Warsztaty online dla uczestników VII edycji Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”
Przedstawiciele partnerstw oraz start-upów na rzecz dobra wspólnego, realizujących swoje projekty w ramach VII edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, wzięli udział w cyklu warsztatów online. Miały na celu zdobycie wiedzy i umiejętności, niezbędnych do efektywnego przeprowadzenia partnerskich inicjatyw.
W listopadzie, grudniu 2020 r. oraz w styczniu 2021 r. odbyły się warsztaty online dla nowych uczestników Programu bezpośrednio zaangażowanych w realizację partnerskich działań. Podczas pięciu spotkań poruszono tematy dotyczące m.in. dobra wspólnego, zdalnego zarządzania projektami, transmisji wideo, jak również formalnych aspektów prowadzenia lokalnych inicjatyw.
Pierwsze spotkanie , które poprowadzili Emilia Dmochowska, koordynator Programu i Tomasz Bruski Dyrektor Finansowy z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce poświęcone było omówieniu zobowiązań liderów partnerstw, związanych z realizacją umowy dotacji, a także kwestii formalno-finansowych.
Drugi z cyklu warsztat poprowadziła Marzena Kacprowicz, koordynatorka platformy TUDU. Jego tematyka dotyczyła zarządzania projektami metodą mikrozadań, które mogą być wykonywane przez e-wolontariuszy. Z powodu pandemii wiele działań społecznych zostało przeniesionych do sieci, dlatego takie platformy jak tudu.org.pl w znaczący sposób ułatwiają ich realizację .
W tematykę dobra wspólnego wprowadził uczestników Tomasz Schimanek, ekspert ARFP, angażując przedstawicieli partnerstw do dyskusji na temat zasobów i wartości, którymi będą zajmować się w toku pracy projektowej. Poruszono również kwestie związane ze skutecznym zarządzaniem dobrem wspólnym oraz jego wykorzystywaniem w działaniach społeczności lokalnej.
Ostatnie dwa warsztaty poprowadził Marcin Gołąbek, ekspert ds. marketingu internetowego. Pierwszy z nich dotyczył transmisji wideo w internecie. Prowadzący wyjaśnił krok po kroku w jaki sposób przygotować taką transmisję i jak najlepiej wykorzystać ją do promowania działań. Podzielił się również sprawdzonymi narzędziami i dobrymi praktykami z tego zakresu. Drugie spotkanie obejmowało narzędzia do zdalnego zarządzania zadaniami i projektami w zespole. Ekspert zwrócił uwagę na rolę sprawnej komunikacji dla powodzenia partnerskich przedsięwzięć, a następnie omówił przydatne aplikacje, które umożliwiają monitorowanie postępów w realizacji projektu.
W ramach bieżącej, VII edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” zawiązało się 5 partnerstw oraz 8 start-upów na rzecz dobra wspólnego. Do końca października 2021 r. będą one realizowały projekty na rzecz swoich społeczności w oparciu o metodę animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego.
Łącznie w sześciu dotychczasowych edycjach Programu zawiązało się 45 Lokalnych Partnerstw PAFW, które swoim zasięgiem obejmują 97 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem ponad 780 partnerów.