Inauguracja V edycji Programu Lokalne Partnerstwa PAFW za nami!
Przedstawiciele 8 nowych projektów partnerskich wybranych w V edycji programu LPPAFW podpisali umowy
i odebrali czeki w siedzibie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Od września grupy inicjatywne rozpoczną działania na rzecz lokalnego dobra wspólnego, wokół którego zbudowali swoje partnerstwo. Dzięki temu powstaną m.in.: Młodzieżowa Straż Leśna, Centrum Aktywności „Wulkan” w Złotoryi, Jabłkofest i Szlak Jabłka w Warce, Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży na Podkarpaciu, piece chlebowe w Szadku i wiele innych.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” ma na celu inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności.
Dotychczas w ramach pięciu edycji Programu zawiązało się 38 Partnerstw, działających w ponad 85 gminach z zaangażowaniem blisko 450 partnerów.
W tym roku Komisja Rekomendacyjna złożona z przedstawicieli PAFW i realizatorów programów PAFW zdecydowała o przyznaniu ośmiu dotacji w ramach V edycji programu „Lokalne Partnerstwa”. Wśród nich są:
„Owoc naszej pasji”
– projekt realizowany przez Grupę Inicjatywną, której liderem jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A.(Ośrodek Działaj Lokalnie). Członkowie GI : PSP Konary („Projektor-Wolontariat Studencki”), Monika Górniewicz oraz Małgorzata Dąbrowska („Liderzy PAFW”). Projekt realizowany będzie w gminie Warka w woj. mazowieckim.
„Wielkowiejska misja – niska emisja”
– projekt realizowany przez Grupę Inicjatywną, której liderem jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” („English Teaching”). Członkowie: Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi (Program Rozwoju Bibliotek), Szkoła Podstawowa w Bęble, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Białym Kościele, Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi („Projektor-Wolontariat Studencki”). Projekt realizowany będzie w gminie Wielka Wieś w woj. małopolskim.
„Sieć miejsc przyjaznych młodzieży”
– projekt realizowany przez Grupę Inicjatywną, której liderem jest Fundacja Generator Inspiracji (Ośrodek Działaj Lokalnie zaangażowany również w programy „Równać Szanse” i Stypendia Pomostowe). Członkowie: Fundacja Podkarpackie Centrum Hipoterapii („Równać Szanse”), Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku (Program Rozwoju Bibliotek, „Równać Szanse”), Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale („Równać Szanse”), Adam Ptasiński („Nowe Technologie Lokalnie”). Projekt realizowany będzie w gminach Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Lubenia w woj. podkarpackim.
„Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności Wulkan”
– projekt realizowany przez Grupę Inicjatywną, której liderem jest Stowarzyszenie Kaczawskie (Ośrodek Działaj Lokalnie). Członkowie: Stowarzyszenie „Nasze Rio” („Równać Szanse”), Barbara Zwierzynśka („Liderzy PAFW”). Projekt realizowany będzie w gminie Złotoryja w woj. dolnośląskim.
„Robimy wiochę. Sołectwo na medal”
– projekt realizowany przez Grupę Inicjatywną, której liderem jest Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach („Projektor-Wolontariat Studencki”, „Równać Szanse”, Uniwersytety Trzeciego Wieku). Członkowie: Stowarzyszenie „Gminne Wspieranie Inicjatyw Społecznych” („Równać Szanse”), Paweł Żmuda („Liderzy PAFW”). Projekt realizowany będzie w gminie Główczyce w woj. pomorskim.
„Z tradycyjnym chlebem w XXI wiek”
, projekt realizowany przez Grupę Inicjatywną, której liderem jest Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe w Prusinowicach („English Teaching”). Członkowie: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prusinowicach („English Teaching”), Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Szadku (Program Rozwoju Bibliotek), Anna Dąbrowska („Liderzy PAFW”). Projekt realizowany będzie w gminie Szadek w woj. łódzkim.
„Młodzieżowa straż leśna”
– projekt realizowany przez Grupę Inicjatywną, której liderem jest Fundacja Sempre a Frente (Program Przemiany w Regionie „RITA”). Członkowie: Gminne Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej (Uniwersytety Trzeciego Wieku, „Działaj Lokalnie”), Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie („Projektor-Wolontariat Studencki”), Mateusz Małyska („Liderzy PAFW”). Projekt realizowany będzie w gminie Niemce w woj. lubelskim.
„Kalejdoskop partnerstwa”
– projekt realizowany przez Grupę Inicjatywną, której liderem jest Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS (Ośrodek Działaj Lokalnie). Członkowie: Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach (Program Rozwoju Bibliotek, Uniwersytety Trzeciego Wieku), Myślenickie Towarzystwo Kultury („Równać Szanse”), Agnieszka Dudek („Nowe Technologie Lokalnie”), Izabela Janczak-Bizoń, Anna Kapusta oraz Paweł Piwowarczyk („Liderzy PAFW”). Projekt realizowany będzie w gminach Myślenice i Dobczyce w woj. małopolskim.
Gościem specjalnym wydarzenia był Daniel Prędkopowicz, Prezes Stowarzyszenia Europa i My, lider lokalnego partnerstwa „GTV-Twoja okolica” zawiązanego w III edycji programu, a także Animator Pracowni Dobra Wspólnego – inicjatywy dla alumnów, który opowiedział o dobrych praktykach partnerstwa na przykładzie stworzonej przed czterema laty telewizji obywatelskiej GTV w powiecie grodziskim.