Po prostu plaża
Jezioro Bysławskie to jedyny duży rekreacyjny zbiornik wodny w gminie Lubiewo. Popularna plaża w Bysławiu jest więc dobrem całej gminy. Dzięki programowi Lokalne Partnerstwa PAFW staje się też okazją do zakopania topora wojennego między dwiema zwaśnionymi miejscowościami.
Między mieszkańcami Bysławia i Lubiewa zauważyć można ciągłe konkurowanie. Źródeł takich zachowań należy szukać ponad pół wieku wstecz. Choć Bysław jest miejscowością nieco większą i lepiej położoną, to Lubiewo stało się oficjalnym centrum gminy i wtedy właśnie zaczęły się niesnaski.
Projekt „Plaża – Przyszłość, Ludzie, Animacja, Życie, Atmosfera” ma na celu pokazanie, że ta przestrzeń rekreacyjna może pomóc zapomnieć o wzajemnych uprzedzeniach. Grupę inicjatywną którą stanowią: Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Szkoła Podstawowa w Lubiewie oraz Monika Januszewska – liderka PAFW, wspiera szerokie grono partnerów, zarówno instytucjonalnych jak i prywatnych.
Spotykamy się z nimi dosyć często, nawet raz w tygodniu. Ponieważ jest nas dużo, to podejmowanie decyzji czasem się wydłuża, bo trudniej w tak licznym gronie dojść do konsensusu, kiedy każdy ma własny pomysł – wyjaśnia Monika Januszewska, która jednak w tak dużej liczebności współtwórców projektu widzi ważną zaletę.
Na dłuższą metę będzie miało to pozytywny wpływ, że razem decydowaliśmy o wszystkim. To wzmaga poczucie odpowiedzialności, a ono nas łączy – wyjaśnia.
Realizacja projektu przebiega pomyślnie. Na początku roku został przeprowadzony konkurs inicjatyw, w którym wzięli udział mieszkańcy. W rezultacie wybrano najciekawsze propozycje wydarzeń, które będą organizowane we wspólnej przestrzeni. Zakupiony też został sprzęt – leżaki i parasole nadające miejscu nowy, społeczny charakter. Aktualnie PLAŻA obfituje w szereg wydarzeń m in. został zorganizowany Dzień dziecka oraz impreza prezentująca tradycyjne, przysmaki regionu połączona z warsztatami kulinarnymi, wyplatania wianków, wykonywania wyrobów mydlarskich i wiele innych atrakcji. Zainteresowane mieszkańców wydarzeniem było tak duże, że w planach jest jej powtórne zorganizowanie. Odbędzie się również Festiwal Sztuki Chińskiej oraz piknik historyczny o tematyce średniowiecznej.
Wpisuje się on w jakimś sensie w historię naszego regionu, bo miejscowość Bysław powstała w 1301 roku, a jej nazwa pochodzi od rycerza Zbysława – wyjaśnia Monika Januszewska.
Podczas pikniku odbędą się między innymi pokazy walk rycerskich z udziałem kilku grup rekonstrukcyjnych, warsztaty garncarskie, działać będzie też strefa animacji dla dzieci, które zajmą się konstruowaniem grodu z kartonu.
Dotychczasowe działania Partnerstwa z sukcesem ożywiają przestrzeń i koncentrują mieszkańców wokół wspólnych działań. Kluczem do powodzenia partnerskiego przedsięwzięcia jest zaangażowanie osób z różnych miejscowości, na przykład strażaków z różnych jednostek OSP, a także takich, które są związane zarówno z Lubiewem jak i Bysławiem.
Wydaje mi się, że sama jestem katalizatorem, ponieważ mieszkam w Bysławiu, ale pracuję w Lubiewie, z kolei mamy też w grupie mieszkającego w Lubiewie dyrektora szkoły z Bysławia – opisuje Januszewska.
To wszystko ma pogłębiać poczucie wspólnoty plażowej przestrzeni. Nawet logo inicjatywy jest zaprojektowane tak, by temu służyć. Celowo w znaku graficznym nie pojawia się słowo Bysław. Jest w nim po prostu „PLAŻA”.