Lokalne Partnerstwa na Kongresie Regionów
Program Lokalne Partnerstwa PAFW gościł na VIII Kongresie Regionów, który odbywał się w dn. 19-20 czerwca we Wrocławiu. W panelu dyskusyjnym pt. „Czyste powietrze – niespodziewanie nieosiągalne dobro” uczestniczyła przedstawicielka partnerstwa z gminy Wielka Wieś, realizującego projekt „Wielkowiejska misja – niska emisja!”.
Kongres Regionów to największa w Polsce platforma spotkań przedstawicieli administracji samorządowej oraz świata biznesu, nauki, kultury i mediów, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wydarzenie co roku gromadzi najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych decydentów w polskim samorządzie. Tegoroczna edycja Kongresu odbyła się pod hasłem „Samorząd 2.0 – Pożądane innowacje”. Podczas dwóch dni sesji plenarnych i dyskusji panelowych – w obecności znamienitych gości, decydentów oraz uznanych ekspertów – omawiane były zarówno dobre praktyki jak i wyzwania dotyczące samorządów.
W panelu dyskusyjnym na temat czystego powietrza uczestniczyła pani Anna Zajączkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” w Będkowicach, która podzieliła się swoim doświadczeniem z realizacji projektu w ramach Lokalnych Partnerstw. W gronie panelistów zasiedli również: pan Paweł Ciećko – Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, pani Agnieszka Cybulska – Małycha – Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocław, pani Beata Klimek – Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, pan Hubert Papaj – Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, pan Witold Śmiałek – Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza.
Moderatorem panelu był pan Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorowoju, który przedstawił najistotniejsze fakty dotyczące smogu, stan i źródła zanieczyszczenia powietrza, a także konsekwencje zdrowotne tego problemu. W trakcie dyskusji paneliści podkreślali, że potrzebne są odpowiednie uregulowania prawne w walce ze smogiem. Jak dotąd brakuje standardów i norm na piece i paliwa, brak również programu wsparcia energoefektywności i pomocy w tym zakresie dla najuboższych. Wspominano również o tym, iż tylko w 2 województwach: małopolskim i śląskim mamy uchwały antysmogowe, kolejne regiony rozpoczęły nad nimi prace. Zwrócono również uwagę na bardzo ważną role budowania świadomości wśród ludzi poprzez edukowanie, informowanie społeczeństwa o problemie.
Pani Anna Zajączkowska mówiła o tym czym różni się podejście do problemu smogu w mieście i na wsi. Wspomniała, o tym iż partnerstwo, które reprezentuje, zostało zawiązane na terenie gminy wiejskiej liczącej ok. 11 tys. mieszkańców, a działa dzięki możliwości współpracy i środkom finansowym z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zwróciła uwagę na fakt, jak ważne jest monitorowanie powietrza w lokalnym środowisku – partnerstwo zauważyło to montując 23 czujniki mierzenia jakości powietrza w gminie. Wcześniej takie pomiary nie były dokonywane, stąd i mieszkańcy nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, jakim powietrzem oddychają. A praktycznie każdy z nich podkreśla: „chcę żyć z dala od tej chmury smogu, po to się przeprowadziłem na wieś, żeby mieć świeże powietrze, a tymczasem w zimie sąsiad pali w piecu …śmieci, bo swąd jest nie do zniesienia”. Panelistka ponadto zwróciła uwagę, że musimy nauczyć się dbać o powietrze w naszym otoczeniu, przy czym trzeba zacząć od tego, by wymagać od siebie. Nie wystarczy bowiem patrzeć na innych i wytykać im grzechy ekologiczne, jeżeli również je popełniamy, lub jesteśmy ich biernymi obserwatorami.