Centrum życia Krotoszyna jest tuż obok biblioteki
Ścieżka edukacyjna, book-crossing, hamaki, scena widowiskowa – to tylko niektóre z pomysłów Partnerstwa, które uczyniły ze Skweru D-O-M obok Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej centrum kulturalne miasta.
Biblioteka jest w miejscu, gdzie trwa wielki remont – powstaje galeria handlowa, kilka bloków mieszkalnych. Jest to centrum Krotoszyna. I teraz mieszkańcy widzą, że tu, obok biblioteki, gdzie była tylko zielona trawa, powstaje fajne miejsce – tłumaczy Ewa Bukowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krotoszynie. Skwer D-O-M Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy to wspólne przedsięwzięcie Partnerstwa na którego czele stoją z kierowana przez Panią Ewę biblioteka oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Plac w ostatnim czasie zmienił się nie do poznania. Powstała tu między innymi ścieżka edukacyjna prezentująca etapy powstawania książki. Choć często walczymy z wycinką drzew, to przecież papier nadal powstaje z drewna. Dlatego pokazujemy, jak ten proces wygląda od podstaw. Od zbioru nasion, przez zasiew, zbieranie sadzonek, sadzenie lasu, wycinkę i produkcję papieru. Dopiero tu wchodzi autor z pomysłem na książkę. Ta trafia potem do wydawnictwa i na końcu do drukarni. Wreszcie po opuszczeniu jej jest gotowa dla czytelnika. Na końcu ścieżki dostępne są właśnie te gotowe książki – bo tam znajduje się gablota z półkami“ – wyjaśnia dyrektor biblioteki.
Przeszklona szafa, odporna na szkodliwe działania zmiennej pogody, służy book-crossingowi, czyli wymianie książek. Każdy może przynieść jakąś z domu i wziąć inną, która akurat go zainteresowała. Co więcej książki można czytać też na miejscu. W tym celu został stworzony zakątek, w którym wiszą hamaki.
Skwer, który zaczął tętnić życiem z końcem maja, powstawał przede wszystkim dzięki wspólnej pracy członków Partnerstwa. Uniwersytet Trzeciego Wieku zaangażował się w uporządkowanie i sadzenie roślinności. Z kolei uczniowie z Zespołu Szkół odpowiadali za instalacje elektryczne, montaż nagłośnienia i monitoringu.
Jednak najistotniejsze dla społecznego znaczenia przedsięwzięcia miało zaangażowanie indywidualnych osób i instytucji również spoza grona lokalnych liderów. Na przykład projekt skweru podarowała miejscowa firma zajmująca się ogrodnictwem, kamienny stolik do gry w szachy wykonało lokalne przedsiębiorstwo kamieniarskie, a ścieżkę edukacyjną opracowało Nadleśnictwo Krotoszyn. Taka współpraca i wkład zasobów to wzorowy przykład wysokiego kapitału społecznego.
Organizacja zaplanowanych w najbliższym czasie wydarzeń ma przekonać mieszkańców, że jest to miejsce dla nich i skłonić ich do wychodzenia z kolejnymi inicjatywami wykorzystania wspólnej przestrzeni.
Latem planujemy przede wszystkim działania dla najmłodszych, w czerwcu zostanie przeprowadzona akcja “Cała Polska czyta dzieciom”. Będzie tu można organizować koncerty, myślimy też o letnim kinie na leżakach czy karimatach, które zakupiliśmy też by służyły gimnastyce w plenerze – zapowiada Ewa Bukowska.
Projekt „Skwer D-O-M Działamy Odpoczywamy Motywujemy” jest realizowany przez Partnerstwo na czele z Krotoszyńską Biblioteką Publiczną w ramach VI edycji programu Lokalne Partnerstwa PAFW.