Tutoring dla Grup Inicjatywnych rozpoczęty
W dniu 3 czerwca odbyło się wirtualne spotkanie otwierające proces tutoringu w ramach VII edycji Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Wzięło w nim udział blisko 60 przedstawicieli nowopowstałych Grup Inicjatywnych oraz Animatorów Pracowni Dobra Wspólnego. Grupy inicjatywne przy wsparciu Animatorów podejmą wyzwanie zbudowania lokalnych partnerstw w oparciu metodę animacji na rzecz dobra wspólnego.
W procesie trzymiesięcznego tutoringu uczestniczyć będzie 16 wybranych przez Komisję programu Grup Inicjatywnych – 9 zaproszonych do programu w ramach ścieżki głównej oraz 7, które zgłosiły się w ramach ścieżki pilotażowej. Podczas tutoringu uczestnicy zapoznają się z metodą animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, przygotują diagnozę potrzeb lokalnej społeczności oraz skorzystają z doradztwa Animatorów – alumnów programu. W efekcie Grupy Inicjatywne będą przygotowane do złożenia projektów partnerskich w konkursie na Lokalne Partnerstwa PAFW.
Spotkanie otworzyli: Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Po oficjalnym powitaniu, zespół ARFP zaprezentował założenia Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” oraz zasady udziału w tutoringu. Następnie Tomasz Schimanek, ekspert ds. społecznych, omówił podstawy metody animacji na rzecz dobra wspólnego stosowanej w Programie.
Po przerwie przedstawiono Animatorów, którzy będą wspierać proces budowania partnerstw. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy i odbyli pierwsze rozmowy ze swoimi Animatorami. Następnie Beata Charycka ze Stowarzyszenia Klon/Jawor opowiedziała o prowadzeniu diagnozy potrzeb społeczności lokalnych w warunkach epidemii. Po przedstawieniu głównych założeń i elementów diagnozy, prowadząca zaprezentowała narzędzia, które w obecnych warunkach można wykorzystać do badania potrzeb mieszkańców. Poruszyła również wątek prowadzenia dokumentacji badawczej i analizy zgromadzonych wyników.
W ostatniej części wydarzenia Marcin Gołąbek ze Stowarzyszenia Wzmacniacz zaprezentował uczestnikom narzędzia pracy zdalnej, które z powodzeniem można wykorzystywać w organizacji działań partnerstwa. Oprócz aplikacji do komunikacji wewnętrznej i zarządzania projektami, omówił także programy umożliwiające współpracę w czasie rzeczywistym oraz narzędzia wideo.
Spotkanie otwierające tutoring odbyło się w formule warsztatów online i było moderowane przez Dorotę Kostowską. Na zakończenie prowadząca odsłoniła kulisy organizacji dużego spotkania online, udzielając praktycznych wskazówek i dzieląc się z uczestnikami własnym doświadczeniem.
***
Celem programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego. Dotychczas w sześciu edycjach programu, zawiązało się 45 Lokalnych Partnerstw PAFW, które swoim zasięgiem obejmują 97 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem ponad 780 partnerów. Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.