Pracownia Dobra Wspólnego: Weryfikator przestrzeni publicznej
Realizacja projektu „Przestrzeń faktycznie publiczna” wskazała, że lokalne społeczności mają szereg wspólnych problemów występujących niezależnie od wielkości miejscowości, czy jej położenia geograficznego. Mieszkańcom trudno jest „znaleźć wspólny język” i zdecydować się na wspólne działanie, a jednym z istotnych powodów takiego stanu jest brak świadomości „wspólnego spoiwa”. Doświadczenia koszalińskiej Fundacji Nauka dla Środowiska wskazują, że takim „spoiwem” jest przestrzeń publiczna, gdyż jest jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na jakość życia mieszkańców. Przestrzeń ta, stanowiąca dobro wspólne, pełni określone funkcje zarówno w życiu codziennym, jak i podczas szczególnych wydarzeń.
Jednak identyfikacja dobra wspólnego i przestrzeni publicznej jest trudna i wymaga znajomości podstawowych pojęć z tego zakresu. Dlatego celem projektu realizowanego przez fundację w ramach Pracowni Dobra Wspólnego było stworzenie wirtualnego weryfikatora, rozumianego jako narzędzia wspierającego działania animatorów w upowszechnianiu wiedzy wśród społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego i przestrzeni publicznej.
Tak powstał „Przestrzeniomierz” – bezpłatna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych mini-apikacja internetowa pozwalająca na wyłonienie dobra wspólnego.
Źródło: Fundacja Nauka dla Środowiska