Nowa publikacja na temat ręcznika obrzędowego
W 2014r. został wydany album „ Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka” ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu Kultura ludowa . To efekt badań terenowych prowadzonych przez pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz studentów Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na pograniczu powiatu bielskiego i hajnowskiego. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat stanu zachowania ręczników ludowych z okolic Bielska Podlaskiego oraz technik hafciarskich, zawiera bogaty materiał fotograficznych ręczników z terenu oraz katalog ręczników ludowych z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim. Album został opracowany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i białoruskiej. Dla sympatyków rękodzieła ludowego przygotowane zostały także dwa wzorniki haftu krzyżykowego i płaskiego.
Autorzy projektu i publikacji: Alina Dębowska, Katarzyna i Jerzy Sołub.
Działania dotyczące ochrony ręcznika ludowego zostały zauważone i docenione 05.02.2015r. na gali I konkursu Podlaskie Otwarte. W obszarze wielokulturowość nominację otrzymała Alina Dębowska, a inicjatywa „Ochrona ręcznika ludowego” została nagrodzona.
Konkurs „Podlaskie Otwarte” ma na celu promocję aktywności województwa podlaskiego w zakresie „otwartości” rozumianej jako inicjatywy z obszaru współpracy transgranicznej, wielokulturowości i kapitału społecznego.
Działania służące ochronie ręcznika ludowego są kontynuacją projektu realizowanego w ramach Lokalnych Partnerstw PAFW. Zachęcamy do obejrzenia fragmentów publikacji.