Rusza inicjatywa „Dobre sąsiedztwo – dobro wspólne”
Ruszył nabór zgłoszeń na organizację lokalnych spotkań mających na celu sieciowanie uczestników różnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z jednej lub kilku sąsiadujących gmin. Inicjatywa „Dobre sąsiedztwo – dobro wspólne” realizowana jest w ramach Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowane przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce od 2009 roku. Dzięki różnorodnej ofercie programowej PAFW w wielu gminach w Polsce przeprowadzono projekty, których uczestnicy zdobyli doświadczenia i wypracowali zasoby stwarzające szansę na wyzwolenie dodatkowej energii obywatelskiej. Program oferuje beneficjentom takich projektów możliwość podejmowania wspólnych, partnerskich przedsięwzięć wykorzystujących nagromadzony potencjał w działaniach na rzecz całych lokalnych społeczności. Jednocześnie przyczynia się do umacniania lokalnego kapitału społecznego poprzez synergię doświadczeń i rezultatów różnych inicjatyw. Powstają partnerstwa składające się z uczestników kilku programów PAFW – tworzą oni Grupę Inicjatywną stanowiącą trzon lokalnej koalicji. Dołączają do niej samorządy, firmy, lokalne media oraz organizacje pozarządowe i instytucje, które dotychczas nie brały udziału w programach Fundacji. Dotychczas zawiązało się 61 partnerstw w ponad 100 gminach.
W wielu miejscach w Polsce, gdzie nie zawiązały się jeszcze lokalne partnerstwa, są organizacje, instytucje i osoby, które mają doświadczenie w realizacji programów PAFW. Nie zawsze jednak się znają i mają okazję do współpracy czy wymiany doświadczeń. Z myślą o nich w ramach Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” uruchomiona została nowa inicjatywa – „Dobre sąsiedztwo – dobro wspólne”. Inicjatywa ta ma na celu nawiązanie i rozwijanie współpracy między uczestnikami różnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z jednej lub kilku sąsiadujących gmin. Służyć ma również wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w realizacji programów PAFW.
Aby wziąć udział w inicjatywie i otrzymać grant w wysokości do 1,500 zł na realizację spotkania sieciującego należy:
– zebrać minimum 3 przedstawicieli organizacji i instytucji, które w ostatnich 5 latach brały udział w 3 różnych programach PAFW na obszarze jednej gminy lub maksymalnie kilku sąsiadujących gmin. Pomocna w odnalezieniu beneficjentów z danego obszaru może być mapa programów PAFW dostępna pod linkiem: https://mapa.pafw.pl
– stworzyć program spotkania (szczegóły w Regulaminie)
– wypełnić formularz, który można pobrać tutaj i wysłać go na adres: e.dmochowska@filantropia.org.pl
W ramach inicjatywy, poza mini-grantami, przewidziane jest również wsparcie Animatora Dobra Wspólnego. Animatorzy Dobra Wspólnego to wybrani alumni programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Są wśród nich doświadczeni trenerzy, doradcy i moderatorzy. Wszyscy uczestniczy będą mieli okazję zapoznać się z wypracowaną w programie metodą animacji.
Uczestnicy inicjatywy „Dobre sąsiedztwo-dobro wspólne”, zachęcani będą do utworzenia grupy inicjatywnej i aplikowania do kolejnej edycji Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
Zgłoszenia są przyjmowane od 28 kwietnia 2021 w trybie ciągłym, do wyczerpania puli w wysokości 7000 zł.
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie Konkursu.
Dodatkowych informacji udziela zespół Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” z ramienia Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce:
Emilia Dmochowska – e.dmochowska@filantropia.org.pl, Tel. 22 622 01 22, wew.16
Stanisław Głąbski – s.glabski@filantropia.org.pl, Tel. 22 622 01 22, wew.24
Do pobrania: