Piknik porcelanowy w Ćmielowie
Przy zabytkowej Starej Plebanii w Ćmielowie kilka lat temu powstał kameralny park z aleją magnoliową. Właśnie tam partnerstwo z Ćmielowa zorganizowało w dniu 20 maja wyjątkowy piknik, połączony z warsztatami malowania i upcyklingu porcelany czy tworzenia ceramiki. Największą atrakcją był spektakl „Etiuda o hrabim Jacku Małachowskim”. Wydarzenie było częścią projektu „Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony”.
Ideą pikniku było przedstawienie ważnych dla Ćmielowa postaci historycznych oraz przypomnienie, jak istotna dla tego regionu jest porcelana i tradycje z nią związane. Wydarzenie otworzyła etiuda o hrabim Jacku Małachowskim, który założył fabrykę wyrobów fajansowych w Ćmielowie. W 1811 roku arystokrata podarował ćmielowskie wyroby kilkunastu najznakomitszym osobistościom Księstwa Warszawskiego, w tym Józefowi Poniatowskiemu. Książę zachwycił się urodą naczyń oraz samą ideą rozwijania w Polsce przemysłu ceramicznego. Również Polacy pokochali sztukę z Ćmielowa i tamtejsze wyroby szybko stały się modne. Stąd pomysł, aby w czasie pikniku dzięki rekonstrukcji historycznej przedstawić dokładniej osobę hrabiego i jego rolę w rozwoju tego regionu. Jak podkreśla scenarzystka i reżyserka etiudy o hrabim Małachowskim, Barbara Sęderowska: wystawiony spektakl to nie tylko ukłon dla Małachowskiego i tego co zrobił dla Ćmielowa, ale przede wszystkim chęć pokazania realiów XIX wieku, obrzędów, strojów, języka staropolskiego i przedstawienia różnych warstw społecznych oraz okolicznych miejscowości.
Po części historycznej uczestnicy wydarzenia wzięli udział w warsztatach malowania i upcyklingu porcelany. Wykonali z niej mozaiki z numerem domu. Były też warsztaty z ceramiki pradziejowej i kino plenerowe z seansem pt. „Krzemienne Dziedzictwo”.
Goście mogli odpocząć na leżakach, zjeść pyszne ciasta i inne przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Buszkowic, Krzczonowic oraz Jastkowa, a także obejrzeć wystawę biograficzną prof. Zygmunta Krzaka – polskiego prehistoryka specjalizującego się w tematyce młodszej epoki kamienia i prahistorii świata, pracownika Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, absolwenta liceum w Ćmielowie i Uniwersytetu Warszawskiego.
Organizatorami pikniku były stowarzyszenia: W dobrą stronę, Ćmielowiacy, Miłośnicy Historii Ćmielowa w partnerstwie z Muzeum Historyczno- Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim i Polską Fabryką Porcelany Ćmielów i Chodzież.
Więcej informacji o partnerstwie można znaleźć na naszej stronie
Źródło: www.ostrowiecka.pl