Lokalne Partnerstwa PAFW na XI Kongresie Obywatelskim
„Dojrzali Polacy – lepsza Polska!” – pod tym hasłem 5 listopada już po raz 11 w auli Politechniki Warszawskiej odbył się Kongres Obywatelski, organizowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Program Lokalne Partnerstwa PAFW był partnerem jednej z sesji tematycznych oraz prezentował się na Forum Dojrzałych Inicjatyw.
Kongres otworzył dr Jan Szomburg, Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Inicjator Kongresu. W ramach sesji plenarnej rozpoczynającej obrady, wystąpili także aktor Piotr Głowacki, historyk i politolog – prof. Rafał Matyja oraz dr Bogusław Grabowski, członek Rady Programowej Kongresu, którzy podzielili się z uczestnikami wydarzenia swoimi refleksjami na temat tego czym jest tytułowa dojrzałość oraz jakie ma to znaczenie dla przyszłości naszego kraju.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” jest doskonałym przykładem metody budowania wspólnot – w ramach programu na terenie jednej lub kilku sąsiednich gmin powstają partnerstwa, które realizują projekty ważne dla lokalnych społeczności. W związku z tym temat sesji, której program był partnerem brzmiał „Jak budować wspólnoty lokalne – w oparciu o tożsamość, interesy czy wspólne projekty?”.
Moderatorem sesji był prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego. W panelu brali udział: Piotr Jaśkiewicz, Prezes Fundacji Nauka dla Środowiska uczestniczącej w programach „Działaj Lokalnie” i „Lokalne Partnerstwa PAFW”, Tomasz Mironczuk, reprezentujący Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Dagmara Sypniewska-Skwara, Zastępca Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie, Filip Salamon, Uczestnik programu stypendialnego „Marzenie o Nauce” Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC.
Na wstępie paneliści podzielili się swoimi sposobami na budowanie wspólnot lokalnych. Piotr Jaśkiewicz, między innymi na podstawie doświadczeń z udziału w Programach „Lokalne Partnerstwa PAFW” i „Działaj Lokalnie”, wymienił trzy filary budowania wspólnot. Pierwszym z nich według niego są profesjonalne organizacje parasolowe, takie jak Ośrodki Działaj Lokalnie. Podkreślił, że dla lokalnych organizacji bardzo ważne jest, że ktoś z zewnątrz docenia ich działalność, a jednocześnie dba o standardy ich działania. Kolejny filar to skuteczny lider, który potrzebuje kompetencji podobnych do tych jakimi dysponuje przedsiębiorca. Tutaj Piotr Jaśkiewicz wspomniał o programie „Liderzy PAFW”, którego jest absolwentem, podkreślając, że profesjonalny zespół potrzebuje lidera, tak jak pociąg maszynisty. Ostatni aspekt dotyczy finansów – wspólnota, którą łączą potrzeby, dążenia i rozwój potrzebuje środków finansowych i powinna pamiętać o tym, że pieniądze z Unii Europejskiej, czy środki przekazywane przez władze centralne i samorządowe nie są dane na stałe i nadejdzie moment gdy się wyczerpią. Dlatego wspólnoty powinny mieć własne źródła finansowania, aby móc czerpać z nich w celu realizacji swoich potrzeb.. Sposobem gromadzenia takich zasobów są fundusze lokalne i fundusze wieczyste.
Do tej wypowiedzi odniósł się kolejny panelista – Tomasz Mirończuk, zaznaczając że przy budowaniu funduszy lokalnych istotne jest opracowanie mapy powiązań gospodarczych z innymi wspólnotami i przeanalizowanie „zasileń i wycieków”, czyli wypływu i wpływu rozmaitych zasobów z i do naszej wspólnoty. Dagmara Sypniewska-Skwara mówiła natomiast o budowaniu wspólnoty z punktu widzenia biblioteki. Za najważniejsze uznała stworzenie miejsca, w którym ludzie mogą się spotykać, w tym celu biblioteki powinny rozsunąć regały i zrobić miejsce dla ludzi, nie tylko dla książek. Jako ostatni wypowiedział się przedstawiciel młodzieży – Filip Salamon. Jego wypowiedź, w której opowiadał o działalności harcerzy w Łebie, była dowodem na to, że obecnie nie wszystkie wspólnoty przenoszą się do sieci, a młodzież tworzy społeczności także poza światem wirtualnym.
O komentarze poproszeni zostali: Jacek Królikowski, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Tomasz Schimanek, ekspert współpracujący z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Jacek Królikowski skoncentrował się na emocjach, które krążą wokół wspólnot. Wzywał do budowania pozytywnych wizji wspólnoty, pozytywnych emocji wokół niej. Tomasz Schimanek natomiast podkreślił, że w budowaniu wspólnot kluczowe jest słowo razem. Ważne jest również realizowanie przez państwo zasady pomocniczości, która polega na dawaniu społecznościom tyle wsparcia ile potrzebują przy zachowaniu ich maksymalnej wolności. Istotna jest także tożsamość, w oparciu o którą wspólnoty mogą budować swoją przyszłość. Wspólnoty mogą również skupiać się wokół dobra wspólnego, tak jak partnerstwa zawiązywane w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Schimanek zaznaczył też, że w myśleniu o wspólnocie nie można zapomnieć o tych, którzy są poza marginesem społeczeństwa – działanie razem oznacza niepomijanie takich osób.
–Na zakończenie spotkania do dyskusji odnieśli się także Marek Twaróg, Redaktor Naczelny Dziennika Zachodniego, Polska Press Grupa oraz Paweł Chorąży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Minister podkreślił znaczenie zaufania w budowaniu społeczności lokalnych. Zaznaczył też, że należy pamiętać o tym, że aktywnych obywateli, którzy będą potrafili budować wspólnoty, trzeba stworzyć inwestując w demokrację.
Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania Programu Lokalne Partnerstwa PAFW na Forum Dojrzałych Inicjatyw, na którym prezentowane były „wybrane działania społeczne wpływające na budowanie i kształtowanie dojrzałości w różnych dziedzinach”. Prezentacja Dojrzałych Inicjatyw miała formę tablic posterowych umieszczonych w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej – miejscu obrad plenarnych XI Kongresu Obywatelskiego.