Aktualności

Pracownia Dobra Wspólnego: Festiwal Miasto Młodych Artystów


22 czerwca w Sandomierzu na mapie kulturalnej regionu zaistniało nowe wydarzenie, skierowane do młodzieży w wieku 13-25 lat – Festiwal Miasto Młodych Artystów. Celem Festiwalu była promocja młodych twórców, umożliwienie im pierwszego kontaktu z szeroką publicznością oraz popularyzacja aktywności społeczno-obywatelskiej wśród młodzieży. Festiwalu nie udałoby się zorganizować na tak dużą skalę, gdyby nie dwa projekty realizowane ramach działania Pracowania Dobra Wspólnego a dofinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Lokalnych Partnerstw PAFW. Te projekty to„Oxford w Sandomierzu” czyli organizacja regionalnej ligi debat młodzieżyoraz projekt Festiwal Miasto Młodych Artystów – Super Wolontariusz”.

Koordynatorem instytucjonalnymi festiwalu była Fundacja Fundusz Lokalny SMK, która jest liderem partnerstwa zawiązanego w ramach pierwszej edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Fundacja z grupą osób i instytucji, w większości z terenu powiatu sandomierskiego, utworzyła Festiwal jako nowe działanie partnerskie, które wprost wypływa z partnerstwa „Młodzi gniewni dla nas pewni”, ale też i rozszerza jego działania na nowe obszary.

Projekt „Oxford w Sandomierzu”, czyli organizacja regionalnej ligi debat młodzieży realizowany przez Fundację Fundusz Lokalny SMK rozszerzył formułę dotychczasowej formy debat młodzieżowych „Młodzi gniewni dla nas pewni”. Pomysł zorganizowania Debat Oksfordzkich skierowany został do młodzieży gimnazjalnej gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i sandomierskiego.

Jak przebiega projekt?

W maju ruszyła promocja projektu oraz eliminacje szkolne i gminne do udziału w eliminacjach powiatowych. Etap gminny obejmował rywalizację drużyn w systemie „play-off” prowadzonych metodą debat oksfordzkich a etap powiatowy składał się z 3 części:

a) testu wiedzy o samorządzie szkolnym i lokalnym,

b) debaty obywatelskiej prowadzonej metodą debat oksfordzkich,

c) konkursu pt. „Gra obywatelska” prowadzonego metodą rywalizacji.

 

W czerwcu odbyły się:

·         eliminacje powiatowe do finałów debat w Sandomierzu – w powiecie stalowowolskim  i sandomierskim eliminacje powiatowe odbyły się 17 czerwca 2013 r. a w powiecie tarnobrzeskim 14 czerwca 2013 r.

·         półfinał i finał Debat Oksfordzkich w czasie fundacyjnego wydarzenia „Miasto Młodych Artystów” 22 czerwca 2013 r. na Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu

W półfinale debat brały udział drużyny z Radomyśla nad Sanem i Zaleszan, z Nowej Dęby, ze Skopania i z Samborca. Najlepsza w walce na argumenty okazała się drużyna z Nowej Dęby.

W loży ekspertów zasiedli Artur Łęga – kierownik Programu „Równać Szanse” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, pracownik Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, prof. dr hab. Tadeusz Studziński – Rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu, Agnieszka Rzepka – kierownik Regionalnego Ośrodka EFS w Przemyślu, Wojciech Dumin – Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury oraz Witold Stefaniak – członek zarządu Fundacji FFL SMK, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego.

Mimo iż festiwal się skończył – projekt trwa nadal, ponieważ na początku września 20 uczestników debat „Młodzi gniewni…” i liderów akcji „Wygraj w tysiąca” weźmie udział w warsztatach animacji społecznej oraz ewaluacji debaty „Młodzi gniewni…” i debaty „Młodzi a politycy”, w ramach których odbędą się:

  • gra uliczna w Zamościu, prowadzona przez Stowarzyszenie „Projekt Europa”,
  • warsztaty w Sandomierzu – analiza „Labiryntu Kultury” oraz ewaluacja o wnioski z uczestnictwa w „Grze ulicznej – Zamość 2013”.

Ważnym elementem projektu – obok debat – była gra miejska „Labiryntu kultury” – atrakcyjna, nowatorska forma poznawania poszczególnych okresów kultury w Polsce na przykładzie zabytków kultury materialnej Sandomierza oraz metoda dyskusji na temat „dobra wspólnego”.

Finalnym podsumowaniem działań projektowych będzie przygotowanie materiałów poglądowych możliwych do zastosowania przez inne partnerstwa, zamieszczenie materiałów na stronie wydarzenia „Miasto Młodych Artystów” oraz na stronach Fundacji i partnerów.

Oxford w Sandomierzu został jako jeden z dwóch projektów w Polsce wyróżniony i nagrodzony dodatkowymi środkami w kwocie 6 tys. (zamiast 5 tys).

Projekt „Miasto Młodych Artystów – Super Wolontariusz”

Festiwal Miasto Młodych Artystów wspierała potężna armia Wolontariuszy, którzy przybyli do Sandomierza z różnych zakątków Polski. Byli to w większości bardzo młodzi ludzie, pełni pasji i entuzjazmu, którzy mieli potrzebę zaangażować się dla dobra wspólnego.

Właśnie dla nich został stworzony projekt „Miasto Młodych Artystów – Super Wolontariusz”, który pozwolił na wypracowanie i sprawdzenie w praktyce oraz upowszechnienie innowacyjnych narzędzi animacji społeczno – kulturalnej młodzieżowych wolontariuszy jakim jest grywalizacja, czyli animacja i edukacja poprzez zabawę.

Podczas Festiwalu:

  • Zorganizowano Namiot Spotkań dla 30 uczestników projektu i 20 wolontariuszy z Centrum Wolontariatu z Kraśnika. Namiot Spotkań był miejscem integracji, wymiany dobrych praktyk oraz prezentacji różnych form aktywności społecznej młodzieży.
  • Opracowano  i przeprowadzono grę terenową dla wolontariuszy o nazwie „Super Wolontariusz”, opartą o zasady grywalizacji, podczas której uczestnicy projektu walczyli o tytuł „Super Wolontariusza”.
  • Opracowano Kartę Aktywności – narzędzie animacji i grywalizacji, które służyło do oceny aktywności wolontariusza podczas jego uczestnictwa w grze „Super Wolontariusz”.

Na zakończenie festiwalowego dnia zorganizowano również pokazy krótkich filmów i prezentacji multimedialnych w przestrzeni publicznej – tzw. „Okna Aktywności”.

Projekt przewiduje także zorganizowanie wrześniowego szkolenia dla 30 wolontariuszy z terenu 3 powiatów pt. „Wolontariat jest super”, podczas którego uczestnicy projektu zdobędą wiedzę nt. formalnych i prawnych aspektów wolontariatu.

Organizacje, z których przybyli wolontariusze: Centrum Wolontariatu w Kraśniku, Stowarzyszenie wARTko, Stowarzyszenie „Cztery Źródła”, Młodzieżowa Grupa Działania z Samborca, Duszpasterstwo 2/3, Stowarzyszenie Twórców Kultury „Czerwone Susły” z Krężnicy Jarej, Zespół Nimbooda, Grupa „Art z farb” oraz Stowarzyszenie „Kreatywni w Działaniu”.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.miastomlodychartystow.pl

„ŁĄCZNIK – ścieżka turystyczna” Gmina: Wołów
O projekcie
Bibli(o)gród Cyceron -„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” Gmina: Nowy Tomyśl
O projekcie
My na szlaku mazurskich legend Gmina: Pozezdrze
O projekcie
Partnerstwo dla pamięci albo co po nas zostanie Gmina: Ustronie Morskie
O projekcie
Co w Birczy skwirczy Gmina: Bircza
O projekcie
W.P.A.R.K. (Wojcieszkowska Przestrzeń Aktywności Rekreacji i Kultury) Gmina: Wojcieszków
O projekcie
MOST Gmina: Mosina
O projekcie
Janowicka Kapsuła Czasu Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Start-up: Działając pod rękę z naturą! Gmina: Oborniki Śląskie
O projekcie
Start-up: Naturalnie łączy nas Noteć Gmina: Drawsko
O projekcie
Ścieżka otwarta: Słupecka Stokrotka Fiszera Gmina: Słupca
O projekcie
Ścieżka otwarta: Brynicka agora Gmina: Łubniany
O projekcie
Ścieżka otwarta: Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony Gmina: Ćmielów
O projekcie
Ścieżka otwarta: Polsko – ukraiński Generator (Kocioł) Przedsiębiorczości Gmina: Wojkowice
O projekcie
Kultura dla przestrzeni Gmina: Gołdap
O projekcie
Płużnicka Współdzielnia Gmina: Płużnica
O projekcie
Pomysłownia Ornety Gmina: Orneta
O projekcie
TV na mur beton II Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
ZaPuszczamy Korzenie II Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Budujemy MOSTy Gmina: Mosina
O projekcie
Start-up: Kociewskie tradycje Gmina: Dragacz
O projekcie
Start-up: Mapy pamięci, pamięć na mapach Gmina: Janowice Wielkie
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Czego nam trzeba? – działamy! Gmina: Lądek-Zdrój
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Dziedzictwo Przyrodnicze to nasza wspólna sprawa Gmina: Fredropol
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Kalejdoskop Tradycji Szumowskich Gmina: Szumowo
O projekcie
Ścieżka pilotażowa: Wioska tematyczna „Spichlerz tajemnic” Gmina: Gaszowice
O projekcie
Pociąg do tradycji Gmina: Chrzanów
O projekcie
PLAŻA- przyszłość, ludzie, animacja, życie, atmosfera Gmina: Lubiewo
O projekcie
Gminnym szlakiem z Kicakiem Gmina: Hażlach
O projekcie
Skwer D-O-M – Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy Gmina: Krotoszyn
O projekcie
Przystanek Warmia Gminy: Dywity, Dobre Miasto
O projekcie
Zapłocie to odnowa i szansa dla Rzeczniowa! Gmina: Rzeczniów
O projekcie
Skwer Kultury Gmina: Kudowa-Zdrój
O projekcie
Start-up: TV na mur-beton Gmina: Międzyrzecz
O projekcie
Start-up: ZaPUSZCZAmy korzenie Gmina: Niepołomice
O projekcie
Start-up: Jak dobrze mieć sąsiada – olesko-kluczborskie inspiracje Gminy: Olesno, Kluczbork
O projekcie
Robimy wiochę! Sołectwo na medal Gmina: Główczyce
O projekcie
Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności „Wulkan” Gmina: Złotoryja
O projekcie
Młodzieżowa Straż Leśna Gmina: Niemce
O projekcie
Wielkowiejska misja – niska emisja! Gmina: Wielka Wieś
O projekcie
Z tradycyjnym chlebem w XXI wiek Gmina: Szadek
O projekcie
Owoc naszej pasji Gmina: Warka
O projekcie
Kalejdoskop partnerstwa Gminy: Myślenice, Dobczyce
O projekcie
Sieć miejsc przyjaznych młodzieży Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik i Lubenia
O projekcie
Moja i Twoja Historia Gmina: Strachówka
O projekcie
Jarmark Rozmaitości Gmina: Trzciel
O projekcie
Młodzi Gospodarze Gmina: Staszów
O projekcie
Otwarci na Różnorodność Gminy: Ełk, Stare Juchy, Kalinowo, Prostki
O projekcie
Kolorowo-karpiowo – szlakiem karpia po Dolinie Baryczy Gminy: Milicz, Żmigród, Twardogóra, Cieszków, Krośnice, Przygodzice, Sośnie, Odolanów
O projekcie
Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża Gmina: Stoczek Łukowski
O projekcie
Wspólna przestrzeń – wspólne sprawy Gmina: Supraśl
O projekcie
Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany Gminy: Dębica, Miasto Dębica, Brzostek, Pilzno, Żyraków, Czarna, Jodłowa
O projekcie
Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem
O projekcie
TV-oja okolica – poznaj ją! Gminy: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Baranów, Żabia Wola, Jaktorów
O projekcie
Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka Gminy: Drawsko Pomorskie, Złocieniec
O projekcie
Małych miasteczek portret własny Gminy: Cybinka, Słubice
O projekcie
Mazurski Inkubator Tradycji Regionu Gminy: Ruciane-Nida, Pisz, Mikołajki, Biała Piska
O projekcie
Od przedszkola do seniora Gminy: Czerwonka-Leszczyny
O projekcie
Przestrzeń SOWA w Biłgoraju (S – Solidarni, O – Otwarci, W – Wolni, A – Aktywni) Gminy: Biłgoraj, Zwierzyniec
O projekcie
Z ręcznikiem i piosenką przez życie Gminy: Hajnówka, Bielsk Podlaski
O projekcie
SARI – lokalny fundusz sportowy Gmina: Żory
O projekcie
Dwa brzegi. Trochę jak sąsiedzi Gminy: Bodzanów, Słubice
O projekcie
Przestrzeń faktycznie publiczna Gminy: Malechowo, Koszalin
O projekcie
Turystyka wyjątkową wizytówką Ziemi Kamiennogórskiej Gminy: Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów
O projekcie
Kalejdoskop aktywności Gmina: Tomaszów Lubelski
O projekcie
Wisła wraca do Solca Gmina: Solec nad Wisłą
O projekcie
Akademia młodzieżowych innowatorów Gmina: Nidzica
O projekcie
Dajmy czadu! – Żywiec bez czadu! Gmina: Żywiec
O projekcie
Młodzi gniewni – partnerstwo dla młodych Gminy: Zaleszany, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce, Pysznica
O projekcie
Otwieracz – uwolnij przestrzeń publiczną Gminy: Tczew, Pelpin, Gniew
O projekcie
Podłącz się do Marianny i jej pozytywnej energii Gminy: Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie
O projekcie
Rakszawa – nowy przystanek na turystycznym szlaku Gmina: Rakszawa
O projekcie
Wolontariat bieszczadzki Gminy: Lesko, Ustrzyki Dolne
O projekcie
Społeczna (re)akcja – stop krzywdzeniu dzieci Gminy: Sokółka
O projekcie
ALM – Akademia Liderstwa Młodzieży Gminy Jabłonna Gmina: Jabłonna
O projekcie
Zielona Oaza – Centrum Aktywności Ekologicznej Młodych Gminy: miasto Starogard Gdański, gm. wiejska Starogard Gdański
O projekcie
Strefa młodych w Kowarach Gmina: Kowary
O projekcie
Park Inicjatyw Lokalnych Gmina: Kijewo Królewskie
O projekcie
Z „Dzikiej” w świat! Gminy: miasto Iława, gm. wiejska Iława, miasto Lubawa, gm. wiejska Lubawa
O projekcie
Stapianie się światów Gmina: Redzikowo
O projekcie
Start-up: Warta łączy, Warta dzieli… Gmina: Czerwonak
O projekcie
Start-up: #jestemstąd Gmina: Suchy Las
O projekcie