czym jest i jak je tworzyć?” poprowadził Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, który we wprowadzeniu odwołał się do definicji dobra wspólnego według Elinor Ostrom i Garreta Hardina. Następnie Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My, przedstawiciel Lokalnego Partnerstwa PAFW z Grodziska Mazowieckiego zauważył, że różne kwestie mogą być istotne dla mieszkańców, ale ważne jest, aby wybrane przez nich dobro wspólne nie powodowało konfliktów i nie wiązało się z negatywnymi konsekwencjami dla społeczności. Z kolei Tomasz Schimanek, polityk społeczny i ekspert ARFP, wyjaśnił na czym polega metoda animacji społeczności lokalnych stosowana w programie „Lokalne Partnerstwa PAFW” i jakie są jej poszczególne elementy. Jednocześnie zaznaczył, że dobro wspólne powinno być konkretne i łączyć indywidualne interesy z interesem społeczności.
Głos w dyskusji zabrała również Ewelina Langer z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, która opowiedziała o tym jak tworzyć partnerstwo i skutecznie w nim współpracować, na przykładzie partnerstwa „Pociąg do tradycji” zawiązanego w ramach VI edycji Programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Natomiast temat trwałości dobra wspólnego poruszył Mateusz Małyska, prezes Fundacji Sempre a Frente, stojącej na czele partnerstwa „Młodzieżowa Straż Leśna”, który wskazał na dwa najbardziej istotne czynniki: zrozumienie i zaangażowanie. Jego zdaniem warto komunikować w społeczności o konkretnych działaniach, potrzebach, aby uzyskać wśród mieszkańców zrozumienie dla realizowanych działań, które przełoży się na konkretne zaangażowanie.
Po wypowiedziach wszystkich panelistów był czas na pytania z sali. Publiczność zwróciła uwagę między innymi na powiązanie dóbr lokalnych z dobrami globalnymi, przede wszystkim w kontekście środowiska naturalnego, a także na obecność dobra wspólnego w Konstytucji RP. Następnie paneliści krótko odnieśli się do poruszonych kwestii. Spotkanie zakończył Paweł Łukasiak, zauważając, że troszcząc się o dobro wspólne, warto mówić do mieszkańców językiem korzyści, proponując im nie tylko ogólne idee, ale od razu konkretne rozwiązania.
XIII Kongres Obywatelski zgromadził liczne grono przedstawicieli administracji centralnej i terenowej, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, organizacji studenckich, środowisk biznesu, a także mieszkańców różnych regionów, miast i wsi. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Kongresu od 2005 roku.