Prace w Biblio(o)grodzie przyspieszają na wiosnę
Zielone miejsce wypoczynku połączone z przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych, a do tego tuż obok – biblioteka. Wydaje się, że to miejsce – marzenie. W Nowym Tomyślu nabierają tempa działania w lokalnym partnerstwie PAFW „Biblio(o)gród – Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki”, które umożliwią stworzenie takiego właśnie miejsca.
Pod koniec marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu spotkali się przedstawiciele różnych grup odpowiadających za poszczególne działania w projekcie „Biblio(o)gród: Lokalnej Grupy Działania KOLD, Towarzystwa Kulturalnego, Turystyki Nowy Tomyśl, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu oraz Komendy Powiatowej Policji. Partnerzy mieli okazję aby zapoznać się z planem działań na najbliższe tygodnie, obejrzeć dotychczasowe zagospodarowanie terenu, na którym powstanie Bibli(o)gród i zobaczyć efekty prac modernizacyjnych. Spotkanie było również okazją do zastanowienia się nad regulaminem nowego miejsca wypoczynku, do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Jak mówią sami przedstawiciele partnerstwa, to pierwsze i tak duże przedsięwzięcie angażujące społeczność lokalną tej miejscowości i rzadka okazją do międzypokoleniowej współpracy. Gmina wzbogaci się o nową ofertę kulturalno-edukacyjną dedykowaną różnym grupom wiekowym, podpartą diagnozą społeczną, opracowaną wspólnie z partnerami. Nowy Tomyśl zyska ponadto miejsce na prezentację dorobku artystycznego lokalnych rzemieślników, artystów, rękodzielników (w tym również amatorów, pasjonatów, twórców małych dzieł) – podkreślają.
Jedno miejsce, wiele możliwości
W centrum Nowego Tomyśla brakuje kameralnych, zielonych przestrzeni do wypoczynku dla seniorów oraz ciekawego miejsca spotkań dla młodzieży i młodych mam z dziećmi. Dlatego powstała koncepcja stworzenia Bibli(o)grodu. Nowa przestrzeń powstaje na terenie skweru, znajdującego się w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie Ośrodka Kultury, biblioteki, marketu, szkoły ponadpodstawowej i komendy policji. Będzie to więc miejsce znane praktycznie wszystkim, bezpieczne i dostępne dla każdego. To połączenie ogrodu i biblioteki będzie spełniać funkcję strefy relaksu, letniej czytelni, punktu wymiany książek, punktu plantcrossingu (wymiany roślin), strefy zabaw i animacji oraz systemu wystawienniczego. Jeszcze przed otwarciem Bibli(o)grodu zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach projektowania (np. karmników, lampionów z wikliny) oraz konkursie fotograficznym. Uroczyste otwarcie przestrzeni planowane jest latem 2023 r. W nowym miejscu spotkań, odbędą się między innymi: wystawa pokonkursowa prac fotograficznych, koncert dla młodzieży z pojedynkiem freestyle-owym raperów czy warsztaty projektowania dla młodzieży. Planowany jest również koncert garażowy z udziałem uczniów Prywatnego Ogniska Muzycznego. Wspólnie z Nadleśnictwem Bolewice, zorganizowane będą międzypokoleniowe warsztaty ekologiczne. We wrześniu przewidziane są spotkania prozdrowotne dla seniorów. Powstanie tu także letnia czytelnia i kafejka internetowa. Podczas wydarzenia podsumowującego partnerzy zaplanowali Narodowe Czytanie 2023 z uroczystym podsumowaniem działań projektowych oraz piknik dla mieszkańców gminy (współorganizowany z Urzędem Miasta, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu oraz plecionkarzami).
Więcej o projekcie.