Otwarcie tutoringu dla Grup Inicjatywnych
W dniu 27 kwietnia odbyło się wirtualne spotkanie otwierające proces tutoringu w ramach VIII edycji Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Wzięło w nim udział ponad 70 przedstawicieli nowopowstałych Grup Inicjatywnych oraz Animatorów Pracowni Dobra Wspólnego. Grupy inicjatywne przy wsparciu Animatorów podejmą wyzwanie zbudowania lokalnych partnerstw w oparciu o metodę animacji na rzecz dobra wspólnego.
W procesie trzymiesięcznego tutoringu uczestniczyć będzie 17 wybranych przez Komisję programu Grup Inicjatywnych – 9 zaproszonych do programu w ramach konkursu głównego oraz 8, które zgłosiły się w ramach konkursu otwartego. Podczas tutoringu uczestnicy zapoznają się z metodą animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, przygotują diagnozę potrzeb lokalnej społeczności oraz skorzystają z doradztwa Animatorów – alumnów programu. W efekcie Grupy Inicjatywne będą przygotowane do złożenia projektów partnerskich w konkursie na Lokalne Partnerstwa PAFW.
Spotkanie otworzyli: Joanna Lempart, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w. Po oficjalnym otwarciu głos zabrali przedstawiciele każdej z Grup Inicjatywnych, prezentując skład w jakim zgłosili się do Programu oraz motywacje, jakie temu przyświecały.
Następnie zespół ARFP zaprezentował założenia Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” oraz zasady udziału w tutoringu. Przedstawiono również Animatorów, którzy będą wspierać Grupy Inicjatywne w nawiązywaniu współpracy, prowadzeniu diagnozy i opracowywaniu projektu partnerskiego.
Pierwszą część spotkania zakończyło wystąpienie Małgorzaty Żochowskiej, koordynatorki kampanii edukacyjnej Dobre Cele. Prelegentka opowiedziała o Globalnych Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), omawiając postępy w ich realizacji i pokazując źródła, z których można czerpać inspirację przy realizacji projektów nawiązujących do SDGs.
Po krótkiej przerwie Tomasz Schimanek, ekspert ds. społecznych, zaprezentował podstawy metody animacji na rzecz dobra wspólnego stosowanej w Programie. Następnie Aleksandra Pierścińska oraz Rafał Rudnicki z Fundacji Stocznia poruszyli temat opracowywania diagnozy społeczności lokalnej, koncentrując się na jej przygotowaniu, realizacji i wyciąganiu wniosków, które będą stanowiły dla partnerstwa podstawę do sformułowania wspólnej wizji.
Spotkanie otwierające tutoring odbyło się w formule warsztatów online i było moderowane przez Dorotę Kostowską.
***
Celem programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego. Dotychczas w siedmiu edycjach programu, zawiązało się 50 partnerstw i 11 start-upów na rzecz dobra wspólnego, które swoim zasięgiem obejmują 107 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem blisko 970 partnerów. Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.