Aktualności

Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności nie ustają w działaniach na rzecz dobra wspólnego


Pięć partnerstw zawiązanych w siódmej edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, realizowało w 2022 r. projekty ukierunkowane na zapewnienie trwałości i umocnienie efektów wspólnej pracy oraz wypracowanie dalszej strategii działań. Z możliwości kontynuacji swoich przedsięwzięć skorzystały również dwa partnerstwa, które w latach 2020-2021 brały udział w ścieżce pilotażowej i otrzymały start-up granty.

W Międzyrzeczu dzięki aktywności partnerstwa pojawił się szereg działań dla mieszkańców: w ostatnich latach powstała lokalna telewizja, opracowano również model gier miejskich z wykorzystaniem tabletów. W ramach projektu wzmacniającego partnerzy skupili się na motywie tożsamości lokalnej oraz budowania wioski tematycznej w Nietoperku. Odbyły się warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych na temat nietoperzy, podczas których poznawano tajemnice tych niezwykłych stworzeń oraz opracowano projekty murali. Oprócz malowideł, które ozdobiły przystanki autobusowe, przy wjazdach do wsi ustawiono również specjalne nietoperzowe witacze. Ponadto mieszkańcy wzięli udział w sześciu rozgrywkach gier miejskich z wykorzystaniem tabletów, które nawiązywały do tematów kulturalnych, muzycznych i ekologicznych. Z kolei uczniowie szkół podstawowych i średnich przygotowali gry planszowe i wielkoformatowe o Międzyrzeczu. Wydarzenie podsumowujące stanowiła Noc Bibliotek, podczas której można było spróbować swoich sił w poszczególnych rozgrywkach oraz wziąć udział w nocnym zwiedzaniu Zamku Międzyrzeckiego.

Motywem przewodnim Partnerstwa z Niepołomic były spacery historyczno-przyrodnicze po Puszczy Niepołomickiej, wydano również przewodnik i oznakowano trasy w terenie. W ramach kontynuacji działań odbył się cykl spotkań dla polskich i ukraińskich uczniów, mieszkających na terenie gminy. Zorganizowano warsztaty plastyczne i muzyczne oraz cykl zajęć przyrodniczych „Twórcze siedlisko”, w trakcie którego poznawano zwierzęcych mieszkańców Puszczy Niepołomickiej. Ponadto nauczyciele przedszkolni wzięli udział w kursie dotyczącym metod uważności w przyrodzie i pracy z międzynarodowymi grupami dzieci. Nieustającą popularnością cieszyły się spacery po Puszczy, które pozwalały odkrywać ciekawe miejsca i wydarzenia z historii tego obszaru.  Ważnym wydarzeniem współpracy partnerskiej było spotkanie plenerowe, podczas którego uczestnicy warsztatów zaprezentowali wykonane przez siebie prace plastyczne oraz wykonali koncert pieśni polskich i ukraińskich.

Utworzenie Centrum Integracji Lokalnej, uruchomienie lokalnej telewizji oraz wydanie płyty muzycznej z warmińskimi piosenkami to dotychczasowy dorobek partnerstwa z Ornety. W ramach projektu wzmacniającego zorganizowano międzypokoleniowe warsztaty dla mieszkańców gminy oraz gości z Ukrainy. Stanowiły one przygotowanie do rodzinnego pikniku integracyjnego, którego głównym punktem był spektakl z elementami tańca. W jego przygotowanie zaangażowały się wszystkie grupy społeczne, a główne przesłanie dotyczyło tego jak bardzo jesteśmy ważni dla siebie i dla innych. Dla uczestników wydarzenia przygotowano również ciekawe animacje: warsztaty tworzenia kolorowych masek czy kwiatowych mandali. Partnerstwo w dalszym ciągu rozwija internetową telewizję społeczną „Pobudka Orneta”, która relacjonuje ważne lokalne przedsięwzięcia. W ramach projektu powstały kolejne materiały filmowe, opracowano również identyfikację wizualną telewizji , która w formie baneru, służy za tło do przeprowadzanych wywiadów.

W Gołdapi realizacja projektu partnerskiego zaowocowała cyklem kawiarenek obywatelskich i wykładów, poświęconych przestrzeni publicznej oraz wielokulturowości miasta. W ważnych historycznie miejscach pojawiły się tablice informacyjne, opracowano również wystawę dawnych zdjęć. By wzmocnić dotychczasową współpracę partnerzy skoncentrowali się na przygotowaniu drugiej edycji wystawy plenerowej „Gołdap – ludzie i miejsca”. Ekspozycja prezentowała zdjęcia z lat 1989-2000, kiedy kształtowała się  samorządność, zaczęły powstawać liczne inicjatywy kulturalne i społeczne oraz lokalne biznesy, a miasto uzyskało status uzdrowiska. Przeprowadzono również cztery spotkania dla mieszkańców dotyczące życia codziennego w dawnej Gołdapi, ważnych miejsc na mapie miasta oraz historii stacjonującej tam jednostki wojskowej. Ponadto zaprojektowana już wcześniej ścieżka „Spacerkiem  po miejscach historycznych w Gołdapi” została oznakowana w terenie kodami QR. W przestrzeni publicznej pojawiły się również grafiki z cytatami z dzieł Immanuela Kanta, z którego odwiedzinami w Gołdapi wiąże się ciekawa historia.

Płuznicka Współdzielnia to miejsce integracji, spotkań, rozwoju kompetencji i nowoczesnych umiejętności, które powstało dzięki partnerskiej współpracy. Dzięki kontynuacji działań zostało ono wzbogacone o wirtualną formę wymiany wiedzy i doświadczeń. W ramach cyklu „Wideoteka Lokalnego Człowieka” przygotowano materiały o osobach, które dysponują bogatą wiedzą i doświadczeniem z określonej dziedziny, m.in. o lokalnym kronikarzu, instruktorce wędkarstwa, rekonstruktorze historycznym i sołtysce wsi Wierzbowo. Ogłoszono również konkurs „Dzieciaki z pasją”, w ramach którego zebrano i opublikowano nagrania dzieci, prezentujących swoje zainteresowania. Podsumowanie przedsięwzięcia stanowiła gala, w której wzięły udział osoby zaangażowane w prowadzenie poszczególnych działań, partnerzy, bohaterowie filmików i mieszkańcy gminy. Dodatkowo dzięki wydarzeniom organizowanym przez partnerów (Płużnickie Forum Edukacyjne, Forum Organizacji Pozarządowych w Gminie Płużnica) kolejne osoby poznały Współdzielnię i specyfikę jej działania.

W Czernicy (gmina Gaszowice) na bazie historii zabytkowego pałacu powstała wioska tematyczna „Spichlerz Tajemnic”. Aby przedsięwzięcie dalej się rozwijało, stworzono lokalną markę pod nazwą „Spiżarnia barona von Roth”. W tym celu odbyły się warsztaty z tworzenia przetworów domowych, a także z aspektów prawnych ich sprzedaży. Ustalono rodzaje przetworów, jakie będą dostępne pod marką Spiżarni, opracowano ich skład, gramaturę i sposób produkcji. Przygotowano również etykiety produktów, zawierające wspólne logo. W czernickim Zameczku wystawiono regał, na którym prezentowane są wszystkie przetwory, występujące pod marką Spiżarni. Partnerzy w ramach wizyty studyjnej odwiedzili Dobrzeń Wielki, który słynie z ziół. Podsumowaniem projektu było „Święto Spiżarni”, poświęcone jesiennym przetworom i kiszonkom. Przy poszczególnych stoiskach mieszkańcy spotkali się z lokalnymi wytwórcami żywności, poznali przepisy kulinarne ze Spiżarni barona von Roth oraz wzięli udział w warsztatach z kiszenia warzyw.

Partnerstwo z Lądka-Zdroju skupiło się na poprawie estetyki miasta, do czego przyczyniło się założenie ogródka zielnego, nasadzenia kwiatów oraz organizacja festiwalu sztuki ulicy. Uatrakcyjnianie przestrzeni publicznej w naturalny sposób stało się też głównym celem projektu wzmacniającego. Najważniejszym przedsięwzięciem była organizacja II edycji Festiwalu Street-Artu. To święto sztuk ulicznych, składające się z licznych spotkań, dedykowanych różnym dyscyplinom artystycznym jak teatr, muzyka i sztuki wizualne w różnych odsłonach. Pierwszy dzień upłynął pod hasłem „Ogród sztuk”, a uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w nocnym zwiedzaniu Arboretum oraz w leśnych warsztatach twórczych. Następnie odbyły się koncerty jazzowe („Jazz na bruku”) i wspólne tworzenie miejskiej instalacji artystycznej, a przy ul. Ogrodowej odsłonięto mural, przedstawiający lądecki rynek. Trzeciego dnia pod hasłem „Przestrzenie sztuki” można było odwiedzić stragany z lokalnymi potrawami i dziełami artystów, wziąć udział w warsztatach cyrkowych oraz obejrzeć pokazy i przedstawienia z różnych sztuk. Podsumowaniem wydarzenia było „Śniadanie na trawie”, podczas którego odbywały się spotkania autorskie i recitale.

 

Projekty wzmacniające dla partnerstw oraz projekty na kontynuację start-up grantów, zrealizowanych w ścieżce pilotażowej zostały przeprowadzone w ramach Funduszu Rozwoju Pracowni Dobra Wspólnego programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.

„ŁĄCZNIK – ścieżka turystyczna” Gmina: Wołów
O projekcie
Bibli(o)gród Cyceron -„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” Gmina: Nowy Tomyśl
O projekcie
My na szlaku mazurskich legend Gmina: Pozezdrze
O projekcie
Partnerstwo dla pamięci albo co po nas zostanie Gmina: Ustronie Morskie
O projekcie
Co w Birczy skwirczy Gmina: Bircza
O projekcie
W.P.A.R.K. (Wojcieszkowska Przestrzeń Aktywności Rekreacji i Kultury) Gmina: Wojcieszków
O projekcie
MOST Gmina: Mosina
O projekcie
Janowicka Kapsuła Czasu Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Start-up: Działając pod rękę z naturą! Gmina: Oborniki Śląskie
O projekcie
Start-up: Naturalnie łączy nas Noteć Gmina: Drawsko
O projekcie
Ścieżka otwarta: Słupecka Stokrotka Fiszera Gmina: Słupca
O projekcie
Ścieżka otwarta: Brynicka agora Gmina: Łubniany
O projekcie
Ścieżka otwarta: Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony Gmina: Ćmielów
O projekcie
Ścieżka otwarta: Polsko – ukraiński Generator (Kocioł) Przedsiębiorczości Gmina: Wojkowice
O projekcie
Kultura dla przestrzeni Gmina: Gołdap
O projekcie
Płużnicka Współdzielnia Gmina: Płużnica
O projekcie
Pomysłownia Ornety Gmina: Orneta
O projekcie
TV na mur beton II Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
ZaPuszczamy Korzenie II Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Budujemy MOSTy Gmina: Mosina
O projekcie
Start-up: Kociewskie tradycje Gmina: Dragacz
O projekcie
Start-up: Mapy pamięci, pamięć na mapach Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Czego nam trzeba? – działamy! Gmina: Lądek-Zdrój
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Dziedzictwo Przyrodnicze to nasza wspólna sprawa Gmina: Fredropol
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Kalejdoskop Tradycji Szumowskich Gmina: Szumowo
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Wioska tematyczna „Spichlerz tajemnic” Gmina: Gaszowice
O projekcie
Pociąg do tradycji Gmina: Chrzanów
O projekcie
PLAŻA- przyszłość, ludzie, animacja, życie, atmosfera Gmina: Lubiewo
O projekcie
Gminnym szlakiem z Kicakiem Gmina: Hażlach
O projekcie
Skwer D-O-M – Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy Gmina: Krotoszyn
O projekcie
Przystanek Warmia Gminy: Dywity, Dobre Miasto
O projekcie
Zapłocie to odnowa i szansa dla Rzeczniowa! Gmina: Rzeczniów
O projekcie
Skwer Kultury Gmina: Kudowa-Zdrój
O projekcie
Start-up: TV na mur-beton Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
Start-up: ZaPUSZCZAmy korzenie Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Jak dobrze mieć sąsiada – olesko-kluczborskie inspiracje Gminy: Olesno, Kluczbork
O projekcie
Robimy wiochę! Sołectwo na medal Gmina: Główczyce
O projekcie
Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności „Wulkan” Gmina: Złotoryja
O projekcie
Młodzieżowa Straż Leśna Gmina: Niemce
O projekcie
Wielkowiejska misja – niska emisja! Gmina: Wielka Wieś
O projekcie
Z tradycyjnym chlebem w XXI wiek Gmina: Szadek
O projekcie
Owoc naszej pasji Gmina: Warka
O projekcie
Kalejdoskop partnerstwa Gminy: Myślenice, Dobczyce
O projekcie
Sieć miejsc przyjaznych młodzieży Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik i Lubenia
O projekcie
Moja i Twoja Historia Gmina: Strachówka
O projekcie
Jarmark Rozmaitości Gmina: Trzciel
O projekcie
Młodzi Gospodarze Gmina: Staszów
O projekcie
Otwarci na Różnorodność Gminy: Ełk, Stare Juchy, Kalinowo, Prostki
O projekcie
Kolorowo-karpiowo – szlakiem karpia po Dolinie Baryczy Gminy: Milicz, Żmigród, Twardogóra, Cieszków, Krośnice, Przygodzice, Sośnie, Odolanów
O projekcie
Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża Gmina: Stoczek Łukowski
O projekcie
Wspólna przestrzeń – wspólne sprawy Gmina: Supraśl
O projekcie
Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany Gminy: Dębica, Miasto Dębica, Brzostek, Pilzno, Żyraków, Czarna, Jodłowa
O projekcie
Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem
O projekcie
TV-oja okolica – poznaj ją! Gminy: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Baranów, Żabia Wola, Jaktorów
O projekcie
Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka Gminy: Drawsko Pomorskie, Złocieniec
O projekcie
Małych miasteczek portret własny Gminy: Cybinka, Słubice
O projekcie
Mazurski Inkubator Tradycji Regionu Gminy: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki, Biała Piska
O projekcie
Od przedszkola do seniora Gminy: Czerwonka-Leszczyny
O projekcie
Przestrzeń SOWA w Biłgoraju (S – Solidarni, O – Otwarci, W – Wolni, A – Aktywni) Gminy: Biłgoraj, Zwierzyniec
O projekcie
Z ręcznikiem i piosenką przez życie Gminy: Hajnówka, Bielsk Podlaski
O projekcie
SARI – lokalny fundusz sportowy Gmina: Żory
O projekcie
Dwa brzegi. Trochę jak sąsiedzi Gminy: Bodzanów, Słubice
O projekcie
Przestrzeń faktycznie publiczna Gminy: Malechowo, Koszalin
O projekcie
Turystyka wyjątkową wizytówką Ziemi Kamiennogórskiej Gminy: Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów
O projekcie
Kalejdoskop aktywności Gmina: Tomaszów Lubelski
O projekcie
Wisła wraca do Solca Gmina: Solec nad Wisłą
O projekcie
Akademia młodzieżowych innowatorów Gmina: Nidzica
O projekcie
Dajmy czadu! – Żywiec bez czadu! Gmina: Żywiec
O projekcie
Młodzi gniewni – partnerstwo dla młodych Gminy: Zaleszany, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce, Pysznica
O projekcie
Otwieracz – uwolnij przestrzeń publiczną Gminy: Tczew, Pelpin, Gniew
O projekcie
Podłącz się do Marianny i jej pozytywnej energii Gminy: Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie
O projekcie
Rakszawa – nowy przystanek na turystycznym szlaku Gmina: Rakszawa
O projekcie
Wolontariat bieszczadzki Gminy: Lesko, Ustrzyki Dolne
O projekcie
Społeczna (re)akcja – stop krzywdzeniu dzieci Gminy: Sokółka
O projekcie
ALM – Akademia Liderstwa Młodzieży Gminy Jabłonna Gmina: Jabłonna
O projekcie
Zielona Oaza – Centrum Aktywności Ekologicznej Młodych Gminy: miasto Starogard Gdański, gm. wiejska Starogard Gdański
O projekcie
Strefa młodych w Kowarach Gmina: Kowary
O projekcie
Park Inicjatyw Lokalnych Gmina: Kijewo Królewskie
O projekcie
Z „Dzikiej” w świat! Gminy: miasto Iława, gm. wiejska Iława, miasto Lubawa, gm. wiejska Lubawa
O projekcie
Stapianie się światów Gmina: Redzikowo
O projekcie
Start-up: Warta łączy, Warta dzieli… Gmina: Czerwonak
O projekcie
Start-up: #jestemstąd Gmina: Suchy Las
O projekcie