Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej z nominacją do nagrody „Dla Dobra Wspólnego”
Poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”, promującej postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Nominację w kategorii „Instytucja” otrzymała Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, lider partnerstwa które realizowało projekt „Przestrzeń SOWA w Biłgoraju”.
Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej jest jednym z pierwszych w Polsce funduszy lokalnych, należy również do sieci Ośrodków Działaj Lokalnie. Wspiera inicjatywy i finansuje projekty z zakresu: edukacji, kultury i sztuki, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, sportu i turystyki, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego i innych ważnych potrzeb społecznych. Fundacja szczególnie dba o dzieci i młodzież, jej Fundusz Stypendialny ma coraz więcej partnerów i zdolnych stypendystów. W ramach udziału w programie Lokalne Partnerstwa PAFW stanęła na czele partnerstwa, które doprowadziło do rewitalizacji zaniedbanego centrum Biłgoraja i utworzenia wspólnej przestrzeni, gdzie aktywne organizacje i mieszkańcy, mogą realizować swoje działania.
Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” przyznawana jest od 2016 r., jej celem jest wzmocnienie Rzeczypospolitej poprzez kreowanie patriotycznych postaw, wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności oraz budowanie kapitału społecznego, a także zachęcanie obywateli do czynnego uczestnictwa obywatelskiego i podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego. W ubiegłym roku Nagrodę otrzymał m.in. Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu.
Nominowani do Nagrody w roku 2017:
W kategorii „Człowiek”:
Dorota Jezierska – Prezes Zarządu Fundacji Banku Żywności w Ciechanowie;
Jacek Robert Bury – wychowawca młodzieży;
Magdalena Hozer-Chachulska – Prezes Mokotowskiego Hospicjum św. Krzyża w Warszawie.
W kategorii „Instytucja”:
Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic;
Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej;
Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.
W kategorii „Dzieło”:
Ośrodek KARTA;
Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej;
Wolontariusze „Łączki”.
Laureatami w tym roku zostali:
Jacek Robert Bury – komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie, pracuje z młodzieżą o zmniejszonych szansach życiowych, często pochodzącą z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych.
Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic – działa na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób, które z powodu poważnej choroby, podeszłego wieku, biedy czy innych krytycznych wydarzeń, znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji.
Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej – hospicjum tworzą wolontariusze różnych zawodów, w różnym wieku, z różnym doświadczeniem życiowym: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, księża kapelani. Niosą oni pomoc chorym w terminalnym okresie choroby nowotworowej.
Wolontariusze „Łączki” – to ludzie w różnym wieku i różnych zawodów, którzy chcą przywrócić pamięć o bohaterach i oddać im należną cześć. Z tych względów włączyli się w prace ekshumacyjne na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.
Laureatom oraz wszystkim nominowanym składamy serdeczne gratulacje!