W puszczy można się lepiej poznać
Przecież można samodzielnie przejść się po puszczy. Dlatego prawdziwą wartością tego projektu jest tworzenie więzów między uczestnikami – przekonuje Małgorzata Porębska zaangażowana w niepołomicki start-up „ZaPUSZCZAmy Korzenie”.
Start-up na rzecz dobra wspólnego w Niepołomicach prowadzą trzy instytucje: Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder (lider przedsięwzięcia), Fundacja Szkoła Dialogu oraz Samorządowe Przedszkole im. Św. Kingi w Podłężu.
Celem projektu jest pokazanie szerszej grupie jak pięknym i ważnym dobrem wspólnym jest Puszcza Niepołomicka. Chcieliśmy z jednej strony zachęcić ludzi do wychodzenia z domu, z drugiej strony te korzenie zawarte w nazwie to sygnał do osób, które mieszkają w Niepołomicach, ale są „przyjezdnymi” i nie znają okolicy, nie wiedzą, dokąd się ruszyć i gdzie spędzać wolny czas – tłumaczy Małgorzata Porębska, wicedyrektor Szkoły im. Lady Sue Ryder.
Głównym przedmiotem dotychczasowej działalności start-upu jest organizacja comiesięcznych spacerów w głąb puszczy, wypraw o charakterze przyrodniczo-historyczno-krajoznawczym. Projekt jest otwarty dla wszystkich niezależnie od wieku. Na spacerach pojawiają się małe dzieci, także ich rodzice, ale są tu także osoby starsze, które — jak przekonują organizatorzy dodatkowo ubogacają trasę swoimi własnymi doświadczeniami i anegdotami. To, co się najbardziej rzuca w oczy, to to, że wędrując od punktu do punktu opisywanego w drodze przez przewodnika, osoby uczestniczące w spacerze zaczynają prowadzić ze sobą dialog w zupełnie naturalny sposób, nawet poza ramami grup towarzyskich, w których stawiały się na starcie. Co przystanek idziemy z kimś innym i rozmawiam już o zupełnie innych rzeczach. To rewelacyjny sposób na integrację – zachwala Małgorzata Porębska.
Puszcza Niepołomicka jest miejscem chętnie odwiedzanym przez wędrowców i spacerowiczów, ale ich aktywność ogranicza się do najpopularniejszych ścieżek w okolicy parkingów, które regularnie okupują tłumy, także przyjezdnych z Krakowa. Nam zaś chodziło o odkrycie zakątków puszczy, które są dostępne dla wędrowców, ale niemal zupełnie niewykorzystywane, bo mało kto o nich wie. – wyjaśnia Porębska. W tym celu do realizacji projektu wciągnięte zostały jeszcze inne organizacje: Nadleśnictwo Niepołomice, Stowarzyszenie Zielony Puszczyk i Fundacja Pola Chwały oraz Orły Historii. Im start-up zawdzięcza wkład merytoryczny w wytyczenie szlaków i udział w spacerach przewodników posiadających obszerną wiedzę o okolicy. Produktem finalnym, kiedy jesienią zakończy się cykl spacerów, będzie bezpłatny przewodnik z mapami i opisami tras, przeznaczony dla tych, którzy w przyszłości chcieliby też zapuścić się w rzadziej odwiedzane miejsca. Przewodnik zostanie wydany w formie papierowej.
„ZaPUSZCZAmy Korzenie” to start-up na rzecz dobra wspólnego realizowany na terenie gminy Niepołomice w ramach VI edycji Programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Koordynatorem wydarzeń, jako lider grupy inicjatywnej, jest Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder.