Konkurs grantowy „Animator Dobra Wspólnego” rozstrzygnięty!
Już wkrótce narzędzia animacji społeczności lokalnej zostaną poszerzone o cztery nowe propozycje, które wygrały w konkursie grantowym „Animator Dobra Wspólnego i będą realizowane w ramach następujących projektów:
1. „Rozkręć młyn pomysłów” realizowany przez Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika (grant w wysokości 5000 zł). W ramach projektu testowane będzie narzędzie grywalizacyjne, wykorzystujący popularny w sieci mechanizm „ice bucket challenge”. Projekt wystartuje od warsztatów z kreatywnego myślenia i dobrych praktyk w organizacjach pozarządowych. Następnie, uczestnicy projektu oraz wszyscy, którzy przyjmą wyzwanie będą organizować małe wydarzenia w lokalnej społeczności na rzecz dobra wspólnego. W efekcie powstaną nie tylko scenariusze tych wydarzeń, ale umożliwią one zaistnienie organizacji pozarządowych w świadomości mieszkańców Masywu Śnieżnika.
2. „Wolność – wczoraj i dziś” realizowany przez Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny„ (grant w wysokości 5000 zł).W ramach projektu opracowany zostanie scenariusz gry miejskiej. Scenariusz oparty będzie na fabularyzowanej opowieści o wolności i niewoli, o tym jak toczyły się losy Sokółki i jej mieszkańców. W trakcie gry uczestnicy odwiedzą miejsca wspomniane w opowieści – będą to miejsca mające swoją historię, opisane w przewodniku „Sokółka znana i nieznana”, powstałym w konkursie „Animator Dobra Wspólnego”. Ponieważ gra będzie zawierać także elementy edukacyjne dotyczące źródeł odnawialnej energii oraz niezależnych od paliw sposobów poruszania się – rower, żagle, konie – zaproponujemy uczestnikom trzy trasy rowerowe: do stadniny koni w Gieniuszach (konie), nad Zalew Sokólski (żagle) oraz szlak drewnianej zabudowy z wiatrakiem w Malawiczach Dolnych (odnawialne źródło energii).
3. „Smarfonem w czad” realizowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju (grant w wysokości 5000 zł). Stworzona zostanie aplikacja mobilna na wzór aplikacji funkcjonującej dla dużych miast w Małopolsce SMOK-SMOG, informująca jej użytkowników o aktualnym stanie powietrza w ich mieście. Dzięki promocji aplikacji i masowemu użytkowaniu zwiększy się świadomość mieszkańców nt. środowiska w jakim żyją. Problem już został nagłośniony dzięki projektowi realizowany w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, ale mieszkańcy potrzebują rzetelnych danych. W ramach działań animacyjnych ożywiony zostanie również fanpage „Żywiec Bez Czadu”, jako narzędzia służącego szerzeniu informacji, promocji dobrych praktyk z innych miejsc w Polsce, zbieraniu wniosków i petycji oraz promocji projektów związanych z polepszaniem stanu środowiska oraz kontynuacji kampanii Żywiec Bez Czadu.
4. „Żywiecki kalejdoskop” realizowany przez Kino Janosik oraz Żywiecką Fundację Rozwoju (grant w wysokości 5000 zł). Quest, który powstanie w Żywcu w ramach projektu zostanie opracowany oddolnie poprzez organizacje warsztatów dla lokalnych działaczy, aktywistów, przewodników, twórców ludowych i mieszkańców. Jego tematem będzie historia Żywca … ale ta, której nie znajdzie się w przewodnikach.
Następny termin składania wniosków do konkursu grantowego „Animator Dobra Wspólnego” mija 15 stycznia 2015 roku. Zachęcamy do udziału!