DOBRO WSPÓLNE
Mieszkańcy gminy Bircza za cel postawili sobie utworzenie ekomuzeum , które oparte na idei „muzeum bez murów”, pozwoli na nowo odkryć zasoby historyczne, przyrodnicze, ale przede wszystkim zasoby ludzkie i drzemiący w nich potencjał. Głównym założeniem było zebranie w jedną sieć miejsc o dużej wartości przyrodniczej, kulturowej i historycznej oraz pokazanie aktywności mieszkańców gminy, która również traktowana jest jako unikalne dobro wspólne.
GRUPA INICJATYWNA
Stowarzyszenie Tworzymy Lepszą Przyszłość (Równać Szanse), Biblioteka Publiczna – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy (Program Rozwoju Bibliotek), Jakub Kasprzyk (Lider PAFW), Fundacja Bieszczadzka (Ośrodek Działaj Lokalnie);
DZIAŁANIA
Wspólne przedsięwzięcie partnerzy rozpoczęli od wizyty studyjnej w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Była to okazja do zaczerpnięcia z doświadczeń funkcjonującej od kilku lat inicjatywy oraz do wzajemnej integracji. Następnie przeprowadzono spotkania szkoleniowe z ekspertem z zakresu ekomuzeów, które ułatwiły odkrywanie lokalnego potencjału oraz przeprowadzenie inwentaryzacji istniejących zasobów. Równolegle prowadzone były warsztaty dla młodzieży z zakresu wiedzy o Gminie Bircza. Przeprowadzono konsultacje dotyczące nazwy partnerstwa i Ekomuzeum, w których wskazano nazwę „Birczańska Kraina”, a w drodze konkursu wyłoniono logo. Latem odbył się ponadto konkurs na Młodzieżowego Przewodnika po Ekomuzeum. W ramach projektu wykonano również tabliczki informacyjne, umieszczone przy charakterystycznych miejscach w gminie, tablice dla partnerów i dużą tablicę informacyjną przy rynku w Birczy. Przygotowano ponadto film promocyjny z elementami spaceru wirtualnego, stronę internetową Ekomuzeum i zestaw gadżetów z logotypem. Nie zabrakło również wydarzeń skierowanych do szerszego grona mieszkańców. Podczas Dni Birczy partnerzy zaprezentowali efekty swoich dotychczasowych prac, a w trakcie Dożynek Gminnych nastąpiła oficjalna inauguracja Ekomuzeum Birczańska Kraina.
REZULTATY
Uporządkowanie miejsc na terenie gminy i połączenie ich w spójną sieć, tworzącą atrakcyjną ofertę dla odwiedzających, pozwoliło na zainteresowanie Birczą i jej okolicami szerszego grona odbiorców. Przykładem na to jest dotąd nielicznie odwiedzana, położona na uboczu cerkiew, która obecnie cieszy się sporą popularnością. Dodatkowo między poszczególnymi podmiotami w gminie zawiązały się trwałe relacje, które owocują kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami.
Gmina: Bircza
Grupa Inicjatywna:
- Stowarzyszenie Tworzymy Lepszą Przyszłość – lider partnerstwa
- Biblioteka Publiczna – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy
- Jakub Kasprzyk
- Fundacja Bieszczadzka