Wizyta studyjna w Bałtowie
25 listopada odbyła się trzecia wizyta studyjna w ramach Pracowni Dobra Wspólnego programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”, której celem było zapoznanie się z wybranymi przykładami budowania i funkcjonowania partnerstw lokalnych, także spoza programu, wymiana doświadczeń oraz poznanie nowatorskich rozwiązań.
Wizyta, w której wzięły udział partnerstwa PAFW z Rybnika i Zaleszan, odbyła się w Bałtowie, a jej tematem była ekonomia społeczna jako model zrównoważonego rozwoju dobra wspólnego. Bałtów to gmina w województwie świętokrzyskim, która z zaniedbanego miejsca z wysokim bezrobociem i licznymi problemami społecznymi zmieniła się, dzięki partnerstwu mieszkańców i lokalnych instytucji, w kwitnącą atrakcję turystyczną.
Podczas wizyty uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z genezą partnerstwa, na czele którego stanęło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, a które zaowocowało stworzeniem jednego z najlepszych w Polsce przedsiębiorstw społecznych Jura Park Bałtów. Stowarzyszenie nie tylko podzieliło się swoimi doświadczeniami dotyczącymi ekonomii społecznej i trójsektorowego partnerstwa, lecz także zaprezentowało innowacyjne dobre praktyki (wspomniany już Jura Park oraz Kino 5D). Następnie miał miejsce interesujący quest na temat pałacu książąt Druckich-Lubeckich.
Aby dodatkowo zaktywizować uczestników wizyty oraz wyzwolić ich kreatywność, zaproponowaliśmy zadanie fotograficznego udokumentowania wizyty. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć, które są ilustracją hasła: „Partnerstwo i pomysł”.
Działania społeczne w Bałtowie udowodniają jak dużą rolę dla jakości życia i rozwoju dobra wspólnego mogą odegrać międzysektorowe partnerstwa. Wizyta pokazała również, jak istotne w przedsiębiorczości społecznej jest, obok wrażliwości na problemy lokalne, podejście biznesowe.