„Robimy wiochę…”, czyli co słychać w gminie Główczyce?
W gminie Główczyce trwa realizacja 8 inicjatyw, zgłoszonych przez mieszkańców poszczególnych sołectw w konkursie „Ale wiocha”. Konkurs jest częścią projektu „Robimy wiochę. Sołectwo na medal.”, realizowanego w ramach V edycji programu LP PAFW. Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi inicjatywami.
Stowięcino – „W Stowięcinie rosną… DYNIE!”
W 2014 w Stowięcinie wyhodowano dynię o rekordowym obwodzie 193 cm, co dało jej pierwsze miejsce na łamach lokalnych mediów. Odwołując się do tego wydarzenia, inicjatorzy projektu postanowili uczynić to warzywo wizytówką miejscowości. Wiosną rozdano mieszkańcom do posiania nasiona dyni, z których na jesieni można będzie spodziewać się obfitych plonów. Ponadto na ścianie świetlicy wiejskiej pojawił się dyniowy mural, a w planach jest jeszcze organizacja festynu, w trakcie którego będzie można spróbować różnych potraw z tego warzywa i wymienić się przepisami.
Cecenowo – „Bieg po zdrowie i siłę”
Młodzi mieszkańcy tego sołectwa wzięli udział w zawodach biegowych, organizowanych w trzech kategoriach wiekowych: od przedszkolaka do starszaka. Dzieci stworzyły ponadto edukacyjną planszę z piramidą żywieniową oraz wzięły udział w rajdach rowerowych.
Izbica – „Dbamy o naszą wioskę. Poznajemy skrzydlatych mieszkańców sołectwa.”
W Izbicy odbyły się warsztaty z panią ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Uczestnicy poszerzali swoją wiedzę o ptakach i o fotografowaniu, a w trakcie spaceru uczyli się obserwować otaczającą ich przyrodę, a także rozwijali zdolności manualne szyjąc ozdoby z motywem ptaszków. W planach jest wydanie albumu o ptakach – najmniejszych mieszkańcach wioski.
Wielka Wieś – „Zróbmy to razem”
Mieszkańcy tej miejscowości postanowili wspólnie urządzić miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych, położone wśród zieleni i szumu strumyka. Przygotowali teren, wycięli krzewy, wyrównali plac, wyczyścili brzeg strumienia. Dzieci z rodzicami na warsztatach w świetlicy wiejskiej przygotowali wizytówki i zawiesili je na drzewkach. Posadzono krzewy i drzewka, a na koniec zorganizowano wspólne świętowanie dla wszystkich uczestników.
Siodłonie – „Nasz skalniaczek rozrabiaczek”
Mieszkańcom Siodłonia brakowało miejsca które dawałoby możliwość spotkania, wspólnego spędzenia czasu czy zorganizowania zabawy na świeżym powietrzu. Na niezagospodarowanym terenie przy skarpie obok placu zabaw wykonano ogródek skalny. Obok niego zbudowano również grilla, a w planach jest postawienie ławeczek i wiaty, przy których młodzi i starsi będą spotykać się popołudniami. Ponadto część skalniaka zostanie zagospodarowana jako miejsce, w którym dzieci z dorosłymi będą sadzić różne rodzaje ziół, kwiatów i roślin jadalnych, ucząc się rozpoznawania i pielęgnacji roślin.
„Rumsko – wioska z kijkami”
W Rumsku utworzono ścieżkę nordic walking, dzięki której mieszkańcy wsi oraz goście będą mogli bezpiecznie cieszyć się z przechadzek po zadbanym terenie. W ruch poszły piły, kosy, grabie i kosiarki. Przy wejściu do lasu „posadzono kolorowe kwiaty z filcu i postawiono tablicę informacyjną.
Szczypkowice – „Zielona świetlica”
W Szczypkowicach trwają prace nad przygotowaniem terenu „Zielonej świetlicy” – miejsca spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych. Ponadto w ramach pielęgnowania lokalnej historii zbierane są relacje mówione mieszkańców wsi.
Wykosowo – „Rewitalizacja terenu stawu rekreacyjnego”
Na podstawie rysunków dzieci, dorośli mieszkańcy Wykosowa przygotowują mural, który pojawi się na ścianach świetlicy. Budowany jest również plac zabaw z postaciami z bajek skonstruowanymi z opon samochodowych.