Nowe partnerstwa na szkoleniu w Złotoryi
Partnerstwa z gmin: Chrzanów, Krotoszyn i Hażlach, które realizują projekty w ramach VI edycji programu LP PAFW, wzięły udział w dn. 23 października 2018 r. w warsztatach w Złotoryi. Szkolenie było poświęcone komunikacji i promocji realizowanych działań, budowaniu trwałości partnerstwa na bazie dobra wspólnego i lokalnych zasobów, a także współpracy opartej na empatii.
Pierwsza część szkolenia odbyła się w Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”, które powstało w ramach V edycji programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Barbara Zwierzyńska-Doskocz, prezes Stowarzyszenia „Nasze Rio” podzieliła się doświadczeniem z realizacji warsztatów, podczas których młodzież poznawała bogactwo Krainy Wygasłych Wulkanów. Opowiedziała ponadto o remoncie lokalu w zabytkowej XVIII-wiecznej kamienicy, który dzięki pracy kilkudziesięciu wolontariuszy został zaadaptowany na potrzeby Centrum „Wulkan”. Na koniec odbyło się spotkanie się z członkami Klubu Seniora, którzy korzystają z tej przestrzeni na zmianę z młodzieżą.
W ramach pierwszego bloku warsztatowego Weronika Chrapońska-Chmielewska z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce omówiła podstawowe zasady działań promocyjnych, pokazując najnowsze trendy w komunikacji. Zaprezentowała również przykłady bezpłatnych programów i aplikacji, które można wykorzystać do informowania o projekcie. Następnie, podzieleni na małe grupy, uczestnicy zdefiniowali cel kampanii promocyjnej w swoim projekcie oraz jej odbiorców.
Kolejny warsztat poprowadziła Gabriela Gibas-Psuturi, prezes Żywieckiej Fundacji Rozwoju. Opierając się na własnych doświadczeniach, omówiła najważniejsze elementy związane z budowaniem partnerstwa i partnerskiej współpracy. Następnie zachęciła uczestników do zastanowienia się w grupach w jaki sposób można wzmacniać zaangażowanie mieszkańców, jak budować komunikację o projekcie i jak sfinansować dalsze działania. Na koniec zaprezentowała dorobek partnerstwa „Żywiec bez czadu” i działania które obecnie są realizowane.
Ostatni punkt programu przygotował Przemek Dziewitek, współpracownik Grupy TROP i prezes Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska. Warsztat rozpoczął się od omówienia roli empatii w życiu codziennym, a w szczególności w pracy zespołów. Następnie przedstawiciele partnerstw ćwiczyli uważność i aktywne słuchanie, starając się być w kontakcie z własnymi emocjami. Przeprowadzono również dyskusję na temat motywacji do działania oraz korzyści z wzajemnej współpracy.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów: