Partnerstwa na warsztatach lokalnych
Przedstawiciele partnerstw i start-upów, którzy realizowali projekty w ramach VI edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, spotkali się na warsztatach lokalnych służących wymianie doświadczeń, ewaluacji projektów, wzmacnianiu trwałości partnerstw oraz pozyskiwaniu środków na kolejne działania na rzecz dobra wspólnego. Warsztaty przeprowadzono we wrześniu i październiku w trzech lokalizacjach: w Chrzanowie (małopolskie), Bysławiu (kujawsko-pomorskie) i Krotoszynie (wielkopolskie).
Każdy z warsztatów rozpoczynała prezentacja efektów projektu partnerskiego gospodarzy spotkania. W Chrzanowie uczestnicy spacerowali szlakiem Fabloku i odwiedzili wystawę w lokalnym muzeum, poświęconą pierwszej w Polsce fabryce lokomotyw. W Bysławiu podziwiali plażę nad jeziorem Bysławskim, która dzięki ponownemu zagospodarowaniu oraz organizacji wydarzeń kulturalnych, zaczęła tętnić życiem. Natomiast w Krotoszynie odwiedzili Skwer D-O-M, założony obok miejskiej biblioteki, który stał się miejscem spotkań i aktywności mieszkańców. Pozostali uczestnicy warsztatów również mieli okazję zaprezentować efekty przedsięwzięć partnerskich w swoich społecznościach.
W ramach pierwszego bloku warsztatowego eksperci z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” – Damian Jaworek i Maciej Onyszkiewicz – omówili zagadnienia związane z ewaluacją projektów społecznych, a następnie zachęcili partnerstwa do zaplanowania własnych działań ewaluacyjnych. Pracując w małych grupach, uczestnicy przygotowali teorię zmiany oraz pytania badawcze, które będą pomocne w podjęciu refleksji na temat trafności zrealizowanych działań.
Następnie animatorzy Pracowni Dobra Wspólnego, liderzy partnerstw zawiązanych w dotychczasowych edycjach Programu: Paweł Werbowy ze Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu, Dorota Lenarczyk ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A. oraz Bożena Pełdiak ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Granica” dzielili się własnym doświadczeniem, dawali wskazówki dotyczące wzmacniania trwałości partnerstwa i kontynuacji działań. Zmotywowali również uczestników do opracowania planów na najbliższą przyszłość i dalszej wizji współpracy.
Zamykający blok warsztatowy, który poprowadził Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, był poświęcony fundraisingowi. Podczas dyskusji partnerstwa omawiały od kogo i w jaki sposób pozyskują środki na swoje działania. Następnie prowadzący zaprezentował inne metody, które w nowoczesny i skuteczny sposób pozwalają organizacjom pozarządowym zebrać potrzebne fundusze i tym samym zapewnić kontynuację działań.
Warsztaty lokalne w ramach Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” odbywają się cyklicznie raz do roku, a ich celem jest wspieranie Partnerstw zawiązanych w programie w budowaniu trwałości przedsięwzięć na rzecz dobra wspólnego i animacji lokalnej. W obecnej, szóstej edycji Programu na terenie 12 gmin zawiązało się 7 partnerstw i 3 start-upy na rzecz dobra wspólnego. Łącznie, w ramach sześciu edycji programu, zawiązało się 45 partnerstw, działających na obszarze 93 gmin z zaangażowaniem ponad 630 partnerów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów: