Wizyty studyjne Pracowni Dobra Wspólnego
W październiku bieżącego roku odbyły się dwie wizyty studyjne w ramach Pracowni Dobra Wspólnego programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”, których celem było zapoznanie się z wybranymi przykładami budowania i funkcjonowania partnerstw lokalnych, także spoza programu, wymiana doświadczeń oraz poznanie nowatorskich rozwiązań.
Pierwsza z wizyt, w której wzięły udział partnerstwa PAFW z Sokółki i Żywca, odbyła się 24 października w katowickim Nikiszowcu i koncentrowała się na integracji wokół wspólnej przestrzeni jako metody budowania dobra wspólnego. Nikiszowiec to zabytkowa górnicza dzielnica Katowic, która dzięki działaniom partnerskim w ostatnich latach z zaniedbanego robotniczego osiedla stała się tętniącą życiem społecznym atrakcją turystyczną.
Podczas wizyty uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z różnymi formami partnerstw, które poprzez synergię swoich działań zrewitalizowały przestrzeń Nikiszowca. Pierwszym punktem programu było spotkanie ze Stowarzyszeniem Fabryka Inicjatyw Lokalnych, realizującym m.in. Program Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu we współpracy z MOPS Katowice. Co więcej, stowarzyszenie realizuje również projekt Centrum Zimbardo – przestrzeni dla dzieci i młodzieży stworzonej według wzoru słynnego amerykańskiego psychologa – prof. Philip Zimbardo, o którym niedawno pisała ogólnokrajowa prasa. Następnie uczestnicy spotkali się z właścicielem katowickiej Galerii Szyb Wilson, która stanowi przykład partnerstwa prywatnego i pozarządowego, po czym zapoznali się z planowanymi konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Urząd Miasta Katowice dotyczącymi rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Ostatnim punktem programu było spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą wspierającym rewitalizację Nikiszowca (Cafe Byfyj, Cukiernia Michalski).
Aby zaktywizować uczestników wizyty oraz wyzwolić ich kreatywność, zaproponowaliśmy zadanie fotograficznego udokumentowania wizyty. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć, które są ilustracją hasła: „Partnerstwo i przestrzeń”.
Rewitalizacja Nikiszowca przebiega w sposób rozproszony – większość powyższych inicjatyw jest efektem oddolnych działań, niezespolonych w jedno koherentnie zarządzane partnerstwo lokalne. Niemniej jednak okazuje się, że nawet tak zdecentralizowany model spełnia swoje funkcje. Wizyta studyjna pokazała, że większe znaczenie niejednokrotnie ma identyfikacja społeczności lokalnej z dobrem wspólnym niż sama struktura partnerstwa.
Druga wizyta, w której uczestniczyły partnerstwa PAFW z Bystrzycy Kłodzkiej oraz Tomaszowa Lubelskiego, odbyła się 29 października w Cieszynie i miała na celu zapoznanie się z trójsektorową współpracą jako sposobem na zarządzanie korzyściami płynącymi z dobra wspólnego. W Cieszynie funkcjonuje specyficzna forma partnerstwa – klaster – czyli zgrupowanie i powiązanie ze sobą instytucji, firm i organizacji zajmujących się daną dziedziną życia społecznego bądź ekonomicznego. Dzięki takiej formie współpracy następuje wzajemna wymiana korzyści w miejsce konkurowania.
Podczas wizyty odbyło się spotkanie ze Stowarzyszeniem Pomocy Wzajemnej „Być Razem” i Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, dzięki któremu uczestnicy zapoznali się ze specyfiką trójsektorowego klastra działającego w Cieszynie. Gospodarze spotkania zaprezentowali także efekty trójsektorowych działań: projekty stymulujące rozwój lokalnej społeczności, wypracowanie modelu współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz biznesu, promowanie ekonomii społecznej, stworzenie uznanej marki z dziedziny wzornictwa użytkowego (WellDone) w ramach przedsiębiorstwa społecznego. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Śląskiego Klastru Dizajnu, łączącego śląskie firmy specjalizujące się w projektowaniu, rzemiośle artystycznym i wzornictwie pod wspólnym szyldem innowacji i designu. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. dobre praktyki w zakresie działań partnerskich (polskie i europejskie). Program zakończył się wizytą w Zamkowej 1, czyli miejscu działania nieformalnego partnerstwa małych organizacji pozarządowych, drobnych firm i osób prywatnych, które łączy wspólna siedziba.
Podobnie jak w Nikiszowcu, również w Cieszynie uczestnicy brali aktywny udział w wizycie między innymi poprzez tworzenie fotograficznej interpretacji hasał „Partnerstwo i piękno”. Poniżej znajduje się galeria zdjęć uczestników spotkania, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.
Wizyta w Cieszynie pokazała katalog korzyści, które mogą płynąć z trójsektorowego partnerstwa: przede wszystkim innowacyjność, możliwość długofalowych działań, kreatywne łączenie wielu form aktywności. Co więcej, uczestnicy wzbogacili się o nowe pomysły na działalność na rzecz lokalnego dobra wspólnego.
Przed nami jeszcze jedna wizyta Pracowni Dobra Wspólnego, tym razem w Bałtowie, planowana na 25 listopada. Celem wizyty będzie przybliżenie ekonomii społecznej jako modelu zrównoważonego rozwoju na rzecz dobra wspólnego. Już wkrótce relacja z wizyty w Bałtowie – zapraszamy do lektury!