Historie Lokalnych Partenrstw PAFW: Kalejdoskop Aktywności w Tomaszowie Lubelskim
„Aktywność” to hasło, które bardzo bolało mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego. Ludzie chcieli żyć w mieście z poczuciem wspólnoty – spotykać się i wpływać na otoczenie. Ale możliwości aktywnego udziału w życiu społecznym oraz miejsc – brakowało. W efekcie dialogu społecznego i działań nowo powstałego partnerstwa Tomaszów ożywił się i wciąż się zmienia na lepsze.
„Czajnia” to stowarzyszenie (i lider partnerstwa), które z zakasanymi rękawami od 2004r. działa w regionie. Rozwija kapitał społeczny i ekonomiczny. Listy partnerskie podpisało z podobnie sprofilowanymi organizacjami pozarządowymi, Organizacją Turystyczną Roztocze, Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Spółdzielnią Mieszkaniową w Tomaszowie Lubelskim.
„Czajnia” umiejętne połączyła zasobów partnerów. W efekcie w sierpniu 2010r powstał Klub Aktywności Społecznej jako element szerszego programu – „Kalejdoskopu Aktywności”. W ten sposób tomaszowska „aktywność” zaczynała gościć w przestrzeni publicznej miasta. A klub stał się miejscem, gdzie pasje i zainteresowania można dzielić z innymi, a co najważniejsze – mobilizować się do konkretnych działań. I tak:
- Pracownicy spółdzielni namalowali na rynku wielką szachownicę – jest nie tylko zabawnym elementem małej architektury – można na niej grać w wielkie szachy, (figury są na wyposażeniu klubu).
- Z kolei Ośrodek Interwencji Kryzysowej otworzył „Klub Mamy” – cotygodniowe spotkania kobiet.
- Sukcesem partnerstwa jest też wyposażenie i zagospodarowanie ośmiu tomaszowskich placów zabaw. (O konserwację sprzętów dba spółdzielnia). Dzieci korzystają teraz z nowych i bezpiecznych placów.
Ale co warte podkreślenia – mieszkańcy Tomaszowa traktują Klub jak dobro wspólne. Są za niego odpowiedzialni i dbają, aby był przestrzenią żywą. Wypełnia się zajęciami proponowanymi przez NGO, ale też wychodzącymi od mieszkańców – pozyskiwania środków unijnych, obsługi komputera, malarstwa i rysunku, florystyki. Działa „Klub Obieżyświata”, organizuje się zbiórki publiczne. „Kalejdoskop Aktywności” pomagał też w tworzeniu programu kart rabatowych w Tomaszowie Lubelskim i Nidzicy. Dzięki kartom klienci wzmacniają lokalną przedsiębiorczość, poznają „swoje” produkty, wnosząc wkład w tworzenie lokalnego kapitału. W Nidzicy dochód z zakupu kart wspomógł też programy stypendialne Nidzickiego Funduszu Lokalnego (600 kart).
Najważniejszym, towarzyskim wydarzeniem „Kalejdoskopu” jest coroczna Gala Aktywności. Na niej wyróżnieni laureaci w konkursach – Lokalny Dobroczyńca – Aktywna Organizacja – Aktywny Samorząd – Społecznik Roku – obierają zasłużone nagrody. Występują lokalni artyści, m.in. Chór Sonata, zespół „Odsetki”. Do organizacji gali włącza się Zespół Aktywności Zawodowej działający przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło”.
Dzięki temu partnerstwu Tomaszów Lubelski stał się miastem aktywności. NGO, obywatele przy udziale biznesu, w sposób bardziej formalny (np. przy wparciu PAWF) , lub mniej – improwizując – spotykają się, projektują, działają przy tworzeniu dobra wspólnego. Rośnie poczucie więzi lokalnych i oddziaływania na otoczenie. Rzecz dotyczy przecież ich miasta i okolicy. W 20tysięcznej miejscowości każde takie działanie jest od razu widoczne. I mobilizuje kolejnych mieszkańców do wyjścia z domu.