Dobrzy sąsiedzi z Opolszczyzny
Między gminami Kluczbork i Olesno nie ma konfliktowych relacji. Wręcz przeciwnie, wydaje mi się, że funkcjonujemy zgodnie. Tylko, że jesteśmy trochę różni – wyjaśnia Maria Podgórska, współtwórczyni projektu „Jak dobrze mieć sąsiada” i prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Oleśnie.
Jak sama twierdzi, być może chodzi o odmienne korzenie, które w jej mieście związane są z mniejszością niemiecką, w Kluczborku zaś z przybyszami z kresów wschodnich. Chcieliśmy, żeby te dziedzictwa się trochę poprzenikały i żeby ludzie się poznali – dodaje.
Stowarzyszenie UTW tworzy wraz z Miejskim Domem Kultury w Oleśnie, Publiczną Szkołą Podstawową w Wojciechowie i Lokalną Grupą Działania „Dolina Stobrawy” w Kluczborku Grupę Inicjatywną start-upu realizowanego w ramach Programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Najbardziej zauważalnym jak dotychczas rezultatem ich działań jest zagospodarowanie dolinki rzeki Stobrawy na peryferiach Olesna. Sprzątaliśmy ją z młodzieżą, zamontowaliśmy ławki i umieściliśmy tablicę informującą o partnerstwie z Kluczborkiem – wyjaśnia Podgórska. Na tablicy tej pokazane są też najbardziej atrakcyjne miejsca w Oleśnie i Kluczborku, co ma zachęcić mieszkańców do wzajemnych odwiedzin.
Dobrem lokalnej społeczności stała się przestrzeń spotkań i wspólnych inicjatyw. Dolinka nad rzeką Stobrawą połączyła oba miasta. Dzięki projektowi „Jak dobrze mieć sąsiada” nakreślona została też trasa rowerowa łącząca Kluczbork i Olesno w opracowanych i wydrukowanych w tym celu mapkach.
Dolinka staje się więc symbolem przyjaźni, zaś samemu jej nawiązywaniu służyła seria spotkań z udziałem mieszkańców obu miejscowości .
Miarą sukcesu przedsięwzięcia jest z pewnością liczba partnerów, którzy zaangażowali się w jego tworzenie. Aktualnie Partnerstwo tworzy już trzydzieści instytucji zarówno samorządowych , jak i lokalnych przedsiębiorstw oraz wolontariuszy.
Poruszenie wywołane projektem zainspirowało samorząd Olesna do kolejnych inwestycji w rejonie Dolinki, aby stanowiła jeszcze ciekawszy punkt na mapie gminy.
Wydaje mi się, że nasz projekt stanowi zaczyn czegoś, co w naszej świadomości olesko-kluczborskiej nie funkcjonowało. – podsumowuje prezes Stowarzyszenia UTW.
„Jak dobrze mieć sąsiada” to start-up na rzecz dobra wspólnego realizowany na terenie gmin Olesno i Kluczbork w ramach VI edycji Programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Koordynatorem wydarzeń, jako lider grupy inicjatywnej, jest Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Oleśnie