Ścieżka otwarta: Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony

Gmina: Ćmielów

DOBRO WSPÓLNE

Porcelana i krzemień to dobro wspólne, wskazane przez mieszkańców Ćmielowa w diagnozie, przeprowadzonej przez tamtejsze partnerstwo. Te zasoby lokalne są ich zdaniem częścią tradycji i historii przodków, przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz powodem do dumy. Celem partnerstwa jest pokazywanie tych skarbów szerszemu gronu odbiorców, a jednocześnie rozwój gminy Ćmielów, w oparciu o piękne walory przyrodnicze i historyczne.

GRUPA INICJATYWNA

Stowarzyszenie „W dobrą stronę”, Stowarzyszenie „Miłośnicy Historii Ćmielowa”, Stowarzyszenie „Ćmielowiacy”, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., Fabryka Porcelany AS Ćmielów, KGW w Buszkowicach, KGW w Krzczonowicach;

DZIAŁANIA

Kluczowe dla partnerstwa było pozyskanie do współpracy Fabryki Porcelany i Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Umożliwiło to przeprowadzenie pierwszego wspólnego wydarzenia, jakim był piknik porcelanowo-krzemienny. W czasie imprezy przeprowadzono warsztaty upcyklingowe z wykonywania numerów domu w formie mozaiki z wykorzystaniem porcelany. Ponadto partnerzy wspólnie przygotowali inscenizację, przybliżającą postać hrabiego Małachowskiego, założyciela fabryki fajansu w Ćmielowie. Odbyła się też wystawa tablic z prac archeologicznych oraz wyświetlono film „Krzemienne dziedzictwo”. Zorganizowano również warsztaty z gliną i pokaz ceramiki pradziejowej.Kolejnym ważnym działaniem był spacer z przewodnikiem na stanowisko osadnicze „Gawroniec”. W trakcie wycieczki uczestnicy mieli okazję poznać historię tego niezwykłego miejsca oraz co najważniejsze, dowiedzieć się, co zadecydowało o tym, że UNESCO uznała „Gawroniec” za miejsce godne wpisania na najważniejszą listę światowego dziedzictwa.

W ramach projektu opracowano również „Spacerownik porcelanowy”, zawierający proponowane trasy zwiedzania okolicy, związane z porcelaną. Ponadto oznaczono w terenie szlak krzemienny i opisano szczegóły tras w wydanym miniprzewodniku. Natomiast na ścianie budynku, znajdującego sie w centrum miasta powstał „skrzydlaty mural”, z napisem z tłuczonej porcelany. Podsumowaniem całego przedsięwzięcia był piknik krzemienny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas wydarzenia można było poznać różne rzemiosła uprawiane w prehistorii i skonfrontować je z ich dzisiejszymi odpowiednikami. Odbyła się również inscenizacja historyczna i wystawa biograficzna prof. Zygmunta Krzaka wraz z wystawą artefaktów w gablocie i plenerowym pokazem filmu „Krzemienne dziedzictwo”.

REZULTATY

Zbudowanie zespołu aktywnych ludzi i instytucji, którzy wiedzą, że mogą na sobie wzajemnie polegać – to jeden z najważniejszych efektów realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Ponadto dzięki podjętym działaniom mieszkańcy zaczęli zauważać, że lokalne zasoby w postaci porcelany i krzemienia stanowią bazę do rozwoju gospodarczego i kulturowego.

Gmina: Ćmielów

Grupa Inicjatywna:

  • Stowarzyszenie „W dobrą stronę”
  • Stowarzyszenie „Miłośnicy Historii Ćmielowa”
  • Stowarzyszenie „Ćmielowiacy”
  • Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.
  • Fabryka Porcelany AS Ćmielów
  • KGW w Buszkowicach
  • KGW w Krzczonowicach
24-05-2023
Piknik porcelanowy w Ćmielowie

Przy zabytkowej Starej Plebanii w Ćmielowie kilka lat temu powstał kameralny park z aleją magnoliową. Właśnie tam partnerstwo z Ćmielowa zorganizowało w dniu 20 maja wyjątkowy piknik, połączony z warsztatami malowania i upcyklingu porcelany czy tworzenia ceramiki. Największą atrakcją był spektakl „Etiuda o hrabim Jacku Małachowskim”. Wydarzenie było częścią projektu „Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony”. […]