Najefektywniejsze partnerstwa z wizytą w Wielkiej Brytanii
Najefektywniejsze partnerstwa IV edycji programu, czyli partnerstwa z powiatu dębickiego i z powiatu ełckiego, reprezentowane przez członków Grup Inicjatywnych odbyły wizytę studyjną do Londynu. Wizyta odbyła się w dniach 7-10 grudnia 2015 i wzięło w niej udział 5 przedstawicieli Lokalnych Partnerstw PAFW oraz 2 przedstawicieli Akademii Rozwoju Filantropii. Intensywny i bogaty program wizyty miał na celu przede wszystkim poznanie dobrych praktyk brytyjskich organizacji pozarządowych w zakresie budowania dobra wspólnego i zarządzania dobrami wspólnymi oraz wymianę doświadczeń między polskimi a brytyjskimi organizacjami w zakresie budowania lokalnych partnerstw i wspierania oddolnych inicjatyw. Plan wizyty został tak ułożony, by w szczególności przyczynić się do rozwoju lokalnych partnerstw oraz promocji rozwiązań dotyczących zarządzania dobrami wspólnymi. Uczestnicy odwiedzili The London Community Foundation, spotkali się z przedstawicielami School of Commoning i The Funding Network, odbyli wizytę w London Borough of Hillingdon, The Rural Life Centre oraz Hammersmith Community Gardens Association.
Hammersmith Community Gardens to lokalna organizacja pozarządowa o profilu ekologicznym, która powstała w 1984 roku. Jej najważniejszym celem jest prowadzenie ogrodów w miejscach, w których brakuje zieleni (w Londynie problem braku dostępu do zielonych przestrzeni miejskich i podmiejskich jest dużo większy niż na przykład w Warszawie). Jest członkiem sieci organizacji, które pracują na rzecz zielonych przestrzeni w dzielnicy Hammersmith. Istotnym elementem pracy HCGA jest wykorzystanie ogrodów jako narzędzia rozwoju lokalnego. Ich celem jest integracja mieszkańców i wyzwalanie w nich poczucia dumy z przynależności do społeczności. Hasło HCGA brzmi: „Growing Plants, Growing People, Growing Communities”. W swoich działaniach kierują sie świadomością ekologiczną i polityką 3 R: Reduce, Reuse and Recycle (redukować zużycie, używać ponownie, przetwarzać), w pracy używają materiałów wielokrotnego użycia, produktów organicznych i pochodzących ze sprawiedliwego handlu (Fair Trade).
The Rural Life Centre znajduje sie w Tilford, w hrabstwie Surrey w południowej Anglii, około godziny jazdy samochodem na zachód od Londynu. Jest to muzeum życia wiejskiego (Old Kiln Museum) założone w 1973. RLC zajmuje 10 akrów (40 000 m2) powierzchni, w tym las. Nie jest to skansen w dosłownym tego słowa znaczeniu, choć większość z budynków, które są tam zaprezentowane, to oryginalne budowle przywiezione do muzeum z całej okolicy. W muzeum znajdują się budynki gospodarcze, w których prezentowane są rozwiązania i urządzenia przedstawiające 150 lat historii uprawy roli. W RLC znajduje się też arboretum z ponad 100 gatunkami drzew. W muzeum zaprezentowane jest życie na wsi we wszystkich porach roku, lokalna uprawa chmielu, narzędzia i przyrządy związane z wiejskimi rzemiosłami. Wystawę uzupełniają też ekspozycje przedstawiające życie społeczne angielskiej wsi – szkołę, prace domowe, handel, religię. Jest też budynek poczty i karczma. Muzeum ma też własny odcinek kolejki wąskotorowej i kolekcję lokomotyw. Zarządzanie RLC w całości oparte jest o pracę wolontariuszy. Na rzecz RLC działa specjalna grupa wolontariuszy, pod nazwą The Rustics of the Old Kiln Museum (The Rustics). Grupa powstała w 1990 roku, dziś liczy ponad 250 członków i posiada grupę ponad 70 wolontariuszy, którzy aktywnie działają na rzecz muzeum, dzieląc się swoimi umiejętnościami i kompetencjami.
Powstała w 2002 roku organizacja członkowska The Funding Network zachęca ludzi, najczęściej osoby prywatne, do wspólnego finansowania projektów na rzecz zmiany społecznej. Finansowanie to ma charakter crowdfundingu, ale nie za pośrednictwem portali internetowych, ale w bezpośrednim kontakcie realizatora projektu z finansującym. TFN jest pierwszym w Wielkiej Brytanii otwartym kręgiem darczyńców (giving circle), sam mówi o sobie, że jest „Dragons’ Den” dla organizacji społecznych. TFN to społeczność darczyńców, która do tej pory zebrała ponad 8 milionów funtów na rzecz ponad 1200 projektów o charakterze zarówno lokalnym, jak i krajowym i międzynarodowym. TFN w ten sposób tłumaczy na czym polega istota ich działalności: dawanie pieniędzy to jest jedna z niewielu rzeczy, które ludzie robią sami. Pracujemy wspólnie, jemy wspólnie, bawimy się wspólnie, ale pieniądze zwykle dajemy sami. Jest to jedna z tych czynności, które uznajemy za ważne, ale jednocześnie trudne: ważne, ponieważ rozumiemy potrzeby innych, a trudne, bo nie wiemy jak zacząć i którą wybrać spośród nadmiaru potrzeb. Zastanawiamy się jakimi kryteriami się kierować, by powiedzieć „tak” lub „nie”, jaka suma przyniosłaby rzeczywiście efekt. Dajemy pieniądze zwykle spontanicznie, rzadko w przemyślany, strategiczny sposób. Rzadko też jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z organizacjami, które wspieramy, a jeszcze rzadziej kontaktujemy się z innymi darczyńcami, którzy zadają sobie te same pytania i prawdopodobnie borykają się z tymi samymi problemami.