Przystanek dla turystów w sercu Warmii
Dawna szkoła w Brąswałdzie to historyczny, atrakcyjnie położony budynek, zarówno z punktu widzenia turystów, jak i mieszkańców okolicy. Nic dziwnego, że właśnie tam utworzono „Przystanek Warmia”.
W izbie pamięci znajdują się rzeczy osobiste Marii Zientary-Malewskiej – biurko, materiały piśmiennicze itp. To osoba bardzo znana na naszym terenie, ceniona, tu pamięć o niej nie przemija – wyjaśnia Monika Szóstek, współtwórczyni projektu „Przystanek Warmia”. Maria Zientara-Malewska była nauczycielką, poetką, ale przede wszystkim działaczką społeczną, która po II wojnie światowej przyczyniła się do, jak sama to określiła, „budowy nowego życia na Warmii i Mazurach”.
Izba znajduje się w budynku dawnej szkoły, noszącej imię poetki. Teraz znowu, choć w nieco metaforycznym sensie, Maria Zientara-Malewska bierze udział w przedsięwzięciu mającym na celu rozwój regionu.
Przystanek Warmia stworzony został z inicjatywy kilku instytucji: Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek”, Gminnej Biblioteki Publicznej w Dywitach i tamtejszej szkoły podstawowej. Nowym, kluczowym partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja „Prymus”. Partnerzy postawili sobie za cel uczynienie z budynku dawnej szkoły w Brąswałdzie obiektu użyteczności publicznej o wszechstronnym zastosowaniu, który ma stanowić dobro wspólne całej społeczności.
Już pod koniec ubiegłego roku przeprowadzone zostały prace wykończeniowe, w wyniku których doprowadzono lokal do stanu używalności. Zakupiony został także sprzęt kuchenny, noclegowy, działa już wypożyczalnia rowerów. Dzięki adaptacji budynku starej szkoły stał on się przestrzenią dostępną dla lokalnych organizacji pozarządowych. Obiekt tętni życiem, odbywają się tu m in. zajęcia dla dzieci i seniorów.
W drugiej połowie września odbędzie się happening. Zaplanowano m.in. rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci pod hasłem „Moja Warmia”, w ramach którego najmłodsi dowolną techniką przedstawiają swoją wizję regionu.
Happening będzie symbolicznym momentem zapoczątkowania działań w dawnej szkole w zakresie turystyki. Odwiedzający będą wkrótce mogli z budynku korzystać jak ze schroniska, ale bezpłatnie. Do ich dyspozycji oddano materace, koce, śpiwory, wyposażoną kuchnię i zaplecze sanitarne. Wymagane będzie od nich jedynie przestrzeganie regulaminu, zakładającego m.in., że przebywać tu można najwyżej trzy dni. Kajakarze na dłużej raczej się nie zatrzymują w jednym miejscu – przekonuje Monika Szóstek.
Bo właśnie głównie z myślą o kajakarzach stworzono te udogodnienia. Szkoła znajduje się zaledwie 300 metrów od przystani kajakowej wybudowanej niedawno dzięki staraniom samorządu. To popularny szlak wodny, którym co roku podróżują masowo turyści.
Oferta bezpłatnego noclegu to nie jedyne skierowane do nich działanie. Wydajemy także mapkę zawierającą ważne dla turystów punkty, zostaną na niej także oznaczone szlaki. Stworzymy również gablotę z informacjami zachęcającymi do odwiedzin nie tylko najbliższej okolicy, ale w sumie 12 gmin – zapowiada Monika Szóstek.
Twórcy projektu przewidują, że jego owoce będzie można podziwiać w całej okazałości już podczas kolejnego sezonu turystycznego.
Projekt „Przystanek Warmia” jest realizowany przez Partnerstwo na czele z Lokalną Grupą Działania „Warmiński Zakątek” w ramach VI edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.