Grupy Inicjatywne rozpoczęły tutoring w ramach VI edycji Programu
W dniach 9-10 kwietnia w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności odbyło się spotkanie otwierające tutoring. Wzięli w nim udział przedstawiciele nowopowstałych Grup Inicjatywnych oraz Animatorzy Pracowni Dobra Wspólnego. Podejmą oni wyzwanie zbudowania lokalnych partnerstw w oparciu o dobro wspólne.
W ramach VI edycji Programu beneficjenci PAFW z 14 gmin przejdą sześciotygodniowy tutoring, podczas którego zapoznają się z metodą animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, przygotują diagnozę oraz skorzystają z doradztwa Animatorów. Po zakończeniu tutoringu będą gotowi do złożenia projektów w konkursie na Lokalne Partnerstwa PAFW.
Pierwszy dzień szkolenia był poświęcony w całości Animatorom, aby mogli jak najlepiej przygotować się do swojej funkcji. Spotkanie otworzył Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Następnie Tomasz Schimanek, ekspert ds. społecznych, zaprezentował przygotowany przez siebie tutorial, opisujący metodę animacji oraz przeprowadził dyskusję na temat roli Animatorów. W dalszej kolejności zespół Programu Lokalne Partnerstwa PAFW przedstawił formalne warunki prowadzenia spotkań z Grupami Inicjatywnymi.
Na koniec dnia Jac Jakubowski, psycholog społeczny, współzałożyciel grupy TROP przeprowadził warsztat dotyczący sztuki prowadzenia spotkań. Zaprezentował metodę ORID, według której każde spotkanie powinno mieć cztery fazy: Obiektywizm, Refleksje, Inwencja, Decyzje. Zachęcał ponadto do stosowania podejścia opartego na empatii i respektowania potrzeb uczestników.
Drugiego dnia do Animatorów dołączyli przedstawiciele Grup Inicjatywnych. Uczestników przywitali Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Koordynator Programowy PAFW oraz Paweł Łukasiak. Na początku Zespół ARFP zaprezentował założenia Programu Lokalne Partnerstwa PAFW oraz zasady udziału w tutoringu. W dalszej kolejności Paweł Łukasiak przedstawił Animatorów, przyporządkowując im gminy, które wezmą pod opiekę. Następnie Tomasz Schimanek opowiedział o metodzie animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego.
Spotkanie zakończyło się warsztatem poprowadzonym przez przedstawicieli Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA. Maja Durlik i Łukasz Ostrowski opowiedzieli o diagnozie społecznej, prezentując przydatne metody i narzędzia. Następnie uczestnicy, podzieleni na grupy, opracowali plan przeprowadzenia diagnozy społecznej w miejscowości z zaniedbanym jeziorem.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.