Lokalne partnerstwa na warsztatach w gminie Wielka Wieś
Ostatnie w cyklu jesiennym warsztaty lokalne dla nowych partnerstw odbyły się w siedzibie Urzędu Gminy Wielka Wieś koło Krakowa. Przedstawiciele partnerstw z gmin Myślenice i Dobczyce, Wielka Wieś oraz Złotoryja we wrześniu rozpoczęli realizację projektów w ramach V edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Celem warsztatów było przekazanie wiedzy niezbędnej w pierwszym etapie realizacji projektu i budowania partnerskiej współpracy.
Partnerstwa, które brały udział w spotkaniu realizują w ramach swoich projektów działania dotyczącego różnych dóbr wspólnych. W gminie Wielka Wieś partnerzy działają na rzecz czystego powietrza, w Myślenicach i Dobczycach sieciują organizacje i tworzą wspólny kalendarz, natomiast w Złotoryi budują Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”. Podczas spotkania partnerstwa miały możliwość podzielenia doświadczeniami ze swoich dotychczasowych działań.
Spotkanie otworzył Wójt Gminy Wielka Wieś, Tadeusz Wójtowicz, który przywitał uczestników, oprowadził po nowej, otwartej w tym roku siedzibie Urzędu Gminy.Nowy budynek był dużą inwestycją i wójt podzielił się z obecnymi na spotkaniu zarówno ciekawymi rozwiązaniami ekonomicznymi jak i architektonicznymi.
Pierwszym blokiem warsztatowym była prezentacja Pawła Łukasiaka, Prezesa Akademii Rozwoju Filantropii dotycząca roli dobra wspólnego w procesie budowania partnerstw. Mówiąc o tym podkreślił wyjątkowość programu Lokalne Partnerstwa PAFW, w którym istotą jest skupienie się przez partnerów wspólnie realizujących projekt na dobru wspólnym.
W kolejnej części Agnieszka Pytlik, którą spotkaliśmy się też w Warce. Ponownie podzieliła się doświadczeniem Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z realizacji projektu partnerskiego w ramach II edycji Programu oraz doświadczeniami z działań lokalnej organizacji, w której działa po godzinach pracy. Zaprezentowała szanse i zagrożenia jakie mogą się pojawić w partnerstwie, co wpływa na jego trwałość. Opowiedziała też o relacjach z władzą lokalną i o tym, jak angażować społeczność w działania organizacji. Warsztat był również okazją do przedstawienia przez partnerstwa historii ich powstania i podzielenia się tym, jak zaczynali budować swoje partnerstwo.
Ostatnim blokiem był warsztaty fotograficzny, który poprowadził Krzysztof Kuczyk. Przedstawił najważniejsze zasady techniczne fotografii, następnie uczestnicy mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce, robiąc sobie nawzajem zdjęcia na tle nowego budynku Urzędu Gminy i korzystając z indywidualnych wskazówek fotografa.
Na pożegnanie Joanna Patej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi, zaprosiła wszystkich obecnych na spotkaniu do swojej biblioteki. Oprowadziła po nowej siedzibie instytucji i przedstawiła innowacyjne i różnorodne działania, które są w niej prowadzone.