Lokalna Szkoła Fundraisingu w powiecie staszowskim
Fundacja Aktywizacji i Rozwoju, Publiczna Biblioteka Miasta i Gminy Staszów oraz Stowarzyszenie Dolina Kacanki w ramach partnerstwa realizują projekt „Lokalna Szkoła Fundraisingu”.
– Naszym, głównym działaniem jest wzmocnienie i uniezależnienie od grantów istniejącego partnerstwa i zaproszonych organizacji pozarządowych, poprzez stworzenie lokalnej szkoły fundraisingu. Wśród najczęstszych problemów organizacji pozarządowych poza związanych z pozyskiwaniem środków można wskazać brak wiedzy, doświadczenia i świadomości jak trwale pozyskiwać partnerów do działania oraz długofalowego wspierania – wyjaśnia Magdalena Marynowska z Fundacji Aktywizacji i Rozwoju i dodaje:
– Wiele organizacji nie zdaje sobie sprawy, jak wykorzystać fundraising i jakie niesie za sobą korzyści np.: stabilna sytuacja finansowa, rozwój organizacji, większa skala działania, większa skuteczność, budowanie relacji, dywersyfikacja źródeł finansowania, uniezależnienie się od jednej instytucji finansującej.
Ze względu na sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia, Lokalna Szkoła Fundransingu została przeniesiona w świat wirtualny. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uczestnictwa w szkoleniach większej liczby osób, niż organizatorzy na początku zakładali.
– Nasze działania zaczęliśmy od września 2020 r., kiedy to odbyło się spotkanie organizacyjne partnerów oraz przeprowadziliśmy diagnozę potrzeb zaproszonych organizacji. Dzięki temu uzyskaliśmy faktyczny obraz problemów i potrzeb lokalnych NGO. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wspaniałe trenerki Zuzę Komornicką i Kingę Bielec. Obie, jak o sobie mówią społecznikostwo wyssały z mlekiem matki. To bardzo doświadczone trenerki, doradczynie, inspiratorki, menadżerki od zadań specjalnych – opowiada Magdalena Marynowska.
Pierwsze warsztaty z cyklu partnerstwo ma już za sobą, tematem były „Kreatywność i skuteczne budowanie relacji z otoczeniem”. Szkolenie poprowadziła Zuza Komornicka. Celem tych warsztatów było poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności dotyczących: twórczego rozwiązywania problemów społecznych występujących w organizacjach oraz skutecznej promocji projektów i osiągania założonych celów.
PROGRAM obejmował poniższe zagadnienia:
- Bomba inspiracji – projekty społeczne – praca na wybranych polskich i zagranicznych przykładach.
- Identyfikacja problemów społecznych i generowanie innowacyjnych rozwiązań.
- Narzędziowanie – strategia, taktyka, kreacja.
- Kanały i narzędzia komunikacji marketingowej
Kolejne warsztaty odbędą się już niebawem.
Projekt „Lokalna Szkoła Fundraisingu” jest realizowany ze środków Funduszu Rozwoju Pracowni Dobra Wspólnego w ramach VII edycji Programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.