Konferencja Norwidowska w Strachówce
W dn. 2 marca 2017 r. w Pałacu w Chrzęsnem odbyła się Konferencja Norwidowska „Ja to, co śpiewam, żyję – Norwida dialog z życiem i światem współczesnym AD 2017″. Konferencja była podsumowaniem półrocznego projektu wzmacniającego pt. „Wędrujący Norwid”, realizowanego przez partnerstwo z gminy Strachówka.
Projekt obejmował: spotkania gimnazjalistów z różnych szkół na „Dniu Norwidowskim”, wspólny wyjazd partnerów projektów (pań z Kół Gospodyń Wiejskich, biblioteki i Zespołu Szkół w Strachówce, Lokalnej Grupy Działania „Równiny wołomińskiej”) do Korczewa, szlakiem Rzeczpospolitej Norwidowskiej oraz warsztaty tworzenia szablonów murali, przypinek, torb. Ponadto zorganizowano ogólnopolski konkurs młodzieżowy na fotoreportaż i film, będące interpretacją słów poety „Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy, praca by się zmartwychwstało”.
Prelegentami konferencji byli wybitni norwidolodzy:
prof. Jadwiga Puzynina, tytuł referatu „Cyprian Norwid – człowiek i obywatel na dziś”,
prof. Anna Kozłowska „Cyprian Norwid – Karol Wojtyła. Ślady dialogu poetów.”,
dr Magdalena Woźniewska-Działak „Wczesny Norwid i podstawowe doświadczenie polskości”
i dr Tomasz Korpysz „Człowiek nie tylko jest interesujący, ale i święty – szanowny”. O refleksji antropologicznej Norwida”.
Słuchacze mieli okazję „zobaczyć” Norwida w różnych odsłonach. W czasie przerwy obejrzeli wystawę „Czas na Norwida”, po której gości oprowadzili prezes Fundacji Muiseum Norwid pan Jacenty Matysiak i dr Tomasz Korpysz. W drugiej części programu zgromadzeni zobaczyli przedstawienie teatralne „Norwid – miłość i samotność” w reżyserii Anny Lenartowicz w wykonaniu Igora Obłozy i Macieja Maciejewskiego.
Podczas konferencji podsumowano także Ogólnopolski Konkurs na film i fotoreportaż „Wędrujący Norwid”. Nagrody otrzymali (I miejsce) Kinga Szewczyk za film „Radzymin – moje miasto”, (II miejsce) Magdalena Winiarska i Zofia Zaręba za film „Zmartwychwstały do pamięci Renault FT-17” oraz Anna Sobotka (I miejsce) za fotoreportaż „Mamy pociąg do Tłuszcza” i Adam Gąsior (II miejsce) „Walizka pracy, sztuki i natury”.
W organizację konferencji oprócz Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Norwidowska” zaangażowali się: Fundacja Museion Norwid, Lokalna Grupa Działania „Równiny wołomińskiej” oraz Starostwo Powiatu Wołomińskiego.
Projekt „Wędrujący Norwid” to kontynuacja działań rozpoczętych w ramach projektu „Moja i Twoja historia”, realizowanego w ramach IV edycji Programu Lokalne Partnerstwa PAFW.
Fotorelacja z Konferencji jest dostępna tutaj.