„Szlakiem karpia w Dolinie Baryczy” – nowa atrakcja regionu
Karp – najbardziej rozpoznawalna postaci naszego regionu – doczekał się własnego szlaku. A to za sprawą projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności pt. „Kolorowo Karpiowo – szlakiem karpia po Dolinie Baryczy”.
Głównym celem projektu jest oznaczenie i połączenie w jeden szlak najciekawszych atrakcji Doliny Baryczy poprzez ustawienie przy zabytkach, miejscach z ciekawą ofertą rekreacyjną kolorowych a tym samym przyciągających uwagę przestrzennych figur w kształcie naszego rodzimego karpia. Karpie będą mieć imponujące wręcz wymiary: 2 m długości, 80 cm wysokości i 30 cm szerokości! Ale obrana przez nas droga do celu nie jest ani krótka ani prosta, za to bardzo ciekawa.
Co było dotychczas?
Na samym początku, we wrześniu 2014, wybranych zostało ok. 20 najciekawszych atrakcji w Dolinie Baryczy – lokalizacji dla karpiowych figur. Następnie zorganizowany został konkurs plastyczny dla szkół pt. „Karp jak malowany”, w którym dzieci miały w konturze karpia dowolną techniką plastyczną wykonać wybrane przez siebie miejsce. Otrzymaliśmy ponad 1200 prac, czyli czterokrotnie więcej niż zakładaliśmy! Najpiękniejsze, najbardziej pomysłowe prace były inspiracją w kolejnym konkursie – tym razem skierowanym do profesjonalnych artystów – malarzy, grafików, projektantów scenografii. Mieli oni za zadanie przygotować wizualizacje przestrzennych karpi. W konkursie udział wzięły 22 osoby, zgłaszając razem 120 prac. Komisja konkursowa w składzie Inga Ozga (Partnerstwo dla Doliny Baryczy), Edyta Defratyka i Izabela Brymerska (KOM), Zofia Pietryka (lider PAFW), Elżbieta Ciężka (Ośrodek Kultury w Miliczu) oraz Michał Sikorski (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu) zdecydowała o wyborze 15 projektów, które najpełniej oddawały ducha karpiowego szlaku i najciekawszych atrakcji Doliny Baryczy.
Co się teraz dzieje?
W międzyczasie do starej hali produkcyjnej przy KOM w Miliczu przyjechały wielkie karpie, wykonane z poliestru. W dniach 23-28.02.2015 odbędzie się „Karpio-malowanie”. Artyści – autorzy wybranych realizacji będą przenosić projekty na przestrzenne figury. Koordynatorem malowania jest Filiip Górnicki, Miliczanin, student ASP we Wrocławiu. Malowaniu będą przyglądać się dzieci ze szkół i przedszkola, które okazały się być najbardziej aktywnymi w konkursie „Karp jak malowany” (ZS w Bukowicach, gimnazjum w Świecy, SP w Twardogórze oraz Przedszkole z Sośni). Dla dzieci przewidziane zostały także ciekawe warsztaty o tematyce regionalnej, zorganizowane przez animatorów z Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego pt. „Gdzie jest haczyk?”.
Co jeszcze w planach?
Cały projekt KolorowoKarpiowo ma się zakończyć do września 2015. Do tego czasu, zaplanowane są liczne aktywności promocyjne i o charakterze plenerowym: Na wiosnę planujemy wystawę karpi pt. „Nie tylko w stawie pływa…”. Odbędzie się ona na terenie KOM w Miliczu. Następnie kolorowe figury zostaną przewiezione i ustawione we wskazanych lokalizacjach. Zanim to jednak nastąpi, każdy karp otrzyma swojego opiekuna. Po zakończeniu budowania szlaku przygotujemy materiały promocyjne, które będą promowały nową „karpiową” atrakcję – niewątpliwie jedyną taką w kraju, m.in. aplikację mobilną i mobilny przewodnik po szlaku. Planujemy również atrakcję geocoachingową dla aktywnych turystów – odkrywców – Skarb – Twój Karp”. Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego „geocache”) i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową, cieszącą się wciąż rosnącym zainteresowaniem, kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. W Dolinie Baryczy skrzynki ze skarbami ulokowane zostaną oczywiście w bliskości figur karpi.
Ciekawym wydarzeniem z pewnością będzie licytacja karpia na większym wydarzeniu o charakterze plenerowym w Dolinie Baryczy. Ciekawe kto da najwięcej za taką oryginalną dekorację urzędu, miejsca usługowego czy posesji prywatnej?
Zapraszamy do polubienia profilu „Szlakiem karpia po Dolinie Baryczy” na portalu społecznościowym Facebook, gdzie umieszczane są bieżące informacje i zdjęcia. Można też zapoznać się z przeszło 1200 pracami dzieci ze szkół Doliny Baryczy oraz planowanymi lokalizacjami dla karpi.