Fotorelacja: Szlakiem Marianny Orańskiej
Szlak Marianny Orańskiej łączy dziesiątki miejsc i zabytków, związanych z Królewną. Trasa, która ma przybliżać postać Marianny oraz upamiętniać jej działalność, mierzy ponad 200 kilometrów. Przedstawiamy fotorelację, która prezentuje jedynie część szlaku, którą udało się nam odwiedzić.
LĄDEK ZDRÓJ
Obelisk
Mieszkańcy Lądka w dowód wdzięczności ustawili Mariannie Orańskiej obelisk. Dzięki niej powstała droga, która prowadziła z Ząbkowic Śląskich przez Lądek-Zdrój na Przełęcz Płoszczynę. Obelisk został wykuty w tutejszym marmurze zwanym na jej cześć „Białą Marianną”. Pierwotny napis w języku niemieckim po II wojnie światowej został całkowicie skuty. W późniejszych latach inskrypcja została odnowiona przez mieszkańców.
Dawny kościół ewangelicki pod wezwaniem Zbawiciela
Kościół został wzniesiony dzięki wsparciu Marianny Orańskiej. W późniejszym czasie budynek powiększono z pomocą syna królewny. Na początku XX wieku kościół był remontowany, następnie został opuszczony, wkrótce potem spłonął.
Zdrój „Wojciech”
Budynek Zdroju „Wojciech” jest architektoniczną wizytówką Lądka. Jego budynek jest wzorowany na łaźniach tureckich. Wokół centralnie położonego, okrągłego basenu biegnie ciąg gabinetów zabiegowych. Znajduje się tam między innymi gabinet Marianny Orańskiej, nazwany tak na cześć swojej fundatorki.
STRONIE ŚLĄSKIE
Dawny kościół ewangelicki
Kościół ewangelicki został ufundowany przez wnuka królewny Marianny Orańskiej. Po II wojnie światowej przez pewien czas kościół służył jako spichlerz, magazyn, a nawet sklep meblowy. Powrócił do funkcji sakralnej jako kościół katolicki pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego.
„Biała Marianna”
W pobliżu Stronia Śląskiego eksploatowane jest złoże marmuru nazywanego „Biała Marianna” od imienia Marianny Orańskiej.
MIĘDZYGÓRZE
Wodospad „Wilczki”
Marianna Orańska, która była właścicielką Międzygórza, zagospodarowała teren wokół wodospadu. Powstały ścieżki, platformy widokowe, barierki oraz kładka. Dzięki temu wodospad stał się jednym z najlepiej znanych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w Masywie Śnieżnika.
Dawny kościół ewangelicki
Kościół został wybudowany dzięki wnukowi Marianny Orańskiej, który przyczynił się także do rozwoju gospodarczego tych ziem. Budynek został odrestaurowany i przekształcony w kościół rzymskokatolicki.
MARIANNA ORAŃSKA
Żyła w latach 1810-1883. Była córką króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i Wilhelminy Pruskiej. W wieku 20 lat została wydana za mąż za Albrechta Pruskiego. Nie było to udane małżeństwo, królewna górowała nad mężem inteligencją i obyciem, ten natomist dopuszczał się licznych zdrad. Marianna Porzuciła męża i dzieci, przeniosła się do Holandii, gdzie zamieszkała ze swoim masztalerzem Johannesem van Rossumem. Na wieść o tym, że Marianna spodziewa się dziecka z nieślubnego związku dwory w Hadze i Berlinie zerwały z nią stosunki. Jej małżeństwo skończyło się rozwodem. Zabroniono jej kontaktów z dziećmi oraz zakazano przebywania na terenie Prus dłużej niż jeden dzień z obowiązkiem meldowania się na policji przy każdym wjeździe i wyjeździe.
Marianna Orańska słynie ze swojej działalności gospodarczej i filantropijnej na należących do niej ziemiach dolnośląskich. Wspierała rozwój przemysłu, budowała drogi, kościoły, sierocińce. Wspierała lokalne społeczności. Jej motto brzmi: Nie przyszłam (na świat), by żyć dzięki ludziom, ale by ludzie żyli dzięki mnie. W pamięci poddanych pozostała jako „Dobra Pani”.