Celem Funduszu Rozwoju jest wspieranie rozwoju partnerstw, które mają potencjał do kontynuacji, wznowienia lub budowania trwałości działań podjętych w dotychczasowych edycjach programu. W związku z wojną w Ukrainie cele Funduszu zostały rozszerzone o działania na rzecz uchodźców.
W latach 2022-2023 Fundusz jest adresowany do partnerstw zawiązanych w edycjach I-VI Programu.
O dofinansowanie w ramach Funduszu można ubiegać się w ramach dwóch pul środków: na inicjatywy partnerskie (10 grantów w wysokości do 10 000 zł każdy) oraz na promowanie metody animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego (5 grantów w wysokości do 5000 zł każdy).
Pula na inicjatywy partnerskie obejmuje następujące obszary tematyczne:
I. kontynuacja i budowanie trwałości istniejącego partnerstwa,
II. reaktywacja partnerstwa, które zaprzestało swoich działań, a obecnie wykazuje potencjał do wznowienia swojej aktywności,
III. partnerskie inicjatywy, które koncentrują się na działaniach, służących pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Pula na promowanie metody animacji społeczności lokalnych dotyczy działań takich jak: organizacja szkoleń, konferencji i spotkań dotyczących metody animacji społeczności lokalnych, udział przedstawicieli partnerstw w konferencjach i spotkaniach, wspieranie procesu powstawania nowych Partnerstw w społecznościach, które do tej pory nie uczestniczyły w programie i wdrażania przez nie metody animacji lokalnej.
W ramach edycji 2022-2023 Funduszu realizowane są następujące projekty z puli na inicjatywy partnerskie:
1) „Bezpieczna przystań” realizowany przez Nidzicki Fundusz Lokalny (grant w wysokości 10.000 zł).
2) „Solidarni w Partnerstwie” realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży (grant w wysokości 10.000 zł).
3) „Mobilne Centrum Animacji” realizowany przez Lokalną Grupę Działania „Warmiński Zakątek” (grant w wysokości 10.000 zł).
4) „Smacznego u Arkadego!” realizowany przez Krotoszyńską Bibliotekę Publiczną im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie (grant w wysokości 10.000 zł).
5) „Kreatywne warsztatowanie”realizowany przez Bibliotekę – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo (grant w wysokości 10.000 zł).
6) „Razem w bibliotece” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie (grant w wysokości 10.000 zł).
7) „Wzmocnienie partnerstwa <<Młodzi gniewni…>> w działaniach na rzecz Ukrainy” realizowany przez Fundację Fundusz Lokalny SMK (grant w wysokości 10.000 zł).
8) „Pomocna dłoń” realizowany przez Stowarzyszenie Chociszewo – Wspólna Przyszłość w Chociszewie (grant w wysokości 10.000 zł).
9) „Lawendujemy – Integrujemy” realizowany przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum (grant w wysokości 9.880 zł).
10) „Kicakowe spotkanie na wielkim ekranie” realizowany przez Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej (grant w wysokości 10.000 zł).
Ponadto przyznano jedną dotację z puli na promowanie metody animacji społeczności lokalnych:
11) „Lokalne Partnerstwa Ekologiczne w powiecie grójeckim ” realizowany przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. (grant w wysokości 5.000 zł).