Lokalne partnerstwa kontynuują działania na rzecz dobra wspólnego
Partnerstwa i start-upy z VII edycji Programu (lata 2020-2021) rozwijają podjęte wcześniej przedsięwzięcia na rzecz dobra wspólnego. W ramach konkursów na kontynuację działań dofinansowano łącznie 7 projektów, które są obecnie realizowane.
Pięć partnerstw zawiązanych w siódmej edycji Programu zostało zaproszonych do złożenia wniosków o dofinansowanie na kontynuację działań, aby umacniać efekty wspólnej pracy. Wszystkie pięć partnerstw złożyło wnioski i otrzymało dofinansowanie (partnerstwa z gmin: Międzyrzecz, Niepołomice, Orneta, Gołdap, Płuznica. Również partnerstwa, które brały udział w ścieżce pilotażowej i otrzymały start-up granty otrzymały w ramach osobnego konkursu ofertę kontynuacji swoich przedsięwzięć. Spośród czterech partnerstw dwa złożyły wniosek i obydwa otrzymały dofinansowanie (partnerstwa z gmin Lądek-Zdrój i Gaszowice).
Partnerstwo z Międzyrzecza skupiło się na tożsamości lokalnej. Będzie ją dalej pokazywać oraz motywować mieszkańców do dzielenia się historią, pasją i zainteresowaniami oraz tym, co jest dla nich ważne. Zaplanowano dalsze relacje filmowe w ramach „TV na Mur Beton”, kontynuowane będzie również tworzenie i rozgrywanie gier z tabletami, które zyskały wielu zwolenników. Gry będą się odbywały podczas wiejskich festynów, a także w trakcie dożynek gminnych w Nietoperku. Ponadto powstaną 2 nowe questy, związane z lokalnym dziedzictwem, które będzie można znaleźć w mobilnej aplikacji. Partnerzy przygotują także rodzinną wielkoformatową grę planszową z elementami lokalnych ciekawostek oraz ogłoszą konkurs, w ramach którego dzieci stworzą własne gry. Wspierane będą dalsze prace nad wioską tematyczną w Nietoperku, by w pełni wykorzystać potencjał turystyczny miejscowości. W przestrzeni publicznej zostaną posadzone kwiaty, ułożone w formie nietoperzy, na domach pojawią się specjalne ozdobne tabliczki z numerami, a na wjeździe do wsi zostaną umieszczone witacze. Dużą atrakcją będą warsztaty z chiropterologiem. Zaplanowano również organizację spotkań w bibliotece z ciekawymi osobami, w tym z pasjonatami lokalnej historii. Podsumowanie projektu odbędzie się podczas Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek.
W Niepołomicach zaplanowano warsztaty muzyczne i plastyczne dla młodzieży polskiej i ukraińskiej pod hasłami „Muzyczne korzenie” i “Korzenie sztuki”. Ich zwieńczeniem będzie spotkanie dla lokalnej społeczności oraz osób przybyłych z Ukrainy, podczas którego uczestnicy zajęć przedstawią efekty swoich prac. Wzajemnemu poznawaniu będzie również służyły tygodniowy cykl spotkań dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Twórcze Siedlisko”. Ponadto Partnerzy zaproszą po raz kolejny do odwiedzenia Puszczy Niepołomickiej – odbędą się 4 otwarte spacery. Kolejnym elementem projektu będą warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych, dotyczące metod uważności w przyrodzie i pracy z międzynarodowymi grupami dziećmi. Podsumowaniem przeprowadzonych działań będzie wydarzenie integracyjne z udziałem polskich i ukraińskich gości.
W celu zwiększenia funkcjonalności przestrzeni „Pomysłownia Ornety”, zostanie ona doposażona w niezbędne meble i akcesoria. Będzie ona dalej służyła jako miejsce spotkań dla organizacji pozarządowych i lokalnych społeczników. Partnerstwo zorganizuje w przestrzeni publicznej spektakl z elementami tańca, w który zaangażują się wszystkie grupy społeczne. Oprócz aktorów, w przedstawienie włączą się mieszkańcy Ornety oraz uchodźcy z Ukrainy. Spektakl poprzedzą warsztaty teatralne, na których powstanie scenariusz sztuki. W dalszym ciągu będzie rozwijana internetowa Telewizja Społeczna Pobudka Orneta, która relacjonuje działania partnerstwa i inne ważne lokalne przedsięwzięcia. Wydarzenie podsumowujące projekt odbędzie się w październiku 2022 roku. Zaprezentowane zostaną wszystkie zrealizowane działania, a partnerzy podzielą się nabytym doświadczeniem i wiedzą nabytą podczas szkoleń.
Partnerstwo w Gołdapi skupiło się na kontynuacji przemian w przestrzeni publicznej miasta. Powstanie 1 wystawa plenerowa, odbędą się również 2 kawiarenki obywatelskie i 2 wykłady. Każde z tych działań będzie wiązało się z historią, kulturą lub przestrzenią Gołdapi i okolic. Powstała w 2021 roku ścieżka „Spacerkiem po miejscach historycznych w Gołdapi” zostanie oznakowana w terenie kodami QR. Nakręcony zostanie również film prezentujący trasę ścieżki. W przestrzeni miasta pojawią się grafiki z cytatami z dzieł Immanuela Kanta, który odwiedził kiedyś Gołdap.
W Płużnicy kontynuowany będzie rozwój Współdzielni, która pozwala nabywać kompetencje poprzez dzielenie się z innymi. W ramach projektu powstanie wirtualna przestrzeń, pozwalająca na wymianę wiedzy i doświadczeń. Partnerzy wezmą udział w szkoleniu z zakresu tworzenia treści wideo i audio. Zakupiony zostanie sprzęt do nagrywania podcastów oraz gimbal do telefonów. Następnie nagrywane będą filmiki i podcasty mówiące o mieszkańcach gminy – ich pasjach i zainteresowaniach Powstałe materiały zostaną zamieszczone na stworzonej w ramach projektu stronie internetowej Podsumowaniem przedsięwzięcia będzie specjalna gala, w której udział wezmą osoby zaangażowane w realizację działań, partnerzy, bohaterowie filmików i podcastów oraz wszyscy zainteresowani.
Podczas projektu pilotażowego Grupa Inicjatywna z gminy Gaszowice pracowała nad uruchomieniem w Czernicy wioski tematycznej. W ramach kontynuacji będzie budowana marka „Spiżarni barona von Roth”. W tym celu zaplanowano szkolenie dotyczące możliwości i aspektów prawnych sprzedaży przetworów domowych, przygotowane będą również materiały graficzne, etykiety produktów i logotypy. Odbędą się warsztaty tworzenia zapasów Spiżarni. Będą to praktyczne spotkania przedstawicielek KGW, społeczności ukraińskiej i lokalnych przetwórców domowych. Partnerzy ponadto odwiedzą działającą wieś tematyczną lub gospodarstwo edukacyjne zajmujące się produkcją domowych przetworów. Podsumowaniem projektu będzie organizacja Święta Spiżarni – wydarzenia otwartego dla społeczności, angażującego zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych czy seniorów. Przygotowane zostaną animacje wokół tematyki dawnych domowych przetworów, zwyczajów i tradycji kulinarnych regionu.
W Lądku-Zdroju kontynuowane będą starania na rzecz poprawy estetyki miasta i integracji mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i dzieci (w tym również tych, które przybyły z Ukrainy) powstanie kolejne zadbane i wypełnione roślinami miejsce: „Ogródek miejski na ulicy Ogrodowej”. Zorganizowane zostaną kilkudniowe warsztaty śpiewania pieśni polskich i ukraińskich, których dopełnieniem będzie wspólny występ podczas lądeckiej Nocy Świętojańskiej. Największym przedsięwzięciem będzie zorganizowanie drugiej edycji Street Art Festival Lądek-Zdrój. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty kolorowania ulic przy użyciu kredy dla dzieci, plenerowe koncerty, twórcze działania na lądeckim rynku, czytanie performatywne w parku, pokaz mody z dawnych lat, a także muzyczne przedstawienie plenerowe dla najmłodszych.