„Seniorzy w Akcji” – ruszyła kolejna edycja konkursu
Teatr improwizowany, międzypokoleniowe majsterkowanie, nagrywanie ilustrowanych audiobooków, tworzenie ogrodów zielarskich czy wycieczki rowerowe bez względu na wiek – to tylko niektóre inicjatywy najaktywniejszych polskich seniorów. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” już po raz 11. daje szansę osobom 60+ oraz młodemu pokoleniu na realizację wspólnych pomysłów na projekty społeczne. Właśnie wystartowała nowa edycja “Seniorów w Akcji” – konkursu dotacyjnego w formie inkubatora.
Konkurs „Seniorzy w akcji” organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować go przy wsparciu ekspertów oraz doświadczonych animatorów. Organizatorzy szukają osób, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem i zdobywać nowe umiejętności, przydatne w dalszej aktywności społecznej.
“Wypracowaliśmy unikalną formułę programu, która wspiera rozwój pomysłów na przedsięwzięcia społeczne zgłaszane przez osoby 60+ i pary międzypokoleniowe.” – opowiada Maria Adamiec, koordynatorka “Seniorów w akcji”. “Formuła ta zakłada aktywny udział w procesie tworzenia projektu od pomysłu do jego realizacji. Szukamy aktywnych osób 60+, które chcą połączyć rozwijanie własnych pasji i zainteresowań z działaniem na rzecz innych. Przełamujemy stereotypy związane z wiekiem. Pokazujemy, że i młodzi, i starsi mogą się od siebie wiele nauczyć, że perspektywy i zasoby różnych grup wiekowych są wartościowe.” – dodaje.
Konkurs ma przyjazną formułę. Do wzięcia udziału w akcji nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Liczy się pomysł, chęć do działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Konkurs realizowany jest w formule inkubatora – poprzez cykl warsztatów, wizyt studyjnych i dzięki wsparciu trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, uczestnicy będą mieli okazję dopracować pomysły zgłoszone do konkursu i zdobyć wsparcie finansowe w wysokości od 6000 do 12000 zł. Ze środków konkursu zostanie przyznanych 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.
O dotacje mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy z organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie czy dom kultury). Do tej pory organizatorzy konkursu wsparli ponad 300 projektów w całej Polsce. Wykorzystując potencjał absolwentów programu budowana jest również sieć Animatorów 60+, którzy aktywnie działają społecznie i są gotowi dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi osobami starszymi, które rozpoczynają tego typu aktywność.
“Myślę, że pomogło nam jasne określenie celu: że z “dłubania” w kabelkach i lutowania powstanie coś, co będzie grać” – opowiada Ryszard 60+ z Dobczyc. „Wspólnie dążyliśmy do uzyskania końcowego efektu. No i ważny był klimat, atmosfera przyjacielskich sobotnich spotkań, dzielenie się pomysłami. Kiedy ktoś ze starszych uczestników przychodzi do biblioteki i spotyka któregoś z gimnazjalistów, zawsze porozmawiają – nawiązała się relacja”.
Mapa projektów realizowanych w całej Polsce.
Żeby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, który dostępny jest na stronie: www.seniorzywakcji.pl. Składanie listów intencyjnych trwa do 19 marca 2018 roku.
Kontakt dla mediów:
Sylwia Razuwajew
head of pr | SLOW PR | www.slowpr.pl
t: 503 747 216
Informacje o organizacji:
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” – organizacja, która realizuje projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce od 2002 roku. Wśród najważniejszych aktywności Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” wymienić można: produkcję projektów artystycznych i społecznych, organizację szkoleń, przyznawanie dotacji, wydawanie książek. Jej członkowie tworzą i promują nowe modele działania w sferze kultury oraz prowadzą projekty, które wynikają z ich pasji i obserwacji świata. Organizację tworzy sieć animatorów kultury w całym kraju, stabilnych partnerów, doświadczenie i umiejętności, które pozwalają eksperymentować, wyznaczać nowe trendy i wdrażać odważne projekty. Więcej informacji na www.e.org.pl.