Inauguracja VII edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”
W dn. 22 października odbyło się w formie zdalnej spotkanie inaugurujące realizację projektów partnerskich w ramach VII edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele pięciu lokalnych partnerstw, czterech start-upów na rzecz dobra wspólnego oraz czterech partnerstw w ramach ścieżki pilotażowej.
Uczestników przywitali Grzegorz Jędrys, Dyrektor Przedstawicielstwa w Polsce Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wraz z Joanną Lempart, Dyrektorem Programowym PAFW i Pawłem Łukasiakiem, Prezesem Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Grzegorz Jędrys pogratulował nowym partnerstwom udziału w prestiżowym programie, jakim są „Lokalne Partnerstwa PAFW” łączącym zasoby i doświadczenia różnych przedsięwzięć Fundacji, natomiast Joanna Lempart podkreśliła znaczenie pracy dotychczas wykonanej przez grupy inicjatywne – podczas tutoringu, a także w ramach realizacji innych programów PAFW. Paweł Łukasiak zaznaczył jak ważne jest dla organizatorów to, że partnerstwa powstały w tym trudnym dla wszystkich czasie epidemii i odważnie decydują się podejmować działania, mimo trudności. Następnie odbyło się symboliczne wręczenie dotacji dla nowych partnerstw oraz prezentacja każdego z projektów.
W listopadzie grupy inicjatywne rozpoczną działania na rzecz lokalnego dobra wspólnego, wokół którego zbudowały swoje partnerstwo. Dzięki temu powstaną: Płużnicka Współdzielnia i Centrum Integracji Lokalnej – Pomysłownia Ornety. Mieszkańcy gminy Międzyrzecz będą rozwijać telewizję internetową, w Niepołomicach partnerzy wyznaczą trasy spacerowe i zadbają o zdrowie mieszkańców. W gminie Gołdap partnerstwo zajmie się partycypacyjnym podejściem do przestrzeni publicznej. W ramach start-up grantów: odtwarzane będą lokalne tradycje w gminie Dragacz, mieszkańcy Janowic Wielkich będą zbierać nieoczywiste historie związane z gminą, w Mosinie młodzież będzie aktywizowała pozostałych mieszkańców, a partnerstwo z Włodawy wykorzysta ciekawą historię miasta do zaspokojenia potrzeb współczesnych mieszkańców. Ponadto w ścieżce pilotażowej mieszkańcy Lądka Zdroju zadbają o estetykę swojego miasta, w Czernicy (gmina Gaszowice) powstanie wioska tematyczna, mieszkańcy Szumowa zbiorą lokalne tradycje w ciekawą ofertę turystyczną, a w gminie Fredropol partnerzy będą aktywizować mieszkańców na rzecz dbałości o dziedzictwo przyrodnicze.
***
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” ma na celu inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. Realizatorem Programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
W obecnej, siódmej edycji na terenie 13 gmin zawiązało się 5 partnerstw i 4 start-upy na rzecz dobra wspólnego oraz 4 partnerstwa w w ramach ścieżki pilotażowej. Łącznie w ramach poprzednich sześciu edycji Programu zawiązało się 45 partnerstw, działających na obszarze 97 gmin z zaangażowaniem ponad 600 partnerów..