DOBRO WSPÓLNE
Młodzież w Baranowie Sandomierskim (woj. podkarpackie) to ludzie otwarci, gotowi na nowe wrażenia i wyzwania, ale też i krytyczni wobec standardowej i mało interesującej oferty spędzania wolnego czasu, czy rozwijania zainteresowań. Nie odbiegają przez to od innych młodych ludzi – mieszkańców kilkutysięcznych miejscowości, gdzie czasu jest dużo, a niewiele – interesujących i wciągających propozycji na aktywność. Partnerstwo „Młodzi Gniewni” znalazło na to sposób.
GRUPA INICJATYWNA
Młodzi niekoniecznie oznacza zamknięci i bierni, to także pełnoprawni uczestnicy życia publicznego, współodpowiedzialni za tworzenie dobra wspólnego. Tylko nieobycie, brak wykształconych w praktyce umiejętności społecznych czynią z nich grupę, która wydaje się niechętna wspólnym działaniom. Potwierdzając pełne prawo do uczestnictwa w życiu publicznym, to starsi powinni pierwsi wyciągnąć do nich rękę. Tak też się stało w wiejsko-miejskiej gminie Baranów Sandomierski. Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej „Wolni od Uzależnień” – doświadczona organizacja pozarządowa promująca aktywny styl życia – zawiązała silne partnerstwo ze szkołami, samorządami i innymi organizacjami z kolejnych 4 gmin: Zaleszan, Nowej Dęby, Gorzyc i Pysznicy.
DZIAŁANIA
We wszystkich tych gminach, które postanowiły podążyć za głosem młodych działa teraz „Program Współpracy dla Młodych”. Od samego początku flagowym jego działaniem stał się konkurs promujący twórcze myślenie i ambitne działania – „Wygraj w tysiąca”. Zwycięstwo w gminnej rywalizacji oznaczało przekazanie tysiąca złotych na realizację autorskiego pomysłu. W efekcie grupa młodych sportowców zbudowała boisko do siatkówki plażowej, początkujący hiphopowiec nakręcił pierwszy teledysk, kajakarze wyznaczyli lokalny szlak kajakowy, odbył się zlot modelarzy, a grupa taneczna wyposażyła salę prób. Co warto zaznaczyć, już na pierwszym etapie „Programu Współpracy dla Młodych” włączyły się setki osób. Nic dziwnego, że w kolejnych edycjach konkursu „Wygraj w tysiąca” wzięło udział blisko 2 tysiące ludzi.
W każdej z gmin powstały też Młodzieżowe Kluby Aktywności (eMKA). To miejsca, gdzie młodzi mogą się spotkać, lub realizować swoje pasje, albo po prostu wspólnie zrobić coś dla okolicy. EMKi angażują się w budowę dobra wspólnego, a rezultatem ich działań jest m in. odbudowanie zniszczonego po powodzi z 2010 r. w gminie Gorzyce placu zabaw, dzięki czemu dzieci z Trześni znowu mają miejsce, gdzie mogą się bawić. Na Festiwalu Miasto Młodych Artystów w starej części Sandomierza (leżącego pół godziny jazdy samochodem od Baranowa) działało 7 scen: muzyczna, taneczna, teatralna, plastyczna, fotograficzna, filmowa i literacka. Wydarzenie wpisało się na stałe do kalendarza lokalnych imprez.
REZULTATY
Jednak najważniejszym rezultatem projektu jest powstanie nowej organizacji – Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Fundacja kontynuuje zadania partnerstwa – zajmuje się realizacją programów dla młodzieży, organizuje kolejne edycje konkursu „Wygraj w tysiąca”, prowadzi program stypendialny. Forma funduszu lokalnego pozwala na inwestowanie zebranych pieniędzy, dzięki którym w przyszłości możliwe będzie sfinansowanie kolejnych młodzieżowych talentów. W czerwcu 2015r. w III już edycji festiwalu Miasto Młodych Artystów w Sandomierzu na 7 scenach artystycznych odbyło się łącznie ponad 100 występów, z których wyłoniono 43 finalistów.
W wyniku działań partnerstwa ambitna młodzież może mieć wpływ na okolicę, angażować rówieśników we współdziałanie; przez zabawę uczy się aktywności, realizacji celów, zarządzania – pomnaża dobro wspólne, które nie ma wieku i nie zależy od niego.
Gminy: Zaleszany, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce, Pysznica
PARTNERZY
- Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej „Wolni od Uzależnień” – lider partnerstwa
- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim
- Młodzieżowa Rada Gminy Baranów Sandomierski
- Młodzieżowa Rada Gminy Pysznica
- Młodzieżowa Rada Gminy Zaleszany
- Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Zbydniowie
- Stowarzyszenie „Betania”
- Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Trześń
- Stowarzyszenie „Sokół”
- Stowarzyszenie „Wsparcie”
- Urząd Gminy Baranów Sandomierski
- Urząd Gminy Nowa Dęba
- Urząd Gminy Pysznica
- Urząd Gminy Zaleszany
- Zespół Szkół Nr 2 w Nowej Dębie
Partnerstwo „Napędzani Wisłą” zawiązane w ramach Funduszu Inicjatyw doczekało się własnej łódki. Posłużyła ona uczestnikom spływu z Sandomierza do Warszawy, którego finałem był udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego. Celem projektu „Pod wspólną banderą” realizowanego przez Fundację Fundusz Lokalny SMK z animatorem Stanisławem Baską jest zbudowanie nowego partnerstwa, ukierunkowanego na promocję rzeki Wisły – jej zasobów, […]
W ciepłe, niedzielne popołudnie nastąpiła inwazja twórczej energii. Na oczach mieszkańców rozgrywała się walka pomiędzy finalistami sceny muzycznej, którzy przeprowadzili zmasowany atak różnorodnych dźwięków – od cichych i nostalgicznych do szybkich i niezwykle energetycznych. W chwili wytchnienia uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia mogli posłuchać jak przebiegały półfinały pozostałych scen festiwalowych, czyli: teatralnej, tanecznej, plastycznej, literackiej i […]
Festiwal był pełną rozmachu inicjatywą, która opierała się, między innymi, o wsparcie udzielone w ramach Pracowni Dobra Wspólnego. Podsumowanie festiwalu było (tak jak sam festiwal) wielowątkowe, skierowane do szerokiego grona osób i podobnie jak w czerwcu – rozpoczęło się rankiem a zakończyło po zmroku. Festiwal Miasto Młodych Artystów to projekt interdyscyplinarny, skierowany do młodzieży gimnazjalnej, […]
Dzieci z Trześni znowu mają miejsce, gdzie mogą się bezpiecznie bawić. Dzięki wysiłkom partnerów udało się odbudować miejscowy plac zabaw. Został on zniszczony w wyniku powodzi, która w 2010 roku nawiedziła gminę Gorzyce. Mieszkańcy Trześni od lat troszczyli się o miejsce zabaw dla najmłodszych. Stary plac zabaw, który był zbudowany głównie z metalu i drewna, […]